POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO - POŻARNICZE27.09.2007

Dnia 23 września 2007 na Stadionie Sportowym OSiR w Końskich odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze dla jednostek OSP z terenu powiatu koneckiego. W zawodach udział wzięło 8 męskich jednostek OSP (zwycięzcy zawodów gminnych z 2007 r. oraz obrońca tytułu z 2005r.) W formie pokazu zaprezentowały swoje umiejętności Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – męska i żeńska z Mokrej gm. Stąporków. Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze wystąpiły na zasadach określonych w regulaminie CTIF. Do uczestnictwa w zawodach nie zgłosiła się żadna jednostka z terenu gminy Fałków ponieważ nie przeprowadzono tam eliminacji gminnych.


To że do zawodów wyeliminowani zostali najlepsi świadczy fakt, że sędziowie nie zanotowali ani jednego błędu, który przewidziany byłby regulaminem. Poziom zawodów był wysoki a każdy niewielki błąd decydował o zajętym miejscu w klasyfikacji końcowej. Pewne obawy mieliśmy czy mechanicy poradzą sobie z obsługą nowych pomp ponieważ nie mieli zbyt wiele czasu na naukę. Jak się okazało doświadczenie z P05 w zetknięciu z japońską nowoczesną technologią sprawiło, że woda czekała na zawodników. Absolutnym zwycięzcą zawodów okazała się jednostka OSP Dęba, która odebrała puchary w klasyfikacji łącznej, oraz za najszybciej wykonane ćwiczenie bojowe i pożarniczy tor przeszkód.

Klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco:
1. OSP Dęba                      99,0
2. OSP Ruda Maleniecka  105,2
3. OSP Jakimowice           108,0
4. OSP Niekłań                 112,1
5. OSP Bębnów                116,2
6. OSP Czerwona Wola    116,3
7. OSP OSP Miedzierza    117,0
8. OSP Dziebałtów.         118,6

Składamy podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia zawodów.


(kliknij zdjęcie, aby je powiększyć)DELEGACJA UKRAIŃSKA Z WIZYTĄ W POWIECIE KONECKIM13.09.2007

W dniach 8-12 września 2007 roku na terenie powiatu koneckiego przebywała z oficjalną wizytą delegacja ukraińska z miasta Pohrebyszcze z obwodu winnickiego na czele z merem Biłykiem Anatolijem Nikołajewiczem.

W niedzielę 9 września delegacja brała udział w Dożynkach Powiatowych, które odbyły się w Modliszewicach. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. dziękczynnej pod przewodnictwem ks. Marka Rosińskiego.
W kazaniu celebrans odwołał się do ciężkiej pracy rolnika, która pozwala rozwijać społeczność miejską. "Ich praca jest poświęceniem dla drugiego człowieka z miłości. Wieś utożsamia się z narodem polskim, który jest zjednoczony z wartościami chrześcijańskimi. Rolnik poświęca swój czas i trud dla Boga i Polski"- powiedział ks. proboszcz.

Następnie odbyło się rozkrojenie chleba z tegorocznych plonów. Wśród bochnów był również kołacz przywieziony przez delegacje ukraińską, który stał się wyrazem przyjaźni pomiędzy naszymi narodami.

Wśród zaproszonych gości oprócz gospodarzy powiatu koneckiego na czele z Andrzejem Markiem Lenartem, przewodniczącej Rady Powiatu Heleny Obary, członków Zarządu byli licznie zgromadzeni przedstawiciele gmin tworzących nasz powiat, posłowie, senatorowie oraz mieszkańcy naszego powiatu.

Następnego dnia delegacja spotkała się z przedstawicielami naszego starostwa, zwiedzili zakład płytek ceramicznych CERAMIKA KOŃSKIE, szpital św. Łukasza oraz Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu.

We wtorek- 11 września 2007 roku delegacja odwiedziła gminę Fałków, gdzie odbył się akt podpisania wzajemnej współpracy pomiędzy miastem Pohrebyszcze na Ukrainie a gminą naszego powiatu. Współpraca obejmuje nawiązanie wzajemnych relacji na etapie gospodarki, edukacji, zdrowia jak również kontaktów biznesowych.
Delegacja zwiedziła Zakład Tworzyw Sztucznych i Wyrobów Różnych "HEKO" w Czermnie oraz tartak w Smykowie.

(kliknij zdjęcie, aby je powiększyć)ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2007/200803.09.2007

3 września 2007 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Końskich odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008.
W uroczystości uczestniczył Andrzej Marek Lenart - starosta konecki.
Uczniowie szkoły zaprezentowali również montaż słowno -muzyczny nawiązujący do 68 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

(kliknij zdjęcie, aby je powiększyć)OBCHODY "KONECKIEGO WRZEŚNIA" ORAZ 27 ROCZNICY POWSTANIA "SOLIDARNOŚCI"03.09.2007

Dnia 1 września 2007 roku odbyły się uroczystości związane z 68-ą rocznicą wybuchu II wojny światowej.

O 16.30 na koneckim cmentarzu odbył się uroczysty Apel Poległych w którym udział wzięli: Przemysław Gosiewski- wicepremier Rządu RP, posłowie Krzysztof Lipiec, Maria Zuba, Konstanty Miodowicz oraz liczni przedstawiciele samorządu Powiatu Koneckiego na czele starosty koneckiego-Andrzeja Marka Lenarta , Przewodniczącej Rady Powiatu Heleny Obary, członków Zarządu.

W przemówieniu wygłoszonym przy pomniku Partyzantów Przemysław Gosiewski nawiązał do heroiczności żołnierzy Armii Krajowej, ukazał oblicze polskich walk w różnych państwach Europy biorących udział w II wojnie światowej. Podkreślił, iż nie wolno nam zapomnieć wydarzeń sprzed 68 lat, tylko pamięć o tamtych wydarzeniach buduje tożsamość narodu.
W podobnym tonie wypowiadał się również Konstanty Miodowicz - poseł PO.
2 września w kolegiacie św. Mikołaja celebrowano uroczystą Mszę św. z udziałem licznych pocztów sztandarowych organizacji powiatu koneckiego.

W kazaniu nawiązano do wydarzeń sprzed 64 lat ( noc z 31 sierpnia/ 1 września 1943 roku)- odbicia koneckiego więzienia. Ukazano działalność partyzantów na terenie naszego powiatu. Podkreślono wartość cnót heroiczności i umiłowania Ojczyzny. Poprzez działania partyzanckie ludzie stawili opór okupantowi.
Należy pamiętać, że tylko wychowanie patriotyczne przyczyni się do wzmocnienia znaczenia słów " czym jest Polska?"

Odwołano się także do wydarzeń z 1980 roku kiedy wskrzeszono ideę solidarności. Wspomniano o postaciach tworzących zalążek solidarności w Polsce: papieża Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz kapelana "Solidarności" ks. Jerzego Popiełuszkę.

Obchody zakończyły się inscenizacją historyczną nawiązującą do wydarzeń z 1943 roku oraz koncertem grupy "HABAKUK" mającej w swym repertuarze pieśni patriotyczne.

(kliknij zdjęcie, aby je powiększyć)