11 października br. w ZSP Nr 1w Końskich
odbyło się spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości zostały wręczone Medale KEN, oraz nagrody Starosty Koneckiego, którymi zostali odznaczeni nauczyciele za szczególne osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze. W spotkaniu uczestniczyli: Małgorzata Muzoł – świętokrzyski kurator Oświaty, Bogdan Soboń – starosta konecki, Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki, Czesław Kurcbart – członek Zarządu powiatu, oraz liczne grono nauczycieli i pedagogów, wraz z dyrektorami placówek oświatowych z terenu powiatu.















odbyło się spotkanie z Małgorzatą Szot – Wróblewską w 70 rocznicę śmierci ks. Jana Wiśniewskiego (1876 – 1943r). Ks. Jan Wiśniewski był niezwykłym kapłanem, który prowadził rozległą działalność narodową, kulturalną i przede wszystkim społeczną. W swej rozbudowanej działalności chronił i restaurował zabytki kościelne, kolekcjonował obrazy, ryciny, meble, rzeźby, zegary, zbroje, przedmioty z wykopalisk, oraz książki. Stworzył pokaźny zbiór utworów własnego autorstwa, który oscylował w granicach 1500 dzieł. Zmarł 7 czerwca 1943 roku, a jego prochy spoczywają na cmentarzu w Borkowicach.
odbył się Konwent Starostów Województwa Świętokrzyskiego. Tematem przewodnim spotkania była debata poświęcona bieżącej sytuacji szpitali powiatowych, działających na terenie województwa świętokrzyskiego, po wejściu w życie nowej Ustawy o działalności leczniczej, w kontekście nowego okresu kontraktowania świadczeń przez NFZ. Na spotkaniu obecni byli włodarze powiatów: jędrzejowskiego, pińczowskiego, skarżyskiego, sandomierskiego, buskiego, włoszczowskiego, opatowskiego, staszowskiego, oraz kazimierskiego. Władze powiatu koneckiego reprezentowali Bogdan Soboń – starosta, oraz Andrzej Marek Lenart – wicestarosta.
wraz ze Starostwami Powiatowymi zapraszają na spotkania informacyjne z zakresu „Przygotowanie do kontroli projektu współfinansowanego ze środków Funduszy Europejskich”. W ostatnim roku perspektywy finansowej 2007-2013 wszystkim nam zależy na sprawnym przebiegu, zakończeniu i rozliczeniu realizowanych projektów. Dlatego od połowy października 2013 r. przeprowadzimy 12 spotkań informacyjnych na terenie naszego województwa, które skierowane będą do podmiotów realizujących projekty oraz zapewniających trwałość projektów już zrealizowanych, a dofinansowanych z PO Kapitał Ludzki i RPO Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.
św. w 74 rocznice powstania Państwa Podziemnego. Liturgii przewodniczył ks. dziekan Andrzej Zapart. Samorząd powiatowy reprezentował Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki. W uroczystości udział wzięli kombatanci, poczty sztandarowe, władze MiG w Końskich, które w tym dniu reprezentował Michał Cichocki – burmistrz, oraz konecka młodzież. „27 września 1939 roku w oblężonej Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski – konspiracyjna organizacja wojskowa, przekształcona niedługo potem w Związek Walki Zbrojnej. Jesteśmy tu zatem w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, niespotykanego zjawiska w dziejach ruchu oporu w okupowanych krajach Europy.
w Końskich odbyła się XXXIII Sesja Rady Powiatu. Projekt porządku obrad:
w Radoszycach odbyły się zawody sportowo – pożarnicze, w których udział wzięło 10 jednostek OSP z terenu powiatu koneckiego. Do rywalizacji sportowej stanęły drużyny z: OSP Fałków, OSP Radoszyce, OSP Dziebałtów, OSP Czerwona Wola, OSP Bębnów, OSP Jakimowice, OSP Niekłań, OSP Kozów, OSP Ruda Maleniecka, oraz OSP Młotkowice. Przybyłych druhów, oraz wszystkich gości i obserwatorów przywitał druh Wiesław Basiak – wiceprezes Zarządu Powiatowego OSP i jednocześnie prezes Zarządu Gminnego OSP w Radoszycach. Oficjalnego otwarcia zawodów dokonał prezes Zarządu Powiatowego OSP – Bogdan Soboń – starosta konecki.
nr 1 w Końskich odbyła się konferencja inauguracyjna projektu pod nazwą „Szkoła zawodowego sukcesu” realizowanego przez ZSP nr 1 w Końskich w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Konferencja poprowadziła Pani dyrektor Beata Jakubowska.
