loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

KUŹNICE KONECKIE - 2007 R.

|


Tegoroczne Kuźnice miały szczególny charakter, ponieważ w tym roku przypada 220 rocznica wizyty JKM Stanisława Augusta Poniatowskiego w Maleńcu. Wydarzenia, które rozegrały się w dniach 14-15 lipca 2007 roku nie były fikcją, lecz rzeczywistością. W postacie historyczne biorące udział w instalacji wcielili się samorządowcy powiatowi.

Ogrom pracy włożony w organizację VIII edycji Kuźnic, zaowocował pięknym przedsięwzięciem kulturalnym. Teren gm. Ruda Maleniecka odwiedziły rzesze ludzi ciekawych zobaczyć wydarzenia sprzed ponad dwustu lat. Aby właściwie przedstawić wydarzenia historyczne samorządowcy utożsamili się z ludźmi epoki króla Stanisława.


Postać JKM St. A. Poniatowskiego odegrał członek Bractwa Rycerskiego z Warszawy, starosta konecki Andrzej Marek Lenart wystąpił w roli Jana Małachowskiego, Helena Obara - Przewodnicząca Rady Powiatu - hrabinę Izabelę Małachowską, Bogdan Soboń -wicestarosta konecki jako Jacek Jezierski, kasztelan łukowski - gospodarz Maleńca, Danuta Leśniewicz - członek Zarządu Powiatu - jako hrabina Danuta Falkowska-Jezierska, Wiesław Basiak - członek Zarządu Powiatu jako Radosław Radosz - burmistrz Radoszyc, Waldemar Wrona członek Zarządu Powiatu odegrał rolę gen. Józefa Odrowąża, Emilian Niemiec - Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu jako Minister Skarbu i Przemysłu Emilian Stern, Leszek Kuca -wójt gm. Ruda Maleniecka przez czas trwania Kuźnic wcielił się w postać Tadeusza Bocheńskiego, również wójta tejże gminy. Aby urozmaicić atmosferę wydarzenia historycznego w postać Onufrego Zagłoby wcielił się Sławomir Słoka - Sekretarz Powiatu, włościan reprezentował Piotr Sosnowski, w postać gł. Mistrza Zakładu w Maleńcu Baltazara Bomby wcielił się Tadeusz Grajpel, który wraz z Bogdanem Soboniem - wicestarostą tworzył scenariusz Instalacji Historycznej.
Scenariusz wydarzenia oparty został na " Diariuszu Podróży" Adama Naruszewicza, w rolę kronikarza nadwornego wcielił się Wit Chamera. Przed wizytą króla widzowie mogli zobaczyć scenki rodzajowe nawiązujące do epoki kóla Stanisława.Sam przyjazd JKM został owacyjnie przyjęty oklaskami i wystrzałami armatnimi na wiwat.Król zwiedził austerię kasztelańską oraz podziwiał tańce dworskie. Pozdrowił również włościan przechadzając się przez wioskę. Jednak obowiązki monarsze spowodowne dbałością o Rzeczpospolitą nie pozwoliły na dłuższy pobyt na terenie naszego powiatu i wizyta pomimo owacyjnego przyjęcia dobiegła końca.
To jednak nie koniec atrakcji dla przybyłych widzów, ponieważ cała ekscytacja tłumu przeniosła się pod Zabytkowy Zaklad Hutniczy, gdzie odegrala się scena obrony zakładu w której czynny udział wzięli samorządowcy. Po tym widowisku oczy widzów zwrócone były na scenę główną, gdzie odbyła się uroczystość wręczenia tytułu "Marki Koneckiej 2006". Laureatami tego prestiżowego konkursu zostali:

ERMET Sp. z o.o.

Celem założenia w 1980 roku firmy ERMET była chęć kontynuacji rodzinnych tradycji rzemieślniczych jednak już na skalę ogólnopolską. Od początku działalności w naszej firmie kładziemy nacisk na poszerzanie i unowocześnianie produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych oraz metalu: Ermet opracował i wdrożył do produkcji elektrodrążarki oraz prasy mimośrodowe. Odzwierciedleniem naszej filozofii jakości, wyrażanej troską o jakość wyrobów, było zdobycie Złotego Medalu na Międzynarodowych Targach w Poznaniu w 1988 roku.

