loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

 RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

SPRAWOZDAWCZE SPOTKANIE POWIATOWEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

Administrator

10 marca br. w siedzibie Starostwa zdjecie sprawozdanie 2014Powiatowego w Końskich odbyło się spotkanie sprawozdawcze Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania podejmowano następujące tematy:


1. Podsumowanie prac PZZK za 2013 rok
2. Ocena sytuacji zabezpieczenia przed wiosennymi roztopami
3. Przedstawienie sytuacji pożarowej za 2013 rok
4. Sprawy różne, w których podejmowano tematy wypadków i kolizji z udziałem zwierząt dziko żyjących, postępowanie i obowiązki służb ratowniczych, lekarzy weterynarii i kół łowieckich.

 

W poniedziałkowym spotkaniu udział brali: Bogdan Soboń – starosta konecki, Wiesław Basiak – naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Końskich, Jarosław Mikołajczyk – łowczy Okręgowy, mł. insp Robert Adamczyk – zastępca komendanta Policji w Końskich, któremu towarzyszył kom. Grzegorz Michorek – naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego, st. bryg Grzegorz Młynarczyk – komendant Powiatowy PSP w Końskich, Maria Werens – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Końskich, Tadeusz Kulkiewicz – Powiatowy Lekarz Weterynarii, Stanisław Mościński – dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, Justyna Szczerek – inspektor Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, oraz Wojciech Kołodziej – inspektor z Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Końskich.

 

GALERIA - SPRAWOZDAWCZE SPOTKANIE ...

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich

 

Szczegółowe sprawozdanie przedstawiające sytuację pożarową za 2013 roku przedstawił obecny komendant – st. bryg – Grzegorz Młynarczyk. Ocenę sytuacji zabezpieczenia przed wiosennymi roztopami przedstawił Wojciech Kołodziej, natomiast sytuację dotyczącą wypadków i kolizji z udziałem zwierząt dziko żyjących przedstawiał komisarz - Grzegorz Michorek. Podczas spotkania dość duże emocje towarzyszyły tematowi dzikich zwierząt, które były ofiarami wypadków komunikacyjnych. „Problem podstawowy wynika z tego, że zwierze dziko żyjące które uczestniczy w wypadku komunikacyjnym w zdecydowanej większości, ma iluzoryczne możliwości na uratowanie i nadaje się wyłącznie do uśmiercenia. Wydaje się, że prawnie jest to dość dobrze określone i istnieje wiele grup zawodowych, które mają uprawnienia żeby tego typu problemy rozwiązywać. Ale gdy problem już zaistnieje nagle wszyscy się odsuwają i praktycznie nie ma kto tego zwierzęcia uśmiercić i skrócić jego cierpień. Chciałbym podkreślić, że myśliwi to nie jedyna grupa, która ma prawo do użycia broni w tego typu wypadkach” - mówił Tadeusz Kulkiewicz – Powiatowy Lekarz Weterynarii. „Pan doktor wymienił katalog osób uprawnionych do uśmiercenia zwierzęcia uczestniczącego w wypadkach komunikacyjnych. Te przepisy wskazują, że każda z osób tam wymienionych jest uprawniona do tego typu działań i nie ma potrzeby żeby ktoś za nią stwierdzał, że to zwierze trzeba uśmiercić. Proszę nie wymagać tylko od myśliwych tego typu działań. Chciałbym podkreślić, że uśmiercenie zwierzęcia, które może dalej żyć jedynie cierpiąc i znosząc ból jest moralnym obowiązkiem człowieka” - podkreślał Jarosław Mikołajczyk – łowczy Okręgowy. „Spłycanie oceny takich sytuacji tylko do użycia broni jest bardzo powierzchownym podejściem do tematu. Warunkiem jest ocena stanu zdrowia tego zwierzęcia, a my nie jesteśmy fachowcami w tej dziedzinie” - podkreślali funkcjonariusze Policji – Robert Adamczyk i Grzegorz Michorek. Końcowego podsumowania ogólnego stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu koneckiego dokonał Wiesław Basiak – naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Końskich, który powiedział: „W 2013 roku przeżyliśmy w powiecie koneckim w miarę bezpiecznie, niemniej jednak nastąpiło kilkanaście uciążliwych zdarzeń dla mieszkańców powiatu. W 2013 roku odnotowaliśmy 50 wypadków, 570 kolizji, było 8 ofiar śmiertelnych, 331 pożarów i 357 miejscowych zagrożeń, wydaliśmy 73 ostrzeżenia meteorologiczne, które przesłaliśmy do gmin” - podkreślał naczelnik Wiesław Basiak.

 

Video - UWAGA!!! Jeśli twoja przeglądarka internetowa nie obsługuje proponowanego formatu - wideo

{flv}sprawozdanie_2014{/flv}