Reprezentacje kilkunastu szkół noszących imię
Stanisława Staszica z całej Polski gościły w Stąporkowie. Uczniowie i nauczyciele brali udział w staszicowskim sympozjum. XXIV Ogólnopolskie Sympozjum Szkół Staszicowskich odbywało się przez dwa dni w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie. Z tej okazji do stąporkowskiej szkoły przybyło wiele gości z całej Polski. Wśród nich byli przedstawiciele takich miast jak Szczecin, Białystok czy Orneta. Sympozjum było wyjątkowe, bowiem związane było z jubileuszem 25-lecia Ogólnopolskiego Klubu Szkół Staszicowskich, 35-lecia nadanie ZSP w Stąporkowie imienia Stanisława Staszica oraz 65-lecia powstania w Stąporkowie pierwszej szkoły ponadpodstawowej.















odbyły się przesłuchania do Festiwalu Katarzyny Gärtner. W przesłuchaniach udział wzięło 101 osób. JURY w składzie Kazimierz Mazur, Marek Mikos, Elwira Sibiga oraz Bartek Gärtner spośród przybyłych osób wybrało tak zwaną „Złotą Dziesiątkę”, która wystąpi na tegorocznych Kuźnicach Koneckich. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że wybór finałowej dziesiątki nie był łatwy, a poziom jaki reprezentowali tegoroczni kandydaci stał na dość wysokim poziomie. Każda z osób odsłaniała kolejne talenty wokalno – muzyczne, które wielokrotnie zaskakiwały nie tylko samych członków JURY, ale również publiczność zgromadzoną w sali przesłuchań. Publiczność mogła wysłuchać zarówno piosenek w języku polskim, czeskim, rosyjskim, angielskim jak i francuskim.
Starostwa Powiatowego w Końskich odbyły się konferencje prasowe z udziałem miejscowych dziennikarzy. Przedstawiciele samorządu powiatowego w osobach – Bogdana Sobonia – starosty, Andrzeja Marka Lenarta – wicestarosty oraz Dariusza Kowalskiego – naczelnika Wydziału Promocji i Kultury zaprezentowali program sztandarowej imprezy promocyjnej powiatu koneckiego jaką są „Kuźnice Koneckie”, które odbędą się 14 – 15 lipca 2012 na terenie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. „Pragnę Państwa serdecznie zaprosić do odwiedzenia powiatu koneckiego. Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.
gminy Ruda Maleniecka odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem „100 Lat z Królewskim Karpiem w Rudzie Malenieckiej”. Tradycje związane z hodowlą Karpia Królewskiego na terenie Rudy Malenieckiej mają bogatą historię i na pewno zobowiązują. W związku z tym faktem imprezę rozpoczęto od zawodów wędkarskich, w których bezkonkurencyjni okazali się wędkarze z Koła Miejskiego w Końskich łowiąc, aż 13,5 kg ryb, a wszystkie złowione ryby powędrowały z powrotem do wody po zakończeniu zawodów – podkreślali wędkarze. Zgromadzonych gości przywitał gospodarz Festynu wójt gminy Ruda Maleniecka - Leszek Kuca, który w towarzystwie - Krzysztofa Skiby zachęcał do wspólnej zabawy i aktywnego uczestnictwa w imprezie.
samorządowcy powiatu koneckiego w osobach: Bogdan Soboń - starosta, Andrzej Marek Lenart – wicestarosta oraz Roman Struzik – sekretarz powiatu złożyli przed pomnikiem bł. ks. Kazimierza Sykulskiego symboliczne kwiaty i zapalili znicze, dając tym samym wyraz pamięci dla poświęcenia i zasług jakie w swej codziennej posłudze kapłańskiej i społecznej przedstawiał ks. Kazimierz Sykulski.
stałej opieki, troski o jego teraźniejszość i przyszłość. Każde z nich ma szczególne prawa do życia, nauki, zabawy; dorośli natomiast walczą jedynie o poprawę standardów, chcąc słonecznym dzieciństwem zapewnić jak najlepsze warunki dla rozwoju. Czasy się zmieniają, a ONE nie wnikają w przeszłość, swoje przywileje i prawa traktują jako przynależne, czasem jako uciążliwe, protestując przeciw konieczności nauki, czy opiece ograniczającej ich zachłanność na życie. Przecież to ich dzień. Tęczowy dzień uśmiechu i radości, jeden z najważniejszych i najobfitszych w roku.
