Jak wiadomo nie od dziś, historia
II wojny światowej w powiecie koneckim odcisnęła znaczące piętno. Takich miejsc, które przesiąkły krwią jest wiele, dotyczy to również okolicy wsi Boków w gminie Stąporków. Na początku listopada 1944 roku miał miejsce tutaj 6. godzinny bój 25 pp AK pod dowództwem mjr Rudolfa Majewskiego „Leśniaka” z oddziałami niemieckiego Wehrmachtu płk. Radera. Polacy stracili 16 zabitych i 30 rannych. Straty niemieckie były mniejsze. Po wycofaniu się Niemcy wkroczyli do Bokowa i w odwecie, spalili żywcem 9 ciężko rannych żołnierzy AK.
Warto dodać, że w szeregach tego pułku walczyli słynni dowódcy i żołnierze, m.in.: Józef Wyrwa ps. „Stary” z synem Tadeuszem „Orlikiem”, cichociemny Adolf Pilch „Dolina” oraz Stefania Firkowska „Feluś”.
By uczcić ich pamięć, w 1999 roku Urząd Miasta Stąporków postawił w miejscu tej niemieckiej zbrodni pomnik. Natomiast w ostatnich latach owy monument nie był w najlepszym stanie.















odbędzie się wydarzenie pn. „Hubertus Konecki”. Ma on na celu wyeksponowanie szacunku, jakim darzy się myśliwych, leśników, jeźdźców oraz wszystkich innych pracujących na terenach leśnych oraz promocję Powiatu. Program imprezy jest osnuty wokół tradycji i kultury tej grupy osób, a uzupełniają je liczne atrakcje towarzyszące wydarzeniu, w tym przede wszystkim eksponowanie działań i dorobku pobliskich Kół Łowieckich.
Wydziału Komunikacji i Transportu w Stąporkowie będzie nieczynna.
gm. Stąporków, odbyły się dożynki parafialne, będące uroczystym podziękowaniem za tegoroczne plony. Uroczystość ta zgromadziła licznie mieszkańców wsi i okolic oraz zaproszonych gości. W wydarzeniu uczestniczył starosta – Grzegorz Piec z małżonką. Podkreślał on, w imieniu całego Samorządu Powiatowego, znaczenie pracy rolników oraz ich wkład w rozwój lokalnej wspólnoty. Na miejscu nie zabrakło pysznego poczęstunku, a także muzyki i tańca. Szczególnym momentem był wspólnie zatańczony polonez, który stał się symbolicznym akcentem jedności i radości wspólnoty parafialnej.
Kieleckiej w Tokarni odbyły się XXV Dożynki Wojewódzkie, będące jednym z najważniejszych wydarzeń w rolniczym kalendarzu regionu świętokrzyskiego. Uroczystość zgromadziła liczne delegacje, w tym również przedstawicieli powiatu koneckiego. Nasze okolice reprezentował wieniec, który wcześniej zwyciężył w konkursie podczas Dożynek Powiatowych w Smykowie. Tradycyjny, misternie wykonany wieniec został przygotowany przez mieszkańców sołectwa Nadworów w gminie Radoszyce. Na miejscu obecny był, m.in. by dodać im otuchy, starosta konecki – Grzegorz Piec.
się coroczne uroczystości upamiętniające bój pod Trawnikami z 13 września 1944 roku, stoczony przez oddziały Armii Krajowej pod dowództwem por. Antoniego Hedy „Szarego”. To ważne wydarzenie historyczne, stanowiące symbol odwagi, męstwa, a także poświęcenia żołnierzy od lat gromadzi mieszkańców regionu, przedstawicieli samorządów oraz organizacji społecznych i patriotycznych.
września br., we wszystkich szkołach w Polsce rozbrzmiał pierwszy dzwonek rozpoczynający nowy rok szkolny 2025/2026. Nie inaczej było również w szkołach i placówkach, dla których organem prowadzącym jest Powiat Konecki. Na uroczystym rozpoczęciu, w każdej ze szkół, znaleźli się nauczyciele, pracownicy, a przede wszystkim uczniowie – wszyscy zwarci i gotowi na kolejne miesiące ciężkiej pracy oraz nauki.
Słupia Konecka, miało miejsce wydarzenie związane ze Świętem Rolników. Otóż, na placu festynowym, odbyła się impreza, która zgromadziła tłumy, zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Na miejscu obecni byli przedstawiciel Wojewody Świętokrzyskiego: Michał Cichocki - dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach i przedstawiciele Województwa Świętokrzyskiego: Andrzej Pruś – członek Zarządu, Marcin Piętak – radny. W imieniu Powiatu Koneckiego, udział wzięli: Grzegorz Piec – starosta, Jarosław Staciwa – wicestarosta, Dariusz Banasik – członek Zarządu, Mateusz Zając – wiceprzewodniczący Rady Powiatu oraz Alina Gąszcz – radna, a także Jacek Werens – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.
parafialnym Matki Bożej Częstochowskiej w Miedzierzy, miała miejsce dożynkowa Msza Święta, podczas której Wspólnota podziękowała za zebrane w tym roku plony. W uroczystości tej udział brał, m.in. starosta konecki – Grzegorz Piec. Jej tegorocznym symbolem stał się piękny wieniec wykonany przez Sołectwo Przyłogi. Kompozycja stworzona z różnorodnych zbóż, owoców i kwiatów stała się oznaką wdzięczności i szacunku. Po zakończeniu liturgii, tradycyjnie podzielono się z obecnymi chlebem wypieczonym z tegorocznej mąki.
zamku Krzyżtopór w Ujeździe stały się miejscem spotkania parlamentarzystów i samorządowców z regionu świętokrzyskiego z byłym premierem Mateuszem Morawieckim. Ze strony polityka padła deklaracja odbudowy tego szczególnego obiektu zabytkowego, który do czasu zbudowania Wersalu stanowił największe założenie pałacowe w Europie. Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważne są spotkania i rozmowy z samorządowcami.

