W dniach 11-12 maja 2012r, w hali MOSiR
w Zabrzu po raz czwarty odbyły się Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej. W targach wzięło udział liczne grono wystawców z wielu zakątków Polski a także przedstawiciele z zagranicy: Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Francji, Belgii czy Tunezji. Wszyscy wystawcy prezentowali swój dorobek kulturalny, zabytkowy, tradycje techniczne, nie zabrakło potraw regionalnych, którymi, wystawcy częstowali wszystkich chętnych. Około godz. 10.00, 11 maja 2012r. w piątek odbyło się uroczyste otwarcie Targów. Otwarcia dokonali prezydent miasta Zabrze Małgorzata Mańka - Szulik wraz z Panem dr hab. Krzysztofem Gorzelikiem członkiem Zarządu urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego oraz delegaci z Warszawy i zagranicy.















Powiatowej Straży Pożarnej w Końskich odbyły się uroczystości ku czci patrona strażaków Św. Floriana. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele samorządu na czele z wicestarostą koneckim Andrzejem Markiem Lenartem; wiceburmistrzem Miasta i Gminy Końskie Krzysztofem Jasińskim. Komendę Wojewódzką Straży Pożarnej w Kielcach reprezentował nadbrygadier (generał) Zbigniew Muszczak. Nominację odebrał 4 maja br. z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W trakcie spotkania dokonano odznaczenia medalami kilkunastu strażaków z terenu miasta i powiatu, dając w ten sposób wyraz wdzięczności dla ich ciężkiej pracy służącej bezpieczeństwu naszej lokalnej społeczności.
inauguracja prac dotyczących inwestycji pn. „Budowa infrastruktury technicznej – dróg, sieci kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągowej dla terenów zabudowy produkcji w części terenu Końskich i sołectwa Kornica”. Wykonawcą robót jest firma „STRABAG Sp. z o.o.” z Pruszkowa. Przedsięwzięcie to zakłada budowę ponad pięciu kilometrów dróg, prawie czterech kilometrów kanalizacji deszczowej i sanitarnej, a także wodociąg wraz z oczyszczalnią wód deszczowych. Łącznie na granicy Końskich i Kornicy powstanie ponad sto hektarów terenu gotowego pod dalsze inwestycje.
odbyły się coroczne obchody Konstytucji 3 – go Maja. Podobnie jak w roku ubiegłym w obchodach wzięła udział liczna grupa samorządowców z terenu powiatu koneckiego i gminy, na czele z Michałem Cichockim – burmistrzem MiG Końskie oraz Andrzejem Lenartem – wicestarostą koneckim. Na obchodach nie zabrakło również licznych pocztów sztandarowych, orkiestry dętej oraz najmłodszych roczników harcerzy i przedstawicielek szkoły o profilu wojskowym. Komendę do rozpoczęcia uroczystości wydał komendant Zarządu Miejsko – Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych RP – Jan Chrabąszcz, po czym nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz okolicznościowe przemówienie włodarza gminy.
odbyły się uroczystości upamiętniające zakończenie II wojny światowej. W uroczystościach uczestniczyli: Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki, Wiesław Basiak – naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym, Krzysztof Jasiński oraz Jacek Matera – zastępcy burmistrza Miasta i Gminy Końskie, radni powiatowi i miejscy oraz przedstawiciele Straży Miejskiej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Związku Kombatantów i Więźniów Politycznych oraz Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego.
Podczas „IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek” obchodzono jubileusz 90-lecia Biblioteki Publicznej w Końskich. W trakcie tego czasu miało miejsce wiele wydarzeń kulturalnych odbywających się w koneckiej bibliotece. Zarówno potwierdzenie tych działań, jak i pochwała pracy bibliotekarzy były tematami przewijającymi się podczas jubileuszu, który odbył się 8 maja w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Końskich. Potwierdzali to nie tylko goście: przedstawiciele lokalnego samorządu, na czele z wicestarostą koneckim – Andrzejem Markiem Lenartem; zastępcami burmistrza Miasta i Gminy Końskie – Krzysztofem Jasińskim i Jackiem Materą; dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, jak i czytelnicy.
w Końskich uczestniczyło ponad 500 uczestników. Na trasie w parku można było spotkać kilkulatki biegnące z rodzicami oraz seniorów. Na starcie dla biegaczy świeciło słońce, jednak w trakcie pojawiła się wielka ulewa. Organizatorzy, czyli konecki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego oraz Klub Turystki Aktywnej Pasat musieli przesunąć nieco główny bieg, potem jednak biegacze stanęli na mecie i w ogromnych kałużach, przemoczeni do suchej nitki pomknęli na trasę. W biegu głównym można było spotkać wielu utytułowanych zawodników.
