W sobotnie popołudnie 6 października 2012
roku w ZZH w Maleńcu odbyło się spotkanie autorskie z Panem Kazimierzem Jaskulskim, które poprzedził wernisaż prac Pani Sylwii Żochowskiej. „Witam serdecznie wszystkich Państwa i dziękuję, że zechcieliście odpowiedzieć na moje zaproszenie. Dzisiejsze spotkanie nosi tytuł „MÓJ MALENIEC”. To szczególne hasło i szczególne spotkanie, bo dotyczy tego czego nie zawsze wiadomo o Maleńcu i to zarówno w aspekcie samego miejsca jak i ludzi z nim związanych. Chcemy pokazywać Maleniec w różnych perspektywach ludzkich spojrzeń. Pani Sylwia ma już za sobą kilka wystaw i mimo że nie wykonuje tego zawodowo, to wielu zawodowców oddało by wiele żeby taką „amatorszczyznę” malować, o czym Państwo z pewnością się przekonacie za kilka chwil” - mówił Emilian Niemiec – dyrektor ZZH w Maleńcu.

















żyć i funkcjonować osobom niepełnosprawnym realizowanych przez samorządy – wśród nich m. in.: wczesna interwencja dla dzieci niepełnosprawnych w Wieliczce, mieszkania wspomagane dla niepełnosprawnych intelektualnie w Dzierżoniowie, czy miejski informator dla niepełnosprawnych w Katowicach zyskało uznanie kapituły konkursu Samorząd Równych Szans 2012 pod przewodnictwem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. W Karpaczu odbyła się gala, podczas której przedstawiciele 15 samorządów odebrało statuetki, a 25 wyróżnienia za działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Konkurs organizowała Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego.
zdobył brązowy medal w kickboxingu podczas mistrzostw świata juniorów w Bratysławie. Naszego zawodnika do sukcesu poprowadziły konsekwencja, ambicja i pracowitość. Warto wspomnieć, że Kamil sportami walki interesuje się wyczynowo zaledwie od 2,5 roku. Sukces ten został odniesiony w gronie 1600 zawodników z 50 krajów. Przed treningami karate, gdzie ćwiczył pod kierunkiem Mateusza Garbacza interesował się siatkówką i piłką nożną. Jednak Kamil cały czas poszukiwał, chciał sportu bardziej kontaktowego i tak zaczęła się jego przygoda z boksem tajskim.
uroczyście otworzyła tereny inwestycyjne znajdujące się pomiędzy Końskimi, Kornicą i Proćwinem. Wykonawcą inwestycji pn. „Budowa infrastruktury technicznej – dróg, sieci kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągowej dla terenów zabudowy produkcji w części terenu Końskich i sołectwa Kornica” była firma STRABAG Sp. z o. o. z Pruszkowa. W sumie powstało ponad 100 hektarów terenu gotowego pod dalsze inwestycje. Według projektu może powstać na nim nawet czterysta osobnych działek. Uroczystego „przecięcia wstęgi” dokonali: Jan Maćkowiak – członek Zarządu Województwa, Bogdan Soboń – starosta, Michał Cichocki – burmistrz MiG Końskie; Zbigniew Kowalczyk – przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich, ks. Wiesław Koseła – proboszcz par. Chrystusa Odkupiciela, Piotr Mazur – dyrektor firmy „STRABAG”.
dokonano uroczystego przecięcia wstęgi symbolizującego otwarcie nowej siedziby Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich. W tej ważnej chwili uczestniczyło liczne grono zaproszonych gości wśród, których znaleźli się między innymi: Grzegorz Dziubka – wicewojewoda świętokrzyski, Bogdan Soboń – starosta konecki, Michał Cichocki – burmistrz, Andrzej Lato – dyrektor wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach oraz liczne grono samorządowców z terenu powiatu koneckiego. Symboliczną wstęgę wspólnie przecinali: Grzegorz Dziubka, Bogdan Soboń, Andrzej Lato oraz Marek Krawczyk. Poświęcenia urzędu dokonał ks. dziekan Andrzej Zapart, który powiedział między innymi: „ Z waszego wysiłku i zatroskania powstała piękna instytucja, piękny dom, który będzie służył ludziom znajdującym się w największej potrzebie.
roku na terenie ZZH w Maleńcu odbyło się poetyckie spotkanie autorskie z Panią Elżbietą Gacek. „ Moje życie jest dosyć długie i barwne, a zatem miałam okazje poznawać ludzi wyjątkowych. Mówić o sobie jest dość trudno. W swej twórczości próbowałam zamieścić 70 lat mojej świadomej egzystencji, ale i tak pewnie wszystko mi się nie udało. Dzisiaj spróbuje Państwu przybliżyć siebie poprzez moje wiersze, a w zasadzie nie siebie tylko czas, który był moim udziałem i doświadczenia z którymi warto się podzielić. Z wierszami jest trochę jak z dziećmi, jedne są trochę bardziej bliższe, inne trochę dalsze mimo, że wszystkie są nasze” - mówiła poetka Elżbieta Gacek.