W 1990 roku firma weszła w kooperację z niemiecką firmą Friedrich Schroeder GmbH & Co.KG w zakresie produkcji elementów stalowych dla budownictwa. Elementy wykonane w naszej firmie znalazły zastosowanie m.in. przy budowie autostrad w Niemczech - synonimu wysokich wymagań ale jednocześnie wysokiej jakości i trwałości produktów.

Od 1997 roku w naszej firmie istnieją linie technologiczne do produkcji narzędzi kutych dla rolnictwa i elementów zabezpieczających dla górnictwa. Nasze wyroby już od 7 lat sprawdzają się w najcięższych warunkach - chroniąc życie i zdrowie górników w podziemnych tunelach.

Od chwili powstania nasza firma jest systematycznie rozbudowywana i modernizowana poprzez inwestowanie w nowoczesne oraz specjalistyczne maszyny i linie technologiczne. Dysponujemy wysoko wykwalifikowaną kadrą specjalistów w zakresie prowadzonej przez nas działalności. Zarówno nasz zespół inżyniersko - techniczny jak i robotnicy legitymują się fachową wiedzą i doświadczeniem czego potwierdzeniem było uzyskanie w sierpniu 2002 roku certyfikatu ISO 9001:2000.

Kadra Ermet składa się m.in. z inżynierów mechaników, techników mechaników, specjalistów do spraw finansowych, specjalistów do spraw importu/exportu, specjalistów do spraw handlowych, ślusarzy, hartowników, spawaczy, operatorów obrabiarek skrawających, operatorów maszyn do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, elektromechaników, elektromonterów, kierowców samochodów ciężarowych i innych. Dokładamy wszelkich starań, by nasze produkty były wytwarzane według najnowszych technologii, posiadały europejską jakość, konkurencyjną cenę i były zgodnie z normami ochrony środowiska.

KONECKIE STOWARZYSZNIE WSPIERANIA PRZEDSIĘBORCZOŚCI

Koneckie Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości (KSWP) powstało w 1995 roku z inicjatywy koneckich przedsiębiorców. Prezesem Zarządu jest Marek Mika. Siedziba Stowarzyszenia mieści się przy ul. Mieszka I- go 1.KSWP posiada również biura zamiejscowe: Skarżysko-Kamienna, Staszów, Ostrowiec Świętokrzyski, Kielce oraz Starachowice. Misja realizowana poprzez cele statutowe z obowiązującymi procedurami KSWP posiada akredytację Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz ministerstw szkoleniowych, doradczych i finansowych oraz Certyfikat Jakości nr 82/SZJ/2004.
Stowarzyszenie jest instytucją pozarządową, osobą prawną po raz pierwszy zarejestrowaną w Sądzie Okręgowym 28 czerwca 1995 roku. KSWP to instytucja "non profit", nie nastawiona na zysk i samofinansująca. Swój rozwój zawdzięcza współpracy z zewnętrznymi partnerami, a także dodatkowym źródłom finansowania.
W Statucie Stowarzyszenia jako cele i obszar działania określono:

  • wspomaganie rozwoju przedsiębiorczości na terenie rejonu koneckiego
  • działania w kierunku ograniczenia bezrobocia
  • popularyzację wiedzy i osiągnięć naukowych oraz praktycznych w zakresie organizacji i zarządzania
  • pomoc osobom rozpoczynającym samodzielną działalność gospodarczą w jej uruchomieniu
  • działania na rzecz adaptacji na rzecz małych średnich przedsiębiorstw do warunków wolnorynkowych
  • tworzenie możliwości podnoszenia kwalifikacji.


Zapisane cele w Statucie realizuje się poprzez:

  1. udzielanie pożyczek dla osób bezrobotnych rozpoczynających działalność gospodarczą
  2. organizowanie szkoleń, konsultacji , zebrań, odczytów
  3. wydawanie materiałów informacyjnych i szkoleniowych
  4. współpracę z organami samorządowymi, organami administracji rządowej, organizacjami oraz stowarzyszeniami.