Powiatowego w Końskich odbyła się XVIII sesja Rady Powiatu. W obradach uczestniczyło 21 radnych, co zgodnie z prawem czyniło ją zdolną do podejmowania prawomocnych decyzji. W trakcie obrad rozpatrywano po wcześniejszym rozszerzeniu porządku wniosek, który wpłynął od Zarządu Powiatu dotyczący odwołania wiceprzewodniczącego Rady Mariana Gąszcza. W kolejnym punkcie starosta konecki przedstawił pracę Zarządu pomiędzy sesjami, tj. od 21 marca do 27 kwietnia 2012 r.; w tym punkcie głos zabrał radny Krzysztof Wojcierowski, który pytał czy w Starostwie Powiatowym odbyła się kontrola Najwyższej Izby Kontroli, a jeżeli tak to czy stwierdzono jakiekolwiek niezgodności.
ZZH w Maleńcu odbyły się dwie interesujące prezentacje. Pierwsza z nich, to wernisaż wystawy Renaty Stadler - „Kontrasty i Zderzenia”, natomiast druga dotyczyła prezentacji dramatu Jana Krzysztofczyka pt. „Szmaciana Lalka”. Pani Renata mieszka i pracuje w Tarnowie. Studia ukończyła na PWSSP we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Pani Renata jest artystką o wszechstronnych zainteresowaniach i różnorodnym warsztacie, wciąż poszukuje nowych tworzyw i środków wyrazu. Oprócz malarstwa zajmuje się także ceramiką i rzeźbą, bierze udział w projektach i działaniach grup twórczych „Sztuka 4” i „Ars”.
odbyła się konferencja prasowa poświęcona obchodom VII Koneckich Dni Profilaktyki. Impreza odbywa się pod patronatem honorowym starosty koneckiego – Bogdana Sobonia oraz burmistrza MiG w Końskich – Michała Cichockiego. VII Koneckie Dni Profilaktyki w 2012 roku potrwają od 26 kwietnia do 3 czerwca. Tematyka działań tegorocznej akcji obejmuje między innymi:
Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (Wydział Zarządzania i Administracji) odbyła się konferencja naukowa na temat „Regionalny program rozwoju na tle strategii UE „Europa 2020”, z uwzględnieniem roli ubezpieczeń – na przykładzie Województwa Świętokrzyskiego”. Patronat nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Świętokrzyski – Bożentyna Pałka – Koruba (Patronat Honorowy); Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas (Patronat Merytoryczny); Jej Magnificencja Rektor UJK – Prof. zw. dr hab. Regina Renz (Patronat Naukowy).
Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Końskich odbyły się eliminacje rejonowe zawodów sportowo-obronnych "Sprawni jak żołnierze". Celem zawodów jest popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy o współczesnych Siłach Zbrojnych, zagadnień związanych z obronnością kraju oraz podnoszenia sprawności fizycznej. W zawodach wzięło udział 5 drużyn chłopców i 4 drużyny dziewcząt reprezentujące – Skarżysko - Kamienna, Stąporków i Końskie. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowały w czterech konkurencjach:
W STĄPORKOWIE W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU "COMENIUS" - 16 kwietnia 2012 roku do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie przyjechali przedstawiciele szkół biorących udział w projekcie programu Comenius pt. „Kuchnie narodowe jako ostoja tradycji”. Na spotkanie przybyło dziewięciu nauczycieli oraz dziewięciu uczniów z Turcji i Słowacji. Na czas pobytu w Polsce, szkoła zorganizowała wiele atrakcji. Zaraz po wyjściu z samolotu na warszawskim Okęciu, delegacja gości udała się na zwiedzanie Starego Miasta.
raz czwarty, odbyły się w Kielcach Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki „AGROTRAVEL”, którym towarzyszyła Międzynarodowa Konferencja pn. „Perspektywy rozwoju turystyki wiejskiej w Europie”. SŁOWACJA była Krajem Partnerskim targów AGROTRAVEL 2012. Regionem Partnerskim targów AGROTRAVEL 2012 było Województwo Warmińsko-Mazurskie. W trakcie Targów na wspólnym stoisku piękno i walory turystyczne ziemi koneckiej promowali przedstawiciele Starostwa Powiatowego na czele z Andrzejem Markiem Lenartem – wicestarostą koneckim, Dariuszem Kowalskim – naczelnikiem Wydziału Promocji Kultury; Sylwią Fatalską – pracownikiem promocji Urzędu Miasta i Gminy Końskie oraz Magdaleną Weber z Centrum Informacji Turystycznej.

