loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

KUŹNICE KONECKIE - 2009 R.

|

Tegoroczne Kuźnice miały niepowtarzalny charakter, ponieważ w tym roku przedstawiono po raz kolejny „żywą” lekcję historii – tym razem mogliśmy przeżyć czasy Króla Jana II Kazimierza. Inscenizacja „odtworzyła” i zrelacjonowała moment powrotu króla ze Śląska (po półrocznym pobycie na wygnaniu) jak również okoliczności bitwy pod Żarnowem. Widzowie mogli poczuć smak wydarzeń tak pięknie i barwnie opisanych przez Henryka Sienkiewicza w „Trylogii”- „KU POKRZEPIENIU SERC”. Wydarzenia, które rozegrały się w dniach 4 - 5 lipca 2009 roku nie były fikcją, lecz rzeczywistością. W postacie historyczne biorące udział w instalacji wcielili się między innymi samorządowcy powiatu koneckiego.


Wśród zaproszonych gości byli: Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Gosiewski , który odczytał list od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do mieszkańców powiatu koneckiego; eurodeputowani - Czesław Siekierski , Jacek Włosowicz ; posłowie - Maria Zuba, Mirosław Pawlak; senator Grzegorz Banaś , oraz liczne grono samorządowców Województwa Świętokrzyskiego, wśród nich Starostowie tworzący „Ziemię Odrowążów” oraz wójtowie i przedstawiciele jednostek organizacyjnych Powiatu Koneckiego, którzy podziękowali publiczności za przybycie i życzyli udanej zabawy w miłej atmosferze.
Ogrom pracy włożony w organizację X Jubileuszowej edycji Kuźnic Koneckich objętych Honorowym Patronatem przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa i Wojewodę Świętokrzyskiego Bożentynę Pałkę- Koruba zaowocował pięknym przedsięwzięciem kulturalnym. Teren gm. Ruda Maleniecka odwiedziły rzesze ludzi ciekawych zobaczyć wydarzenia przedstawiające „POTOP SZWEDZKI”. Aby właściwie przedstawić wydarzenia historyczne samorządowcy utożsamili się z ludźmi epoki króla Jana II Kazimierza.
Postać JKM Jana odegrał członek Bractwa Rycerskiego z Warszawy „Liga Baronów”- Tomasz Szajewski, starosta konecki Andrzej Marek Lenart wystąpił w roli Rafała Andrzeja Małachowskiego, w rolę żony Starosty wcieliła się przedstawicielka bractwa rycerskiego, Bogdan Soboń – wicestarosta konecki jako Radosław Michał Odrowąż - kasztelan żarnowski, Danuta Leśniewicz - członek Zarządu Powiatu - żona kasztelana Marta Danuta Odrowąż, Wiesław Basiak - członek Zarządu Powiatu jako Roman Radosz - burmistrz Radoszyc, Jan Marcin Prasał - członek Zarządu Powiatu odegrał rolę hrabiego z Gowarczowa Jana Marcina Korycińskiego, Leszek Kuca - wójt gm. Ruda Maleniecka przez czas trwania Kuźnic grał rolę Leszka Rudzkiego z Rudy, również wójta tejże gminy. Aby urozmaicić atmosferę wydarzenia historycznego w postać miecznika koneckiego Włodzimierza Kazimierza Sokołowskiego z Sokołowa wcielił się Roman Struzik – Sekretarz Powiatu, włościan reprezentował włościanin z Mnina „grany” przez przedstawiciela Bractwa Rycerskiego z Warszawy, w postać łowczego koneckiego Piotra Wawrzyńca Wyszyńskiego z Wyszyny wcielił się Piotr Pałgan – Przewodniczący Rady Gminy Ruda Maleniecka. Natomiast w rolę Jana Chryzostoma Paska narratora ówczesnych wydarzeń wcielił się Wit Chamera.
Instalacja rozpoczęła się od szwedzkiej zasadzki na życie króla w trakcie której aktywnie uczestniczą osłonowe oddziały polskie. Dochodzi do walki, gdzie szczególnie wyróżnił się Jaśko z Maleńca chroniąc życie króla własną piersią. Następnie widzowie uczestniczą w ceremonii powitania JKM przez „poszczególne stany”, gdzie rozległy się owacyjne okrzyki i wystrzały armatnie. Król witając zebrany lud ogłasza poprawę doli ludu Królestwa Polskiego, jednocześnie ogłaszając Uniwersał Maleniecki. Następnie narrator zaprosił wszystkich zebranych na pokazy husarskie - formacji zbrojnej , która przez okres 125 lat była niepokonaną. (Pierwsze wzmianki o husarii pojawiają się za rządów króla Jana Olbrachta). Jan Kazimierz stał się także świadkiem pokazów umiejętności muszkieterskich prezentowanych przez czeską grupę z Szemberku. Dochodzi również do pojedynku pomiędzy zdrajcą RP Kuklinowskim, a Kmicicem po wcześniejszej obrazie majestatu królewskiego przez posła szwedzkiego. Pojawia się także postać Rocha Kowalskiego, który w walce powala piechura szwedzkiego. Wiwatom i radości zgromadzonego tłumu nie było końca, lecz król zatroskany o dobro „Matki Ojczyzny” nie mógł dłużej przebywać wśród swoich wiernych poddanych i wizyta dobiegła końca.

Drugi dzień „Kuźnic Koneckich rozpoczął się na terenie parku miejskiego w Końskich od występu wokalisty z Szydłowca Darka Bernatka, który w sposób charakterystyczny prezentuje utwory Czesława Niemena. Następnie wystąpił konecki zespół „KRYZYS” oraz „Trio Małogoszczy”. Ciekawie zgromadzonej publiczności zaprezentował się kielecki zespół „Fliper”. W trakcie występów artystycznych Starostowie wraz z zaproszonymi gośćmi w koneckim Centrum Informacji Turystycznej otworzyli wystawę prac malarskich pn.”Świętokrzyskie krajobrazy”.
Dla tych, którzy nie mogli przybyć poprzedniego dnia do Maleńca odtworzono skrót Instalacji Historycznej, po której odbyła się ceremonia wręczenia „Marki Koneckiej – 2008” dla osób i instytucji promujących powiat konecki zarówno w kraju jak i za granicą. Po uroczystości rozdania „Marek Koneckich” na koneckiej scenie wystąpił zespół „An Dreo & Karina” prezentujący muzykę włoską. Gwiazdą wieczoru dwudniowych Kuźnic był zespół Rh +, który zgromadził kilkutysięczną rzeszę wielbicieli dobrej muzyki.
X Jubileuszowe „Kuźnice Koneckie” miały niesamowicie realistyczną i barwną oprawę. Poprzez pokazy husarii , sprawności muszkieterów mogliśmy poczuć prawdziwy „dreszczyk” emocji a jednocześnie siłę oręża polskiego. Po raz kolejny widz mógł pogłębić historię swego najbliższego otoczenia - powiatu koneckiego. Szczególne podziękowania pragniemy złożyć Bractwu Rycerskiemu „Liga Baronów” Tomasza Szajewskiego z Warszawy, grupie jeźdźców z Ogrodzieńca, Kieleckiemu Bractwu Artyleryjskiemu, czeskiej grupie muszkieterów z Szemberku oraz Marianowi Wąsikowi z Radoszyc, którzy przyczynili się do realizacji instalacji historycznej- niech przez swój zapał i zaangażowanie potrafią dalej uczyć jednocześnie bawiąc ciekawej niejednokrotnie bolesnej polskiej „nauczycielki życia” jaką jest HISTORIA.

Galeria