Dnia 25 lipca 2012 r. odbyły się główne
obchody Święta Policji w Końskich. Rozpoczęły się od dziękczynnej Mszy Św. w kolegiacie Św. Mikołaja pod przewodnictwem kapelana świętokrzyskiego policjantów ks. Adama Prusa oraz ks. prał. Andrzeja Zaparta – kapelana koneckich „stróżów prawa”. Następnie w przemarszu policjanci udali się do siedziby Komendy Powiatowej. W uroczystości uczestniczył Komendant Świętokrzyskiej Policji insp. Jarosław Szymczyk, który wyraził wdzięczność za ofiarną służbę, a także przekazał podziękowania koneckiemu komendantowi mł. insp. Waldemarowi Cisowskiemu za udział naszego garnizonu w zabezpieczaniu „Euro 2012”. W spotkaniu brali udział powiatowi samorządowcy na czele ze starostą koneckim – Bogdanem Soboniem oraz burmistrzem Miasta i Gminy Końskie – Michałem Cichockim.















absolwentów szkół dziennych przystępujących po raz pierwszy do egzaminu maturalnego w publicznych szkołach ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Konecki. Do matury w 2012 roku przystąpiło 676 absolwentów zdało 588 co stanowi 87% ogółu osób przystępujących do matury.
przed publicznością zaśpiewała wspaniała, wysoce utalentowana grupa wykonawców, którzy przeszli przez eliminacje jakie odbyły się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. W ramach II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Katarzyny Gärtner swoje talenty wokalne zaprezentowało 9 uczestników. Jury w składzie: Katarzyna Gärtner – przewodnicząca, członkowie: Kazimierz Mazur, Marek Mikos, Bartłomiej Gärtner oraz Elwira Sibiga. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców, Jury wyłoniło zwycięzców. I tak pierwsze miejsce i „Diamentową Kaśkę” oraz nagrodę w wysokości 1500 złotych otrzymała Magdalena Chołuj. Drugie miejsce i 1000 złotych, jako jedyny mężczyzna w składzie uczestników, otrzymał Marcin Staszek, natomiast trzecie miejsce i nagrodę w wysokości 750 złotych otrzymała Wiktoria Pikul.
zgromadzoną publiczność czekały również wspaniałe atrakcje. Organizatorzy tym razem postanowili przygotować inscenizację historyczną opartą na wydarzeniach z II wojny światowej. Przygotowano dwa epizody, z których pierwszy odnosił się do walk z września 1939 roku, natomiast drugi dotyczył legendarnego Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego pod dowództwem mjr Henryka Dobrzańskiego -,,HUBALA". Wśród Grup Rekonstrukcyjno - Historycznych widzowie mogli podziwiać cały wachlarz wyjątkowych wykonawców, a były to:
jak co roku nie mogło zabraknąć wyróżnień dla osób, przedsiębiorstw i organizacji, które swoją pracą, działalnością i zaangażowaniem mocno wbudowały się w region powiatu koneckiego.
Koneckich 2012 również przygotowali wiele atrakcji, jedną z nich był - „Pokaz wschodnich sztuk walki”. Pokaz przygotowała
Zakładu Hutniczego w Maleńcu, samorządowej jednostki kultury, zainaugurowano XIII Kuźnice Koneckie. W pierwszym dniu wydarzenia odbył się „Festiwal Falk Fest 2012”, w którym udział wzięło 9 zespołów śpiewaczych, a były to:
PFRON zatwierdziła do realizacji pilotażowy program „Aktywny samorząd”, który przewiduje powierzenie realizacji programu adresowanego do indywidualnych osób niepełnosprawnych - samorządom powiatowym. W dniu 5 czerwca 2012 r. zostało podpisane stosowne Porozumienie pomiędzy PFRON a Samorządem Powiatu Koneckiego.
