80 LAT OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W SKRZYSZOWIE 20.08.2008

17 sierpnia 2008 roku we wsi Skrzyszów w Gminie Gowarczów obchodzono uroczystość 80 - lecia Ochotniczej Straży Pożarnej z tej miejscowości. W uroczystościach udział wzięli: Andrzej Marek Lenart - Starosta Konecki, Tomasz Słoka - Wójt Gminy Gowarczów, bryg. Grzegorz Młynarczyk - Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Końskich oraz liczne grono strażaków reprezentujących Ochotniczą Straż Pożarną ze Skrzyszowa.
Uroczystości poprzedziła Msza Św. polowa odprawiona w intencji strażaków, którą odprawili wspólnie Ks. Jan Podsiadło oraz Ks. Eugeniusz Tyburcy. Do strażaków trafił sztandar, który został wcześniej poświęcony i udekorowany złotym medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa".
Straż pożarna, to instytucja wielkiego zaufania publicznego dla której najistotniejszym celem jest niesienie szybkiej i skutecznej pomocy w sytuacjach zagrożenia czy anomalii pogodowych. Szczególne znaczenie ma tu oczywiście istnienie Ochotniczych Straży Pożarnych, gdyż to właśnie one są najbliżej społeczności wiejskich i gminnych, a czas reakcji w tego typu zdarzeniach ma niebagatelne znaczenie. Dlatego tym bardziej cieszę się, że społeczność Skrzyszowa potrafiła tak bardzo zaangażować się w pracę remontowo - budowlaną nad remizą strażacką. To właściwy przykład solidarności lokalnej społeczności o który przecież wszystkim nam chodzi, oby takich przykładów było coraz więcej w naszym Powiecie Koneckim - powiedział Andrzej Marek Lenart - Starosta Konecki.OBCHODY 88 ROCZNICY "CUDU NAD WISŁĄ" ORAZ ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO 18.08.2008

W dniu 15 sierpnia 2008 roku obchodziliśmy 88 rocznicę bitwy warszawskiej z 1920 roku, która jednocześnie obchodzona jest wraz z świętem Wojska Polskiego. Uroczystości w powiecie koneckim rozpoczęto od symbolicznego złożenia kwiatów przy Pomniku Partyzantów spoczywających na cmentarzu koneckim, a następnie przy tablicy Polskiej Organizacji Wojskowej, która mieści się przy Domu Pomocy Społecznej w Końskich oraz przy Pomniku Bł. Ks. Kazimierza Sykulskiego - Patrona Powiatu Koneckiego, który w 1920 roku pełniąc funkcje kapelana wojskowego uczestniczył w wojnie polsko - bolszewickiej. Udział w obchodach wzięli: Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Waldemar Wrona - Poseł na Sejm RP - członek Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Marek Lenart - Starosta Konecki, Helena Obara - Przewodnicząca Rady Powiatu, Bogdan Soboń - Wicestarosta, Danuta Leśniewicz - Członek Zarządu Powiatu, Jarosław Lasota - Radny Powiatu Koneckiego, Roman Struzik - p.o. Sekretarza Powiatu, Krzysztof Obratański - Burmistrz Miasta i Gminy w Końskich, Dariusz Kowalczyk - Wiceburmistrz Miasta i Gminy Końskie, Marian Gąszcz - Przewodniczący Rady Miasta i Gminy w Końskich oraz poczty sztandarowe.
"Cud nad Wisłą" był niezaprzeczalnie jedną z przełomowych bitew w historii świata. To właśnie dzięki bohaterskiej i jakże heroicznej postawie Oręża Wojska Polskiego udało się powstrzymać bolszewicki marsz na Zachód Europy. To wydarzenie, które z całą pewnością ma wpływ na kształtowanie naszej tożsamości i świadomości narodowej, bo tylko dzięki takim postawom obywateli możemy liczyć w przyszłości na bezpieczny i właściwy rozwój naszej ojczyzny, nie zapominając o tym aby z należytym szacunkiem czcić pamięć tych którzy oddali swe życie w obronie ojczyzny - powiedział Andrzej Marek Lenart - Starosta Konecki.
O godzinie 16. 00 w Kolegiacie Św. Mikołaja w Końskich została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji wszystkich poległych za ojczyznę, której przewodniczył Dziekan Ks. Andrzej Zapart. Według Ks. Dziekana budowanie "silnej ojczyzny" nie może odbywać się bez wspólnej zgody i jedności jakiej naucza nas Jezus Chrystus i Matka Boża. Zatem jeśli zależy nam na takim państwie każdemu z nas powinno zawsze towarzyszyć hasło "BÓG HONOR OJCZYZNA", w którym możemy odnaleźć wszystko to, co właściwe, słuszne i najlepsze w budowaniu życia społecznego. Dzięki temu, że nie izolujemy się od Boga wciąż udowadniamy sobie i innym, że jesteśmy gotowi do wielkich poświęceń, podejmując nawet czasami niepopularne decyzje w trosce o dobro Polski.DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POLSKI JUNIORÓW W SZACHACH - II LIGA 18.08.2008

Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach - II Liga odbyły się w dn. 05 - 13 lipca 2008 roku w Sielpi k/Końskich w Województwie Świętokrzyskim. Patronat Honorowy nad Mistrzostwami objęli: Wiceminister Sportu i Turystyki - Zbigniew Pacelt, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego - Adam Jarubas, Wojewoda Świętokrzyski - Bożentyna Pałka - Koruba, Poseł do Parlamentu Europejskiego - Bogusław Sonik, Starosta Konecki - Andrzej Marek Lenart, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie - Krzysztof Obratański.
Natomiast sponsorami były firmy Regionu Świętokrzyskiego: Piekarnia "Pod Telegrafem" Kielce ul. Ks. P. Ściegiennego, FORMASTER S.A., Ośrodek Sportu i Rekreacji w Końskich Pan Prezes Leszek Bednarski, "GELTEX" s.c. Pan Grzegorz Ciura i Pan Leszek Stańczyk - właściciele DW "ŁUCZNIK" w Sielpi, a wszystko pod patronatem medialnym: Radio Kielce S.A oraz Gazeta Echo Dnia.
W zawodach wzięło udział 30 drużyn klubowych. Zweryfikowano 228 zawodników. W zgrupowaniu wzięło udział 310 osób ( zawodników, trenerów, opiekunów i osób towarzyszących ) zakwaterowanych w trzech ośrodkach wypoczynkowych w Sielpi: DW "ŁUCZNIK", OSiR KOŃSKIE, oraz OW Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Sala gry znajdowała się w DW "ŁUCZNIK" gdzie w wydzielonej części rozgrywano partie transmitowane on-line w internecie ( www.victoria-mpszach.org.pl ). Organizator wykonał wizytówki zawodników z nazwą klubu i rankingiem.WYBORY MISS LATA - SIELPIA 2008 31.07.2008

Dnia 27 lipca 2008 nad zalewem w Sielpi / k. Końskich odbyły się wybory Miss Lata 2008. W wyborach wzięło udział dziewięć kandydatek, które oceniało jury pod przewodnictwem Heleny Obary- Przewodniczącej Rady Powiatu Koneckiego.
- Namawiali mnie rodzice i chłopak. Przekonywali, ze mam szansę wygrać. Dlatego spróbowałam - przyznała kandydatka numerem trzy, Kasia Sochacka. Zapytana, czy chciałaby wygrać, odpowiedziała: - Pewnie jak każda z nas.

I to właśnie do niej uśmiechnęło się szczęście. Jurorzy wraz z publicznością byli jednomyślni. Kasia została Miss Sielpi i Miss Publiczności. - Widać, że jest to piękna dziewczyna. Ale przy okazji ta krótka rozmowa z prowadzącym pokazała, że również mądra i przebojowa. Umie się bawić, jednak z jej postawy przebija także pewna stateczność.
Na dodatek ma bardzo ciepłe spojrzenie
- wyjaśniła werdykt Helena Obara.

Wyborom towarzyszyły wielkie emocje, a przy okazji także i trochę stresu. - Potwornie się boję - zdradziła Kasia Brzezińska, kandydatka z numerem dwa.

Oczywiście najwięcej strachu było przed pierwszą prezentacją. Ale ta na szczęście trwała krótko. O wiele dłuższe było drugie wyjście dziewczyn, w strojach kąpielowych. Wtedy już nie wystarczyło tylko się zaprezentować. Trzeba było jeszcze opowiedzieć o swoich zainteresowaniach, lub je zaprezentować.

Dzięki wnikliwym i błyskotliwym pytaniom prowadzącego konkurs, Emila Karpińskiego z Radia Planeta, dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o dziewczynach. Na przykład kandydatka z numerem jeden lubi rysować postaci z bajek, a jej ulubiony bohater to Pinokio. Z kolei panna z numerem trzy pochwaliła się, że lubi gotować. Jej popisowym daniem jest kebab.

Interesujące hobby miała także "dziewiątka", która przyznała się, że zajmuje ją astronomia. Niezmiennie jednak wśród ulubionych form spędzania wolnego czasu były sport i taniec.

Panowie uważnie obserwowali wszystkie kandydatki i wreszcie zabrali głos. To widzowie zadecydowali, której z dziewczyn przyznać tytuł Miss Publiczności. Sposób głosowania był jedynie słuszny: przez długość okrzyków. Czas trwania dopingu nie pozostawił żadnych wątpliwości. Nie potrzebna była dogrywka. Tym oto sposobem nagrodzili swoją faworytkę, czyli Kasię Sochacką.

- Niezmiernie się cieszę, że dziś wspólnie się bawiliśmy tutaj nad zalewem w Sielpi - powiedziała na zakończenie zabawy Helena Obara, przewodnicząca Rady Powiatu Koneckiego.

- Co roku wypoczywają tu przyjezdni z różnych zakątków Polski. Wybory Miss Lata są dla nich dodatkową atrakcją. Ale również konkurs ten znajduje bardzo dużo poparcia wśród mieszkańców Sielpi i okolic, którzy są zawsze bardzo otwarci na ludzi.
Niedzielna zabawa przebiegała we wspaniałej atmosferze. Należy pochwalić dziewczyny, które są piękne i umieją się bawić
- powiedziała przewodnicząca Helena Obara.