loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

KUŹNICE KONECKIE - 2004 R.

|

 

POD PATRONATEM

WOJEWODY ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
MARSZŁKA WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
I NARODOWEGO CENTRUM KULTURY W WARSZAWIE

     To były Kuźnice!

     Piąte "Kuźnice Koneckie" za nami. Organizatorzy ze Starostwa Powiatowego dotrzymali słowa - każdy, niezależnie od wieku, mógł na dwudniowej imprezie znaleźć coś interesującego dla siebie. Były wycieczki do zabytków techniki, koncerty muzyki rockowej, popularnej i ludowej, pokazy walk rycerskich, wystawy malarskie, fotograficzne i popisy ludowych twórców. Maleniec, Starą Kuźnicę, a szczególnie Sielpię odwiedziły w czasie trwania festiwalu technologiczno - turystycznego tłumy mieszkańców regionu oraz wczasowiczów wypoczywających na Konecczyźnie.

 


     "Techniczna" wycieczka

     Impreza rozpoczęła się w sobotnie przedpołudnie. Do Starej Kuźnicy, Maleńca i Sielpi można się było dostać bezpłatnym autokarem. Goście zjawili się najpierw w Starej Kuźnicy. Tam witał wszystkich gospodarz gminy - wiceburmistrz Końskich Jerzy Rąbalski. Starosta Antoni Szkurłat oraz pomysłodawca imprezy poseł Adam Sosnowski przedstawili założenia festiwalu i zaprosili do oglądania niewielkiego, ale ciekawego zabytku techniki - dawnej kuźni położonej tuż nad zalewem. Koło wodne, które jest symbolem Konecczyzny i "Kuźnic Koneckich", poszło w ruch. Dzięki niemu uruchomiono wielki młot, za pomocą którego w dawnych czasach kuto różne przedmioty z żelaza. Mała kuźnia ledwo mieściła wszystkich, którzy chcieli podpatrzeć pracę kowala - Krzysztofa Talera. Obok kuźni występowały zespoły z gminy Końskie - "Rogowianki" i "Korniczanki". Panie z zespołów częstowały też pysznym pieczywem ze swojskim smalcem i ogórkami kiszonymi oraz specjalnością ziemi koneckiej - kapustą z grochem.
     W Maleńcu na gości czekał wójt Rudy Maleniecka Mirosław Nowak, który przedstawił najciekawsze informacje dotyczące gminy. W rolę przewodnika po halach Muzeum Techniki wcielił się wicestrarotsa konecki, z zamiłowania historyk - regionalista Bogdan Soboń. Urządzenia produkujące dawniej gwoździe i inne drobne elementy uruchomiło także koło wodne. Oglądając pracę maszyn można było wyobrazić sobie, jak ciężkie zadanie mili robotnicy pracujący przy nich. Gospodarze podkreślali ogromne zasługi koła naukowego z Politechniki Śląskiej. To dzięki naukowcom i studentom przyjeżdżającym na obozy od 35 lat, muzeum nie zostało zdewastowane, a urządzenia wciąż są sprawne. Na scenie występował miejscowy zespół Fire Band, a gospodynie zapraszały na degustację ryb - drugiego, poza muzeum symbolu gminy.
     W Sielpi oglądano wnętrza Muzeum Zagłębia Staropolskiego z unikatowym kołem wodnym i całym zespołem zabytkowych maszyn. Młodzież szalała na rockowych koncertach kieleckiego zespołu "Sorcerer" i koneckiego UZI, a na koniec dnia muzykę dla wszystkich wykonał zespół "Hagar" kierowany przez słynną kompozytorkę Katarzynę Gartner.


     Nagrody i malarstwo

     Wieczorem w pięknej scenerii Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi odbyło się szczególne wydarzenie - wręczenie statuetek "Koła Wodnego" - najlepszym firmom z powiatu wybranym w plebiscycie "Marki Koneckie". Starosta Antoni Szkurłat i przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Komorowski wręczyli je szefom Koneckich Zakładów Odlewniczych, Alvan Polska, Ceramika Nowa Gala, Hotelu "Energetyk" i Stowarzyszenia Przyjaciół Zabytków Techniki "Maleniec". Gratulacje nagrodzonym składali między innymi wiceminister gospodarki Marek Szczepański, senator Tadeusz Bartos, posłowie Adam Sosnowski i Mirosław Pawlak, wicemarszałek województwa Józef Kwiecień. Po chwili muzeum zmieniło się w ogromną salę wystaw. Wiesław Turno, komisarz wystawy "Krajobrazy Świętokrzyskie" zaprosił publiczność do oglądania prac, które są plonem kilku plenerów odbywających się na Kielecczyźnie.


     Bryczka, armata i tysiące balonów

     W niedzielę już od rana na dziedzińcu Muzeum Zagłębią Staropolskiego pojawiali się pierwsi turyści. W południe na dziedziniec Muzeum Zagłębia Staropolskiego wjechali bryczką gospodarze imprezy: starosta Antoni Szkurłat, wicestarosta Bogdan Soboń i przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Komorowski. Za nimi samochodem wykonanym przez pułkownika Stanisława Kozioła na wzór stojącego w sielpiańskim muzeum "humberta torpedo" jechali poseł Adam Sosnowski, wojewoda Włodzimierz Wójcik i wójt Gowarczowa Tomasz Słoka.. Potem rozległy się salwy armatnie i muzyczny sygnał festiwalu, a w niebo poszybowało ponad dwa tysiące balonów. Festyn "kuj żelazo póki gorące" oficjalnie rozpoczęto.