Starostwa Powiatowego w Końskich odbyła się XIX sesja Rady Powiatu koneckiego. W sesji ostatecznie udział brało 21 radnych, co zgodnie z prawem czyniło ją zdolną do podejmowania prawomocnych decyzji. Porządek obrad XIX sesji przewidywał podjęcie następujących tematów:
Hutniczy w Maleńcu wraz ze Stowarzyszeniem „W Dolinie Czarnej” zorganizowali imprezę pod hasłem „NOC ŚWIĘTOJAŃSKA”. Przybyłych gości serdecznie przywitał gospodarz imprezy Emilian Niemiec – dyrektor ZZH w Maleńcu, który jednocześnie zachęcał do odwiedzania Muzeum i pozostania nie tylko na części artystycznej imprezy, ale przede wszystkim na jej bogato rozbudowanej części obrzędowej, ukazującej staropolskie obyczaje i tradycje. „Cieszę się, że Pan dyrektor Emilian Niemiec i Pan prezes Jerzy Kowalski podjęli się trudu organizacji tego starego obrzędu jakim jest „Noc Świętojańska”. Któż z nas nie czytał „Starej Baśni”, czy „Sobótki”.
Centrum Kultury w Skarżysku – Kamiennej odbyło się okolicznościowe spotkanie z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Okazją do spotkania z prezydentem samorządowców powiatów: koneckiego, starachowickiego, skarżyskiego i ostrowieckiego była 75 rocznica powołania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Powołanie tego okręgu było największym przedsięwzięciem przemysłowym II Rzeczypospolitej. W czasie spotkania wręczono okolicznościowy medal przedstawicielom powiatu koneckiego. Świadczył on o zasługach osób i kontynuacji tradycji okręgu przemysłowego przez firmy, które reprezentowali.
upragniony dzień dla każdego ucznia - oznacza on początek wakacji. To również wtedy nauczyciele podsumowują całoroczne zmagania w zdobywaniu wiedzy przez swoich podopiecznych. Dyrektor ZSP nr 1 w Końskich Beata Jakubowska przyznała, że bardzo ją cieszy docenienie przez rodziców dotychczasowych działań szkoły i obdarzenie jej zaufaniem. „ Mamy bardzo dobrą kadrą pedagogiczną. Ważne jest też, że w zajęciach z najmłodszymi jest wiele elementów zabawy - powiedziała dyrektor. W czasie uroczystości zakończenia roku w koneckiej placówce obecni byli – wicekurator świętokrzyskiej oświaty – Grzegorz Bień, starosta konecki – Bogdan Soboń oraz radny powiatowy – Robert Plech.
w Końskich - Wojciech Przybylski, w czasie uroczystego otwarcia nowego pawilonu stwierdził, że pierwszy oddział dla przewlekle chorych otwarto w placówce 18 lat temu. Od kilku lat w planach była budowa zupełnie nowego pawilonu połączonego ze szpitalem, gdzie dla pacjentów można by stworzyć lepsze warunki pobytu na wiele miesięcy, które często są ostatnimi w życiu obłożnie chorych. Po kilku letnich staraniach na teren przyszpitalny weszła firma z Wierzbicy, która rozpoczęła budowę. „ Dziś możemy oddać do użytku kilkanaście sal dwu - i trzyosobowych z pełnym węzłem sanitarnym, sale rehabilitacyjne, małą jadalnię, a także patia: zewnętrzne i wewnętrzne. Całość inwestycji kosztowała 2,5 mln zł” – powiedział dyrektor.
inaugurację Jubileuszowych obchodów 50 - lecia letniska w Sielpi. Jest to szereg imprez sportowych i kulturalnych przygotowanych nie tylko dla społeczności lokalnej, ale także dla przebywających w Sielpi wczasowiczów, które odbywać się będą od maja do września br. W czasie uroczystego spotkania zaprezentowano przybyłym gościom okolicznościową wystawę fotograficzną przedstawiającą półwiecze działalności kąpieliska i letniska znanego w całej Polsce. Podczas inauguracji obchodów otwarto wielofunkcyjne boisko sportowe. Wczasowicze przebywający w Sielpi będą mogli wzmacniać swoją tężyznę fizyczną uprawiając siatkówkę, koszykówkę, tenis ziemny oraz piłkę ręczną.
przedsiębiorców i lokalnych władz samorządowych powołano Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości. Jego celem było przede wszystkim pobudzenie aktywności małych i średnich firm poprzez organizowanie szkoleń, kursów, udzielanie poradnictwa, tworzenia biznesplanów i pomocy przy zdobywaniu pożyczek na tworzenie miejsc pracy i nowych przedsięwzięć. Kolejną siedzibą KSWP były pomieszczenia po dawnym barze mlecznym na rogu ulic Mieszka I i Iwo Odrowąża – wspomina prezes Marek Mika. Tam przez kilkanaście lat pracowaliśmy, ale i ta siedziba stała się zbyt ciasna.