i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Stąporkowie wzięli udział w wizycie roboczej w Turcji w ramach projektu „Kuchnie narodowe jako ostoja tradycji”, w ramach programu Comenius – uczenie się przez całe życie. Wraz z polską grupą w wizycie kończącej realizacje projektu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z Mersin w Turcji, Lewic na Słowacji i San Petro we Włoszech. Rankiem 30 maja grupa z Polski, na czele z Panią dyrektor ZSP w Stąporkowie – Hanną Rzepką, po 2-godzinnym locie i przebyciu ponad 2000 kilometrów dotarła do celu podróży i wylądowała na lotnisku w Stambule. Turcja jako państwo kojarzy się wielu Europejczykom z ubóstwem i zacofaniem kulturalnym, społecznym i gospodarczym.
Gimnazjum w Baryczy okazali się najlepsi w Polsce. Uczniowie z Baryczy reprezentowali województwo świętokrzyskie w Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce „Sprawni Razem” w Ostrzeszowie w dniach 8-9.06.2012 roku. Warunkiem uczestnictwa w zawodach tej rangi było zdobycie jednego z trzech pierwszych miejsc na zawodach wojewódzkich. Natalia Dolatowska i Damian Baczewski są aktualnymi mistrzami województwa świętokrzyskiego w konkurencjach w których się specjalizują. Regulamin zawodów zezwalał na start w dwóch wybranych konkurencjach. Natalia Dolatowska została Mistrzynią Polski w Skoku w dal – 4,37 m i w biegu na 100 m. – 14,6 s. Damian Baczewski był najlepszy w Biegu na 800 m – 2.16.36 s. i trzeci w Biegu na 100 m. – 12.8 s.
patronatem
Etnograficznego w Tokarni odbył się VII Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny, w którym udział wzięło około 30 gospodarstw. Głównym organizatorem tegorocznego Jarmarku były: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Na niemałą liczbę zwiedzających czekały liczne atrakcje takie jak choćby: liczne konkursy, pokazy dawnych obrzędów, kiermasze ludowe, występy zespołów, czy giełda turystyczno – agroturystyczna. Powiat Konecki reprezentował Dariusz Kowalski – naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich oraz Pani Barbara Danielak z Gminy Fałków, właścicielka gospodarstwa Agroturystycznego pod dźwięczną nazwą „KALINOWY MŁYN”.
to Placówka, która przyjmuje uczniów o potrzebie kształcenia specjalnego. Na terenie Ośrodka znajduje się zarówno Publiczna Szkoła Podstawowa jak i Publiczne Gimnazjum. Zarówno Szkoła Podstawowa jak i Gimnazjum jest przeznaczona dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim. Jeśli chodzi o Szkołę Podstawową to edukacja podzielona jest na dwa etapy kształcenia. Pierwszy to kształcenie zintegrowane w klasach od I do III i drugi etap, to kształcenie przedmiotowe w klasach od IV do VI. Na każdym z tych etapów uczniowie mają zapewnione opiekę z zakresu logopedii, gimnastyki korekcyjnej, czy zajęć korekcyjno – kompensacyjnych.
w ramach Koneckich Dni Profilaktyki odbyła się projekcja filmu „Tsotsi” w reżyserii Gavina Hooda. W kilku seansach uczestniczyło ponad 300 uczniów koneckich szkół ponadgimnazjalnych. Wśród oglądających była Urszula Przygodzka – zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich.„Świat w chwili obecnej stoi przed wieloma zagrożeniami. To przede wszystkim młodzież nie będąca asertywna może się zagubić i zatracić swoją wartość. Tylko od Nas zależy czy w naszym życiu odniesiemy zwycięstwo, czy poniesiemy porażkę” – powiedział Krzysztof Kowalski – dyrektor placówki.
odbyło się cykliczne, sztandarowe wydarzenie Powiatu Starachowickiego pod nazwą Jarmark „U Starzecha”. Po raz XII na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach prezentowały się stoiska zaprzyjaźnionych powiatów oraz liczne grono artystów prezentujących szeroki wachlarz twórczości. W tym roku Powiat Konecki prezentował się na wspólnym stoisku z MiG w Końskich, którego reprezentantką była Pani Sylwia Fatalska, Miasto Stąporków reprezentowała Pani dyrektor Domu Kultury – Katarzyna Sorn.