ŚODR w Modliszewicach. 15 września br. barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami Modliszewic, by uczestniczyć w uroczystościach mszy św. jaka odbyła się w Kościele pw. NMP Matki Kościoła w Modliszewicach. Głównymi organizatorami Dożynek byli: Starostwo Powiatowe w Końskich, oraz ŚODR w Modliszewicach. Patronat honorowy nad uroczystością objął minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stanisław Kalemba, oraz Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego. Wśród licznych gości byli między innymi: samorządowcy z terenu powiatu i gmin, na czele z Bogdanem Soboniem – starostą koneckim, Krzysztofem Obratańskim – przewodniczącym Rady Powiatu i Andrzejem Markiem Lenartem – wicestarostą koneckim.
Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. W tegorocznym programie obchodów znalazły się wernisaże prac malarskich, prezentacje poezji, popisy wokalno – muzyczne, oraz prezentacje recytatorskie wierszy Juliana Tuwima, w wykonaniu specjalnych gości. Wszystkich zgromadzonych przywitał dyrektor placówki w Maleńcu – Emilian Niemiec, który przypomniał publiczności o bliskich związkach poety z ziemią Maleniecką. Dyrektor na zakończenie zadeklamował również jeden z wierszy poety. W zabytkowej scenerii Muzeum można było podziwiać prace malarskie Anny Carpenter, które malarka przedstawiała pod tytułem - „Energia Koloru”, oraz prace Grażyny Jusięgi, przedstawiane pod hasłem - „Aspekty Miasta”.
sowieckiej agresji na Polskę. Upamiętniając to tragiczne wydarzenie dla naszego narodu samorząd powiatowy w osobach Andrzeja Marka Lenarta – wicestarosty koneckiego, któremu towarzyszyli Wiesław Basiak – naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, oraz Krzysztof Stachera – naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia, złożył kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem bł. ks Kazimierza Sykulskiego.„Dziś powracamy do tragicznych wydarzeń z 17 września 1939 roku. Ten zdradziecki akt agresji, był przypieczętowaniem kolejnego rozbioru Polski.
dokonano oficjalnego otwarcia kolejnego obiektu sportowego, którym jest zewnętrzna siłownia. Władze placówki na czele z Janem Słuszniakiem – dyrektorem SOSW w Baryczy, w towarzystwie władz samorządu powiatowego, na czele z Andrzejem Markiem Lenartem, oraz władz MiG Końskie, na czele z Krzysztofem Jasińskim i Jackiem Materą – wiceburmistrzami, dokonały oficjalnego przecięcia wstęgi, a tym samym uruchomienia w/w obiektu sportowego. Jak podkreślają władze Ośrodka i wychowankowie tego rodzaju obiekt, usytuowany w leśnym otoczeniu, ma wspaniałe właściwości rekreacyjno – rehabilitacyjne, szczególnie jeśli chodzi o sezon wiosenno – letni.
w ramach dodatkowych środków PFRON, zaprasza do składania wniosków. W dniu 10 września 2013 r. podpisana została umowa między Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a Powiatem Koneckim o dofinansowanie projektów w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami II” w obszarze G. Przedmiotem umowy jest dofinansowanie ze środków PFRON następującego projektu: aktywizacja zawodowa poprzez dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej oraz zwrot kosztów wyposażenia stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych w Powiecie Koneckim.
się uroczystości upamiętniające walkę i wysiłek żołnierzy podziemia, walczących na terenie Konecczyzny. W obchodach uczestniczyli liczni Konecczanie, władze samorządowe powiatu i miasta, radni powiatowi i miejscy, poczty sztandarowe reprezentujące środowiska kombatanckie, instytucje, szkoły, partie polityczne, harcerzy, oraz ochotnicze straże pożarne. Władze samorządu powiatowego w tym dniu reprezentowali: Krzysztof Obratański – przewodniczący Rady Powiatu, Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki, oraz Danuta Leśniewicz – członek Zarządu Powiatu.
w Maleńcu odbywał się Międzynarodowy Plener Malarski, któremu towarzyszyło hasło - „MALENIEC I JEGO OKOLICE”. W plenerze udział wzięli: Leszek Żebrowski – komisarz pleneru – Kraków, Teresa Żebrowska – prof. Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa, Jerzy i Aleksander Dmitruk – Kraków, Cristian Ruta Fulger – Rumunia, Antonin Gavlas – Czechy, Lucienne Smagala – Francja, Atanaska Tassart – Stany Zjednoczone, Linda Lee Nicholas – Stany Zjednoczone, oraz Krystyna Spisak – Madejczyk – Stany Zjednoczone.