Do osiągnięć w 12 - letniej historii istnienia Stowarzyszenia należą:

  • ugruntowanie pozycji stowarzyszenia na terenie gminy, powiatu i województwa poprzez działalność w sferze statutowej, a także uczestnictwa w imprezach organizowanych przez władze samorządowe
  • współpraca z władzami samorządowymi, biurami pracy, bankami oraz innymi organizacjami działającymi na terenie województwa
  • przystąpienie do krajowego systemu Usług
  • wprowadzenie systemu ISO : uzyskanie CERTYFIKATU JAKOŚCI zgodnego z normą ISO 9001-2001
  • realizacja projektów na rzecz osób bezrobotnych
  • uzyskanie akredytacji Kuratora Oświaty w Kielcach
  • uzyskanie wpisu do rejestru Instytucji Szkoleniowych w Wojewódzkim Urzędzie Pracy
  • uzyskanie akredytacji z Polską Agencją Rozwoju na rzecz beneficjentów Działania 2.1 "Wzrost konkurencyjności poprzez doradztwo" w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego- Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw
  • systematyczne powadzenie kursów i stałe rozszerzenia oferty tematycznej
  • dynamiczne rozwijanie akcji pożyczkowej dzięki której powstały i powstają nowe podmioty gospodarcze
  • uruchomienie nowej, funkcjonalnej siedziby KSWP.

 

Przedsiębiorstwo "Łuczyński"

Przedsiębiorstwo "Łuczyński" rozpoczęło działalność w 1988 roku pod nazwą Zakład Urządzeń Odpylających Lucjan Łuczyński.
Właściciel Lucjan Łuczyński posiadając przygotowanie teoretyczne (absolwent AGH Kraków) i praktyczne (12 lat pracy w KOWENT Końskie) zdecydował się na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej (produkcja urządzeń) w branży ochrona środowiska (oczyszczanie powietrza). Następował systematyczny rozwój firmy przez: inwestowanie w środki trwałe oraz kwalifikacje załogi, rozszerzanie o działalność handlową - handel artykułami technicznymi (spawarki i materiały spawalnicze, ektronarzędzia, elementy złaczne, odzież bhp, materiały ścierne), usługową - działalność hotelarska (hotel w Końskich). Podstawową działalnością przedsiębiorstwa "Łuczyński" jest produkcja urządzeń służących ochronie czystości powietrza.
Problemy z zakresu ochrony powietrza Przedsiębiorstwo "Łuczyński" rozwiązuje kompleksowo - poprzez projektowanie, produkcję urządzeń, ich montaż wraz z uruchomieniem.

HENRYK BOGACKI

Urodził się w 1943 w Rudzie Malenieckiej. Studia plastyczne ukończył z wyróżnieniem w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Uprawia malarstwo sztalugowe. Tworzy abstrakcje organiczne, a dla odbiorców o różnych upodobaniach maluje obrazy we wszystkich stylach i kierunkach.
W czasie działalności "Sztuki Polskiej" jego obrazy przedstawiano na targach sztuki w trakcie których klienci z Kanady, USA, Szwecji, Hiszpanii, Niemiec i Australii zakupili wiele prac.

Tadeusz Czarnecki

Pan Tadeusz Czarnecki urodził się 12 grudnia 1960 roku w Końskich.
Ukończywszy studia plastyczne w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie uzyskał gruntowne wykształcenie plastyczno-graficzne. W latach 1985-87 prowadził eksperymentalny teatr plastyczny. Na przełomie lat 1987-1994 utrzymywał kontakty z prasą lokalną. Zdobyte umiejętności plastyczne wykorzystuje do tworzenia nowatorskiego malarstwa, rysunku , grafiki.
Zajmuje się również ilustracją książkową, projektowaniem okładek oraz fotografią. W 1994 otrzymał stypendium twórcze Fundacji HOFGEN w Niemczech.
Swoją twórczość prezentował licznej publiczności na wielu wystawach indywidualnych m. in.: w Końskich, Busku Zdroju, Tomaszowie Mazowieckim, Krakowie. Jego talent podziwiano także poza granicami naszego kraju: NIEMCY- Lipsk, Norymberga, Weimar, Wittstock; ROSJA- Moskwa; UKRAINA- Kijów; ŁOTWA- Ryga
Obecnie pracuje w Instytucie Edukacji Plastycznej Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach kształcąc kolejnych adeptów sztuki.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej.

JAN KRZYSZTOFCZYK

Historia rodu według rodzinnej tradycji ma bardzo rozległe korzenie , sięga bowiem XVI stulecia. Wtedy hiszpańscy grandowie protoplaści Pana Jana zostali zmuszeni do banicji i przybywszy do Polski nabyli ziemskie doba w okolicach Krakowa.
Późny potomek rodu, Jan Krzysztofczyk przyszedł na świat 24 czerwca 1937 w Sosnowcu. W rodzinie pisarza żywe były tradycje niepodległościowe. Ojciec prozaika jeszcze w czasach szkolnych wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, był żołnierzem Wojska Polskiego, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w II i III powstaniu śląskim. Podczas II wojny światowej wstąpił do konspiracyjnej Służby Zwycięstwu Polski , następnie do Związku Walki Zbrojnej, a później zasilił szeregi Armii Krajowej.

