5 czerwca z okazji Ogólnopolskiego Dnia
Rodzicielstwa Zastępczego i Dnia Dziecka do Starostwa Powiatowego w Końskich zaproszono nie lada gości. Przybyli przedstawiciele rodzin zastępczych, oraz dyrektorzy placówek rodzinnych, którzy w towarzystwie swoich podopiecznych uczestniczyli w spotkaniu. Wszystkich bardzo serdecznie przywitał Pan Starosta Konecki – Bogdan Soboń, który wraz z Wicestarostą Koneckim – Andrzejem Markiem Lenartem, Sekretarzem Powiatu – Romanem Struzikiem, Panią Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich – Jadwigą Życką, oraz pracownikami socjalnymi, gratulowali i wręczali słodkie upominki maluchom.















5 czerwca 2013 odbyła się konferencja na temat: Rozwoju społeczno - ekonomicznego Ziemi Świętokrzyskiej na tle długookresowej Strategii Rozwoju Kraju. Na konferencji Powiat Konecki reprezentowali – Bogdan Soboń – starosta konecki, Wiesław Basiak – naczelnik wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Końskich, Piotr Piec – z-ca wójta Ruda Maleniecka , prezes LGR, Marek Krawczyk – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich oraz Dariusz Kowalski – naczelnik Wydziału Promocji i Kultury.
Bogdan Soboń – Starosta Konecki, oraz Dariusz Kowalski – Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury, reprezentowali Powiat Konecki na uroczystej sesji Rady Miasta Skarżyska – Kamiennej, która odbyła się w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej, z okazji 90. rocznicy nadania Skarżysku - Kamiennej praw miejskich. W uroczystościach uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa, przedstawiciele władz powiatu: skarżyskiego z Michałem Jędrysem – Starostą Skarżyskim na czele, przedstawiciele władz gmin z powiatu skarżyskiego, przedstawiciele jednostek podległych miastu, przedstawiciele największych skarżyskich przedsiębiorstw i mieszkańcy Skarżyska.
Powiatowego w Końskich odbyła się konferencja prasowa z udziałem ks. kan. dr Andrzeja Zaparta, księdza wikariusza - Dariusza Błesznowskiego, wójtów, burmistrza, gospodarza powiatu koneckiego Bogdana Sobonia – Starosty Koneckiego, oraz przedstawicieli regionalnej prasy. Wśród zaproszonych gości byli obecni : z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie – Krzysztof Jasiński, Wójt Gminy Ruda Maleniecka – Leszek Kuca, oraz wójt Radoszyc - Paweł Binkowski. Podczas konferencji został przedstawiony przez organizatorów uroczystości rocznicowych - szczegółowy program "Kaziuków Koneckich" - obchodów 14 rocznicy Beatyfikacji błogosławionego ks. Kazimierza Sykulskiego – Patrona Powiatu Koneckiego.
Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Starosty Koneckiego. Do zawodów zgłosiło się siedem zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu: z Końskich - I LO, II LO, ZSP 1, ZSP 2, ZSP 3, ZDZ oraz ZSP Stąporków. Drużyny walczyły na stadionie OSiR w Końskich, w systemie każdy z każdym. Mecze sędziowali: P. Michalski i M. Skoczylas. We wtorek i środę odbyły się eliminacje do finału. Z grupy A do finału przeszły drużyny ZSP 1 oraz I LO, a z grupy B – ZSP 2 oraz II LO. W czwartek zostały rozegrane mecze finałowe. O trzecie miejsce walczyły drużyny z koneckich liceów.
Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich odbyła się, już po raz piąty, ogólnopolska impreza sportowa - „Polska Biega”. Mimo niesprzyjającej aury zgromadziła ona dużą liczbę uczestników. Uczestnikom kibicował pochodzący z Końskich trener polskich skoczków wzwyż Lech Krakowiak wraz z brązowym medalistą mistrzostw świata Sylwestrem Bednarkiem. Na starcie stanęło około pół tysiąca uczestników. Większość stanowili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, ale byli też biegacze z zewnątrz, chcący zmierzyć się z 1700 – metrową trasą wokół szkolnego boiska i przyległych do niego terenów.


