3 września br. na terenie Warsztatów Terapii Zajęciowe
j odbyło się uroczyste spotkanie podopiecznych placówki, władz samorządowych powiatu koneckiego, oraz przedstawiciela Fundacji Eco Textil, podczas którego przekazano trzy specjalistyczne rowery przeznaczone do rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Rowery zakupiono dzięki wsparciu Fundacji, a symbolicznego przekazania ”trójkołowców” dokonywała przedstawicielka Eco Textilu – Krystyna Wojteczek. „To wspaniale, że możemy skorzystać z możliwości doposażenia naszych podopiecznych w ten specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, pięknie dziękujemy, to ogromne wsparcie dla naszej placówki” - podkreślała Barbara Zbylut – kierownik WTZ.















Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej -Curie rozpoczęło się o godz. 9:00 na boisku szkolnym. Po odsłuchaniu hymnu narodowego – dyrektor placówki – Beata Salata przywitała nauczycieli, uczniów, rodziców oraz zaproszonych gości. Następnie głos zabrał wicestarosta konecki – Andrzej Marek Lenart, który życzył wszystkim uczniom zapału i wytrwałości w edukacyjnych zmaganiach. Głos zabrał również prof. Politechniki Świętokrzyskiej - dr hab. inż. Andrzej Kapłon. Na zakończenie wicedyrektor - Joanna Fornal odczytała listy uczniów klas pierwszych i przedstawiła wychowawców.
Gowarczowa odbyła się uroczysta msza św. w intencji wysiedlonych mieszkańców Budek, Eugeniowa, Gąsiorowa, Huty, Januchty, Józefowa, Ludwinowa, Woli Nosowej i Kacprowa, którzy w latach 1950 – tych zostali brutalnie wysiedleni ze swych gospodarstw. We mszy polowej pod przewodnictwem ks. proboszcza - Eugeniusza Tyburcy uczestniczyły rodziny wysiedleńców, mieszkańcy okolicznych miejscowości, samorządowcy w osobach: Andrzeja Marka Lenarta – wicestarosty koneckiego, Tomasza Słoki – wójta – gminy Gowarczów, oraz poczet sztandarowy koneckiego Prawa i Sprawiedliwości.
na Konecczan czekała wyjątkowa uczta intelektualna. Na mszy polowej za Ojczyznę mogliśmy podziwiać wspaniały talent i kunszt recytatorski - Olgierda Łukaszewicza. Aktor zaprezentował Koneckiej publiczności ucztę słowa w postaci wybranych wierszy patriotycznych wśród których znalazły się między innymi: Legenda o garści ziemi polskiej – Władysława Bełzy, Litania Świętokrzyska – Henryki Żelazko, czy wiersz pod tytułem - Na powrót „Ponurego” - autorstwa Zbigniewa Kabata. Postać aktora przedstawiał Konecczanom – Krzysztof Jasiński – wiceburmistrz MiG w Końskich, który w skompensowanej formie starał się uwypuklić największe osiągnięcia pracy artystycznej - Olgierda Łukaszewicza.
się w sobotę 30 sierpnia br. Przed kościołem Św. Anny tuż po godzinie 15 – tej zaczęli się gromadzić kombatanci, liczne poczty sztandarowe, samorządowcy, młodzież szkolna, harcerze, służby mundurowe i Konecczanie. Wszyscy zgromadzeni w szyku defiladowym, przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej przemaszerowali pod pomnik Koneckich Partyzantów. „Ja dziś miałem być na konferencji w Wiedniu, nie mogłem, to jest dla mnie ważniejsze. Udział młodzieży, wojska, straży w tym wydarzeniu ma ogromną wartość narodową.
odbył się Festyn Rodzinny i Profilaktyczny. Festyn uroczyście otworzył włodarz gminy – Witold Wojcik. Mieszkańcom gminy towarzyszyli: Bogdan Soboń – starosta konecki, Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki, Marian Król – wiceprzewodniczący Rady powiatu koneckiego, Agata Binkowska – przewodnicząca Rady gminy w Radoszycach, Stanisław Arwaj – przewodniczący Rady gminy w Słupi, Piotr Pałgan – przewodniczący Rady gminy w Rudzie Malenieckiej, Wiesław Basiak – naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Końskich, oraz Dariusz Kowalski – naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich.
roku odbywała się w dniach 23 – 24 sierpnia br. Zarówno w sobotnim jak i w niedzielnym scenariuszu imprezy publiczność mogła liczyć na wiele atrakcji, w których nie brakowało występów wokalno – muzycznych. W sobotnie popołudnie, po oficjalnym otwarciu imprezy Konecczanie mogli posłuchać występów między innymi zespołów Kobranocki, czy Atrakcyjnego Kazimierza. W program estradowy włączyli się również artyści z partnerskich miast ze Słowacji, Węgier, czy Ukrainy, co szczególnie doceniła Konecka publiczność. Koneckim akcentem sobotnich występów był występ Pauliny Tarasińskiej i Żanety Szmit.