Pan Jan Krzysztofczyk otrzymał gruntowne wykształcenie m. in.:
u ojców michalitów w Pawlikowicach /k Bochni , Szkole Morskiej w Gdyni, jednak pobyt w tych szkołach był tylko epizodem.
Wczesne lata życia Jana obfitowały w podejmowanie wielu profesji: ( bokser, dyspozytor pogotowia ratunkowego, asystent lekarza sądowego).
W latach 1960-65 studiował zaocznie prawo na Uniwersytecie Wrocławskim , pracując jednocześnie jako starszy referent i inspektor w Prezydium Rady Narodowej w Sosnowcu, potem w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Katowicach.
W kwietniu 1966 roku wraz z rodziną ( żoną Haliną i dwójką dzieci: Krzysztofem i Iwoną) przeprowadził się do Łosienka, gdzie przez cztery lata pracował jako nauczyciel szkoły podstawowej.
W niedługim czasie nawiązał współpracę z Klubem Literackim w Kielcach, gdzie debiutował opowiadaniem "Zasmole". W 1969 powrócił do rodzinnego Sosnowca. Podjął tu pracę jako pedagog w przemyśle węglowym.
Zarząd główny Związku Młodzieży Wiejskiej powierzył debiutującemu wówczas pisarzowi stworzenie Koła Młodych Pisarzy w Katowicach, którego był przewodniczącym do 1971 roku. Jednocześnie nawiązał współpracę ze śląską prasą, gdzie pracował w "Gońcu Górnośląskim", "Zagórzaninie"(którego był redaktorem naczelnym).Na Śląsku przebywał do 1975 roku, kiedy to ponownie przeniósł się na Kielecczyznę( tym razem do Czarncy k. Włoszczowy.)
Zdobyte doświadczenie wykorzystywał w pracy dla kieleckiego " Echa Dnia", którego był stałym współpracownikiem od 1975 r., następnie przeniósł się -po zdobyciu kwalifikacji leśnika- do Nadleśnictwa Ruda Maleniecka i zamieszkał w Wiośnie k. Sielpi.
Swoją twórczość literacką publikował w wielu czasopismach, m. in.: "Dialogu" , "Ikarze" , "Kulturze ".

Twórczość Jana Krzysztofczyka podejmowała wiele problemów współczesnego świata. Należy ona do grupy post -modernistycznej, która podjęła ryzykowne wyzwanie jakim jest moralizatorstwo. Autor bardzo ostro wypowiada się na temat zła, głupoty i hipokryzji panujących w obecnych czasach. Podejmuje ryzyko konfrontacji z twórczością C. K. Norwida, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego.
Jego utwory składają się na krótkie formy prozatorskie - nowele, opowiadania oraz dramaty. Opowiadania m.in.: AVE MARIA są najczęściej portretami ludzkich słabości, karykaturą moralnych powinności człowieka , czy też gry emocji negatywnych: zawiści, ambicji, wrogości. Umiejętnie szkicuje przemiany kulturowe zachodzące na wsi i w mieście w konwencji groteskowej. Wielką atencją w twórczości Krzysztofczyka otoczone są zwierzęta- oskarża w ten sposób ludzkie okrucieństwo.
Terenem prozy poprzez , którą opisuje otaczający nas świat jest wieś wraz z problemami panującymi na niej. Jego proza rodziła w cieniu dramatu, jej narodzinom towarzyszyła sceniczna wyobraźnia i ascetyczna forma. Ostatnia publikacja autora AVE MARIA ukazują olbrzymią ewolucję w twórczości pisarskiej. Na miejsce krótkich, ascetycznych i klarownych form pojawiają się coraz bardziej rozbudowane teksty, a może należy spodziewać się pierwszej powieści ?
Pan Jan jest laureatem wielu literackich konkursów( III nagroda w Ogólnopolskim Konkursie na Słuchowisko w 1987 roku za "Czikę", nagrody XXVIII Festiwalu Sztuki Współczesnej we Wrocławiu w 1990 r. za "Podział", I nagrody i wyróżnienia w Ogólnopolskim konkursie na Słuchowisko w 1992("Pies", "Szmaciana lalka"), nagroda Ministra Kultury i Sztuki za dramaty "Świecone na pół" oraz "Podział" w 1998 roku.