powiatu koneckiego przebywała delegacja z ukraińskiego rejonu Pohrebyszcze na czele z przewodniczącym Rady Włodimirem Oleksjenko. Delegacja ukraińska przyjechała na zaproszenie Bogdana Sobonia – starosty i uczestniczyła w uroczystościach „Święta hodowców ryb i wędkarzy – Konecka Ryba 2012”, które odbyły się w dniach 22 – 23 września br. w Rudzie Malenieckiej. W ramach wizyty przeprowadzono także wiele rozmów z przedstawicielami powiatowego samorządu oraz przedsiębiorcami, które dotyczyły poszerzenia wzajemnej współpracy m.in. w sektorze gospodarczym.
Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, młodzież z Gimnazjum im. Franciszka Staffa w Rudzie Malenieckiej uczestniczyła w tajemniczo brzmiącym projekcie pod tytułem „SZTUKA NA KÓŁKACH”. „Naszą ideą jest wykreowanie w przestrzeni zabytków bliskich i znanych lokalnej społeczności. Zależy nam na otwarciu mieszkańców na lokalne dziedzictwo i na tym, aby na przykładzie zabytkowych obiektów jakie znajdują się w ich miejscowościach nauczyli się patrzeć i „czytać” dzieła sztuki. Chcemy wydostawać sztukę z ram i udowodnić, że można z nią obcować w różnych miejscach, a nie tylko w dużych muzeach i galeriach. Mona Lisa pokazuje, że nie taka sztuka poważna, nieżyciowa i niedostępna jak ją malują” - mówili organizatorzy projektu należący do Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
rozpoczęły się w kościele w Rudzie Malenieckiej od Mszy św. Licznie zgromadzeni przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz wielu mieszkańców powiatu koneckiego usłyszeli słowa podziękowań i wdzięczności skierowane do rolników i hodowców ryb. „ Należy pamiętać o Was drodzy rolnicy każdego dnia kiedy sięgamy po kromkę chleba. Jest on wyrazem Waszej ciężkiej pracy i współdziałania z przyrodą. Niech naszą wdzięczność dla Was wyrazi Boże błogosławieństwo i słowa modlitwy „dziękujemy Ci Ojcze Nasz – Tobie chwała na wieki” – mówił w kazaniu ks. Mirosław Sochaj.
hodowców ryb i wędkarzy – Konecka Ryba 2012” w Rudzie Malenieckiej odbyła się niecodzienna uroczystość. Rozpoczęła się od Mszy Św. celebrowanej przez ks. Pawła Węgrzynowskiego – administratora parafii św. Judy Tadeusza w Rudzie Malenieckiej; ks. prof. Stanisława Łabendowicza oraz ks. Tomasza Adachę – parafia w Lipie. Zgromadzeni goście modlili się w intencji młodzieży i nauczycieli Publicznego Gimnazjum, którzy w tym dniu przyjęli za swego patrona – prof. Franciszka Hieronima Staffa. W homilii przedstawiono jego sylwetkę.
- Konecka Ryba 2012 nie brakowało wspaniałych i oryginalnych występów estradowych. Do niewątpliwych atrakcji wydarzenia należy zaliczyć występ kabaretu „PIGWA SHOW”, zespołu „TAMBURYN”, czy koncertu „TRIO MARIACHI”. W sobotę 22 września na scenie jako pierwsza pojawiła się Anna Chamera, która debiutując jako wokalistka zaśpiewała kilka znanych przebojów. Następnie na scenie pojawił się zespół „Andrzej i Przyjaciele”, który wprowadził zgromadzoną publiczność w klimat muzyki country i szanty. Zespół zaprezentował się w 8 osobowym składzie i przedstawił ciekawe aranżacje, które połączone z ciekawym brzmieniem zachęcały do wspólnej zabawy.
Hodowców Ryb i Wędkarzy – Konecka Ryba 2012” na terenie zbiornika wodnego w Maleńcu rozegrano zawody wędkarskie. W zawodach drużynowych uczestniczyło 7 drużyn, poniżej przedstawiamy ostateczną klasyfikację:
stawów hodowlanych, które stanowią 18,2 % całej powierzchni województwa dlatego, też w ramach obchodów Koneckiej Ryby 2012 organizatorzy wydarzenia postanowili przygotować pokaz odłowu Karpia. Pokaz wzbudził wielkie zaciekawienie i był niewątpliwą atrakcją dla wszystkich przybyłych. Odławianie zaprezentowano na stawach należących do Pana Ryszarda Zawadzkiego, które mieszczą się na terenie gminy Fałków. „Takie główne odłowy w Polsce odbywają się pod koniec października. My jednak postanowiliśmy zademonstrować na jednym z naszych obiektów takie widowisko po to, aby Państwo na własne oczy mogli obejrzeć kunszt pracy hodowców ryb i zapoznać się z techniką odłowu.