     Muzyka dla każdego

     Na scenie przez cały dzień prezentowały się zespoły z naszego regionu: "Niezdecydowani" z Gowarczowa, Molborzanie z Opatowa, "Plejada" ze Starachowic, "Łoresie" z Czarnej, "Red" z Końskich, "Pakt" ze Skarżyska Kamiennej", "Panaceum" ze Stąporkowa. Gwiazdą imprezy był zespół "Bracia Cugowscy".
     Jolanta i Wit Chamerowie prowadzący imprezę, co chwilę zapraszali uczestników zabawy do konkursów z wartościowymi nagrodami. Przed sceną można było obejrzeć inscenizację walk rycerskich, a odważni mogli nawet spróbować swych sił w okładaniu się kijami i tłuczeniu orzechów... pośladkami.BR>

     Jak dawniej chleb pieczono

     Kilka gmin koneckich oraz powiatów świętokrzyskich miał swoje stoiska, na których prezentowano ludowych artystów, gospodarstwa agroturystyczne oraz atrakcje turystyczne. Częstowano chlebem ze smalcem, miodem, ciastem, a także wyrobami mleczarni z Końskich i Włoszczowy. Przy stoisku powiatu włoszczowskiego można było nawet potańczyć przy akompaniamencie Powiatowej Kapeli.
     Z drugiej strony dziedzińca prezentowali się artyści ludowi oraz rzemieślnicy uprawiający ginące już zawody. Na środku placu stała "wiejska zagroda" rodziny Sosnowskich, którą licznie odwiedzali uczestnicy imprezy. W interesujący sposób pokazywano między innymi cały cykl powstawania chleba. Najpierw młócono zboże za pomocą cepów, potem mielono je na żarnach, zagniatano ciasto i pieczono w prawdziwym wiejskim piecu chlebowym. Na oczach publiczności pracowali także kowale, malarze, drukarze.
     W zabytkowych wnętrzach muzeum puszczono w ruch unikatowe koło wodne o średnicy 9 metrów i wadze blisko 80 ton. Miłośnicy sztuki przy delikatnym plusku wody oglądali prace świętokrzyskich malarzy, rzeźbiarzy i fotografików.


Tekst i zdjęcia: Marzena Kądziela

 

GALERIA FOTOGRAFII

 

  1. ŚWIĘTOKRZYSKI URZĄD WOJEWÓDZKI;
  2. URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO;
  3. NARODOWE CENTRUM KULTURY W WARSZAWIE;
  4. POWIATY WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIEGO:
    • STARACHOWICKI
    • PINCZOWSKI
    • KIELCE MIASTO I POWIAT KIELECKI
    • WŁOSZCZOWSKI
    • SKARŻYSKI
  5. GMINA KOŃSKIE;
  6. GMINA RUDA MALENIECKA;
  7. GMINA SŁUPIA;
  8. GMINA RADOSZYCE;
  9. GMINA GOWARCZÓW;
  10. Agencja Ochrony OMEGA;
  11. AGRO-AN-MECH
  12. ALPOL-GIPS;
  13. ALVAN-POLSKA;
  14. APTEKA POD ZEGAREM - DANUTA FILIKS
  15. AUTORYZOWANY DILER HUSQVARNY
  16. AZBI Z KOŃSKICH
  17. BANK SPÓŁDZIELCZY w Końskich;
  18. BPH S.A.;
  19. CENTRUM OPRACOWAŃ MALENIEC
  20. CENTRUM POLIGRAFII MAREK CZECH
  21. CERAMIKA GRES;
  22. CERAMIKA NOWA GALA;
  23. DRUKARNIA PRYZMAT
  24. DRUKARNIA PRYZMAT;
  25. ELESTRA z Końskich;
  26. ERMET BIS
  27. FAMIL z Fałkowa;
  28. FOTO GRAŻYNA
  29. GOMAR PINCZÓW
  30. GOSPODARSTWO RYBACKIE K. JERCZYŃSKI-R. SIDOR;
  31. HEKO CZERMNO
  32. HYDROMEL;
  33. INWEST-MOT KIELCE DILER SKODY
  34. JANLEX-PLUS;
  35. KONECKIE ZAKŁADY ODLEWNICZE S.A.;
  36. MAGRA;
  37. MINI MARKET Sławomir i Justyna Młodawscy ze Stąporkowa
  38. ODLEWNIA BRZEZIŃSKI
  39. OLMET KOŃSKIE
  40. OSM KOŃSKIE;
  41. Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy "ENERGETYK" S.A.;
  42. Ośrodek Wypoczynkowy ŁUCZNIK;
  43. PIEKARNIA WALIGÓRSKI;
  44. PKO BP S.A.;
  45. PKS S.A. KOŃSKIE;
  46. PPHU Janina STANEK;
  47. PPHU LONG z Kielc;
  48. PSS SPOŁEM KOŃSKIE
  49. REJONOWY ZAKŁAD ENERGETYCZNY KOŃSKIE
  50. SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 W KOŃSKICH
  51. TERMO-TECH ze Stąporkowa;
  52. TOP-SPORT z Końskich
  53. WIN-PIW
  54. WIR ŁOPUSZNO;
  55. WODR MODLISZEWICE;
  56. ZAKŁAD ODLEWNICZY - KOWALCZYK
  57. ZAKŁAD ODLEWNICZY FANSULD;
  58. ZAKŁAD ODLEWNICZY LMB;
  59. ZAKŁAD RZEŹNICZO WĘDLINIARSKI MILLER S.J.;
  60. ZEORK S.A.;
  61. KOMENDA POWIATOWA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W KOŃSKICH
  62. KOMENDA POWIATOWA POLICJI W KOŃSKICH
  63. STRAŻ MIEJSKA W KOŃSKICH