Aldona Orman

- aktorka telewizyjna i teatralna - urodziła się w Przedborzu. Swoje dzieciństwo wspomina jako piękne ,sielskie czasy przepełnione zapachem wanilii i kieleckich łąk.
W czasach licealnych marzyła, aby zostać lekarzem, jednak wszystko zmieniło się dzięki licealnej polonistce, która wyłowiła dla nas perłę ekranów telewizyjnych oraz scen teatralnych. Zamiłowanie Pani Aldony bardzo szybko przerodziło się w pasję, a następnie w zawód.

Co sądzi o sobie?
- Jestem kobietą zadowoloną z życia, niezależną, posiadającą harmonię ducha. Jak wskazuje znak zodiakalnej wagi mam zamiłowanie do pięknych i gustownych rzeczy.

W 1991 ukończyła studia w Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Kluczowe role, dzięki którym poznało ja szersze audytorium to przede wszystkim rola Barbary Mileckiej z "Klanu" i Wioli z "Plebani" - seriali telewizyjnych. Jej kunszt aktorski można poznać również oglądając takie produkcje jak "Życie jak poker", "Adam i Ewa".
Jej uroda i umiejętności aktorskie przekroczyły granice naszego kraju. Talent pani Aldony poznali widzowie wielu niemieckich teatrów m. in.: THEATER LABOR, MODERNES THEATER, WERKSTATT THEATER, PATHOS-TRANSPORT THEATER w Monachium.

W Polsce związana jest z warszawskim teatrem "Kwadrat" (od 1999 r.).Obecnie można ją oglądać w spektaklach "Nie teraz kochanie", "Dekorator", "Sługa dwóch panów" , "Okno na parlament".

Jej osoba potrafi sprawić, że widz zasiadający przed ekranem telewizora czy też w teatrze ma wrażenie jakby przebywał na wielkiej arenie starożytnego Rzymu "Quo vadis", czy też odczuwał jak odpowiedzialną jest funkcja prezesa wielkiego banku. Swoje zdolności ujawniła także jako solistka w niemieckiej sztuce "DIE GOLDENE SCHNUR " prezentując największe niemieckie przeboje lat 60-tych XX wieku.


(Laureaci tegorocznych "Koneckich Marek")


Po raz pierwszy wręczono "Diament Marki Koneckiej".Do tej nagrody pretendowali laureaci Marki z lat poprzednich,którzy utrzymali i rozwinęli swoją pozycję rynkową, społeczną i marketingową.Tegorocznymi "diamentowiczami" zostali:

Koneckie Zakłady Odlewnicze S.A.
Zakład Tworzyw Sztucznych i Wyrobów Różnych "HEKO"
Centrum Opracowań Maleniec
Okregowa Spółdzielnia Mleczarska
Hydromel Sp. z. o. o.
Zakład Opieki Zdrowotnej Końskie


(Laureaci "Diamentowych Marek Koneckich")


Na zakończenie pierwszego dnia Kużnic wystąpił zespół CLEZMERS. Drugi dzień rozpoczął na terenie Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi Starosta Konecki Andrzej Marek Lenart, a następnie zaprezentował się zespół DRY ICE, jak również uruchomiono jedno z najstarszych kół wodnych w Europie. Wystąpił także zespół PANACEUM oraz kabaret WIDELEC.
Dla tych którzy nie mogli przybyć do Maleńca odtworzono także Instalację Historyczną, a już na sam koniec VIII edycji Kużnic Koneckich publiczności zaprezentował się zespół "6L6 BAND". Wśród zaproszonych gości byli: Wicepemier Rządu RP Przemysław Gosiewski- który był obecny zarówno w Maleńcu jak i w Sielpi,Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego-Kazimierz Michał Ujazdowski,posłowie,senatorowie, liczne grono samorządu Województwa Świętokrzyskiego. Patonat medialny sprawowali:

TVP 3 Kielce
Radio Plus Radom
Radio Kielce
Echo Dnia
Tygodnik Konecki

Warto jeszcze zaznaczyć, że oczekiwana jest płyta DVD z nagraniem Kużnic.