Publicznych w Stąporkowie, popularnie zwany „Dwójką” obchodził okrągły jubileusz 50 – lecia. Jubileusz rozpoczęto od odprawienia w murach Szkoły uroczystej liturgii, której przewodniczył proboszcz ks. Zenon Kicior. Wśród licznych gości uczestniczących w obchodach byli: Grzegorz Dziubek – wicewojewoda świętokrzyski, Bogdan Soboń – starosta konecki, Dorota Łukomska – burmistrz Stąporkowa, Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki, Grzegorz Bień – świętokrzyski wicekurator Oświaty, liczne grono radnych powiatowych, radnych miejskich Stąporkowa, byli dyrektorzy placówki, oraz pedagodzy i rodzice.
obchodzono „Noc Muzeów”. Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu po raz 4 włączył się w tą idee. Na sobotnie popołudnie i wieczór zaplanowano liczne atrakcje kulturalne, które w scenerii Muzeum dodatkowo uatrakcyjniały i podkreślały swój przekaz. Powiat Konecki reprezentował Bogdan Soboń – starosta konecki, który obecny był wraz z małżonką. Każdy, kto przybył w tym dniu do Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu mógł liczyć na wiele wrażeń i niespodzianek.
Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Baryczy brali udział w XXII Festiwalu Piosenki - Skarżysko-Kamienna 2013. Tegoroczna impreza połączona była również z obchodami Jubileuszu 40-lecia Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Skarżysku-Kamiennej. Z tej okazji w Festiwalu uczestniczyło 28 placówek, które zaprezentowały własny program. Uczennice Ośrodka w osobach: Lidia Rybicka, Monika Gorzelak, Weronika Hajduk, Beata Lengier, Ewa Hajduk oraz Dagmara Baczewska przedstawiły utwór muzyczno – taneczny pt.: „Deszczowa piosenka”, przygotowany przez opiekunów Panią - Annę Skawińską oraz Panią - Grażynę Antosik.
Ostrzeszowski, na którym odbyły się Ogólnopolskie Biegi Przełajowe Związku Stowarzyszeń Sportowych - „Sprawni Razem”. W jednym z biegów brała udział uczennica kl. III Publicznego Gimnazjum w Baryczy – Lidia Rybicka, która pobiegła w grupie dziewcząt starszych – rocznik 1996 i starsze, na dystansie 1500 m. Mimo dużej rywalizacji Lidia nie miała sobie równych, wyprzedzając wszystkie zawodniczki zdobyła pierwsze miejsce. Nasza lekkoatletka stanęła na najwyższym podium, dostając medal, puchar oraz nagrody rzeczowe.
PSP w Końskich w „Dniu Strażaka” odbył się uroczysty apel podczas którego wręczano odznaczenia, wyróżnienia i awanse na wyższe stopnie służbowe. Wśród licznych gości uczestniczących w uroczystości byli między innymi: z-ca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach st. bryg. - Stanisław Woś, komendant powiatowy PSP w Końskich st. bryg. - Roman Boruń, starostę koneckiego Bogdana Sobonia reprezentował Wiesław Basiak – naczelnik Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Końskich, Dorota Łukomska – burmistrz Stąporkowa, Krzysztof Jasiński – wiceburmistrz MiG w Końskich, komendant powiatowy Policji w Końskich mł. insp. - Waldemar Cisowski, leśnicy oraz strażacy - emeryci.
Woli odbyło się podsumowanie projektu pod hasłem „Na Ratunek Pszczołom”. Ta niezwykle istotna i ważna inicjatywa realizowana była przez Kluby 4H z terenu województwa świętokrzyskiego. W projekt zaangażowało się, aż 27 Klubów, które reprezentowały powiaty województwa świętokrzyskiego: kielecki, konecki, opatowski oraz włoszczowski. Głównym koordynatorem działań była Pani Renata Gos ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Wsparcie finansowe projektu zapewnił Urząd Marszałkowski w Kielcach. Przedsięwzięciu patronowali: Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego, Polski Związek Pszczelarzy, ambasada amerykańska oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