PTTK wraz z Klubem Turystyki Aktywnej PTTK „PASAT” w Końskich podjął się organizacji już trzynastego Supermaratonu Pieszego na 100 km. Wytyczona trasa liczyła 50 km, którą uczestnicy pokonywali dwukrotnie. Na starcie w Sielpi pojawiło się 61 uczestników. Każdy z nich otrzymał mapkę z opisem trasy oraz okolicznościowy znaczek, tak zwany - button. Wśród piechurów pojawili się turyści z Końskich, powiatu koneckiego, a także z Kielc, Skarżyska – Kamiennej, Tomaszowa Mazowieckiego, Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Krosna, Olsztyna, a nawet z odległego Gdańska czy Szczecina.
bolszewickim najazdem jaki nasz kraj stoczył w 1920 roku. Wojna polsko – bolszewicka nazywana „Cudem nad Wisłą” która zagrażała istnieniu nie tylko Rzeczypospolitej, ale i całej Europie, dała niezbite świadectwo odwagi i poświęcenia żołnierza polskiego. Dlatego też dzień 15 sierpnia został wyznaczony jako Dzień Święta Wojska Polskiego. Święto ustanowione w 1923 roku funkcjonowało nieprzerwanie do czasów wybuchu II wojny światowej. Obchody odbywały się przez krótki czas po zakończeniu wojny, natomiast dopiero po 1992 roku ponownie przywrócono Dzień Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia.
odbyła się cykliczna impreza pod hasłem „Radoszyczanie Dzieciom”. Impreza zorganizowana w ramach Dni Radoszyc odbywała się w sobotę i niedzielę. Główną atrakcją niedzielnej imprezy był występ Rafała Brzozowskiego, artysty znanego z występów w ostatniej edycji programu „Tańca z Gwiazdami”. W niedzielne popołudnie jako pierwsze na scenie radoszyckiej imprezy pojawiły się przedszkolaki z Radoszyc, a następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Grodzisku.
Anny w Końskich odbyła się okolicznościowa msza w 70 rocznicę Akcji - „Burza”. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz parafii ks. Paweł Wlazło. W obchodach udział brali między innymi: poseł na Sejm RP – Krzysztof Lipiec, Krzysztof Obratański – przewodniczący Rady powiatu koneckiego, Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki, Michał Cichocki – burmistrz MiG w Końskich, oraz Helena Obara, Jarosław Lasota, Robert Plech, Marian Gąszcz – radni powiatu koneckiego. W uroczystej liturgii udział brało 9 pocztów sztandarowych, wśród których nie zabrakło również sztandarów żołnierzy Armii Krajowej.
Dni Gminy Fałków odbył się Festyn Rodzinny, który zgromadził licznych mieszkańców gminy i przybyłych gości. Jedną z głównych atrakcji niedzielnej imprezy był występ gwiazdy Disco Polo zespołu - Power Play, który przyciągnął liczną grupę fanów. Na scenie królowały takie przeboje formacji jak: „Zawsze coś (oj tam oj tam)”, „Wolę Olę”, czy „Kochaj mnie”. Formacja istnieje od 2001 roku, liderem jest Sylwester Gazdy. Członkowie zespołu mówią o sobie, że cieszą się muzyką, którą tworzą. Imprezę otworzył wójt Fałkowa – Henryk Konieczny, któremu towarzyszył Mieczysław Szymczyk – przewodniczący Rady gminy.
Sejmu II Rzeczypospolitej do życia powołana została Policja Państwowa. 20 lipca br. w Końskich odbyły się uroczyste obchody Święta Policji. Tuż przed godziną 14:00 kolumna w szyku defiladowym przemieściła się ulicą Łazienną w kierunku Kolegiaty Św. Mikołaja, gdzie złożono kwiaty przed pamiątkową urną zawierającą ziemię z grobów pomordowanych polskich oficerów i policjantów z obozów z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska. Okolicznościowe nabożeństwo poprowadził ks. dziekan – Andrzej Zapart.
Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich odbyło się spotkanie z podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki – Iloną Antoniszyn – Klik. W spotkaniu uczestniczyli koneccy samorządowcy, wśród których nie zabrakło Bogdana Sobonia – starosty koneckiego oraz Andrzeja Marka Lenarta – wicestarosty koneckiego. Na sali obecni byli również burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu oraz koneccy przedsiębiorcy. Pani minister towarzyszył marszałek województwa świętokrzyskiego – Adam Jarubas. Zebranych gości przywitał prezes KSWP – Marek Mika, który w skompensowanej formie przedstawił działalność i dokonania Stowarzyszenia.
powiatu koneckiego gościła delegacja ukraiński z powiatu pohrebyszczańskiego na Ukrainie. W skład delegacji wchodziło 11 osób na czele ze starostą pohrebyszczańskim – Sehrii Skarboviichukiem. Goście z Ukrainy uczestniczyli między innymi w tegorocznych Kuźnicach Koneckich, konferencji naukowej w Maleńcu oraz odwiedzili Politechnikę Śląską, gdzie pod opieką prof. Marka Cieśli zwiedzali tamtejszą uczelnię. W ostatnim dniu wizyty w powiecie koneckim delegacja odwiedziła koneckie Starostwo, gdzie Bogdan Soboń – starosta konecki zapoznawał gości ze strukturą organizacyjną urzędu oraz Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich, gdzie ze specyfiką działalności Stowarzyszenia zapoznawał prezes – Marek Mika.

