loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

KUŹNICE KONECKIE - 2001 R.

|

KUŹNICE KONECKIE 2001

Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że festiwal technologiczno - turystyczny Kuźnice Koneckie 2001 stał się wizytówką Ziemi Koneckiej. Wiemy już, że jest to inicjatywa niezwykle pożyteczna, którą będziemy w przyszłości kontynuować. Idea "Kuźnic" okazała się bowiem czytelna nie tylko dla mieszkańców Konecczyzny.
Zabytki techniki znajdujące się na terenie powiatu koneckiego mają wysoki status i niejednokrotnie rangę europejską. Ziemia Konecka jest prawdziwą skarbnicą tradycji przemysłowych - jest to więc idealne miejsce, gdzie można było pokusić się o takie przedsięwzięcie.
Pozwolimy sobie zacytować fragment listu profesora AGH w Krakowie Romana Wrony - członka komitetu honorowego Kuźnic Koneckich, który pięknie odczytał ideę Festiwalu:

 

"Dla wspomnień z przeszłości na przyszłość"

Taką refleksją pragnę podkreślić rolę jaka powinniśmy pełnić wobec wytworów
naszych przodków, które były zaczątkiem rozwoju techniki przemysłowej
Maszyny z tamtych czasów niby proste w konstrukcji, zawierają w sobie
naczelną zasadę działania każdego mechanizmu - są funkcjonalne, zdolne
zaspokoić te potrzeby, które wtedy nurtowały mieszkańców tej ziemi.
Pragnę stwierdzić, że oprócz świata nauki w technologii ogromną rolę odgrywa
świat praktycznych umiejętności. Dowody na to znajdują się właśnie na Ziemi
Koneckiej; więc przybliżmy je naszemu społeczeństwu, niech patrząc na te
wytwory, każdy się zastanowi czy jest zdolny do zaspokojenia potrzeb, które w
przyszłości będą naszym Wyzwanie (...)

Takie pozytywne opinie i gratulacje ciągle otrzymujemy. W "kuluarach" mówi się, że Kuźnice Koneckie mają szansę stać się wydarzeniem na miarę Dymarek Świętokrzyskich czy Festynu Archeologicznego w Biskupinie. Nie ukrywamy, że mamy takie ambicje i z determinacją będziemy do tego dążyć. Będzie to coraz łatwiejsze, bo grono przyjaciół i zwolenników Kuźnic Koneckich ciągle rośnie. Optymizmem napawa fakt, że są ludzie, którzy uwierzyli w powodzenie i sens tego przedsięwzięcia, zaangażowali się w jego organizację oraz wsparli nas swoim potencjałem ekonomicznym. Bez nich nie byłoby "Kuźnic". Serdecznie im dziękujemy.


PKO BANK POLSKI S.A.,BROWAR "STRZELEC", BAUMAN MOSTOSTAL-SIDLCE S.A., CENTRUM OPRACOWAŃ MALENIEC, BPH, BANK SPÓŁDZIELCZY W KOŃSKICH, OST GROMADA, HEKO CZERMNO, ERMET BIS, HYDROMEL, KOWENT S.A., JANLEX PLUS, HENKEL - BAUTECHNIK (POLSKA,) PSS SPOŁEM, MAGRA, ZAKŁAD URZĄDZEŃ ODPYLAJĄCYCH - "ŁUCZYŃSKI", PPHU - OLMET, FANSULD, FELIKSBUD, COMPENSA, DRUKARNIA "PRYZMAT", PIEKARNIA - WALIGÓRSKI, WINPIW, PIEKARNIA - KOWALEWSKI, DROMO, BARTEX, TOP SPORT, FIRMA HANDLOWA PIOTR SOSNOWSKI, OSiR W SIELPI, FERRUM, OKRĘGOWA SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA W KOŃSKICH, ZUK STĄPORKÓW, STANISŁAW SKAWIŃSKI, KONECKIE ZAKŁADY ODLEWNICZE, GELTEX OŚRODEK ŁUCZNIK, PROMUS KOŃSKIE, WARTA, P.P.H.U ZAKŁAD BETONIARSKO-KAMIENIARSKI - ZYGMUNT STANEK, MINI MARKET MŁODAWSCY - STĄPORKÓW, ODLEWNIA ŻELIWA BOGDAN BRZEZIŃSKI, PRZERÓB ZŁOMU ALEKSANDER WERENS Z GRZYBOWA, MIEJSKO - GMINNY DOM KULTURY W KOŃSKICH, MIEJSKO - GMINNY OŚRODEK KULTURY I SPORTU W STĄPORKOWIE, KLUB "KAESEMEK" - KOŃSKIE, OŚRODEK HARCERSKI KIELECKIEJ CHORĄGWI ZHP W SIELPI, SAMORZĄDY GMIN POWIATU KONECKIEGO



SOBOTA
21 LPCA 2001

 

STARA KUŹNICA
GODZINA 14.OO - tren zabytkowej kuźni wodnej

  • uruchomienie koła wodnego
  • pokaz kucia za pomocą młota poruszanego kołem wodnym

 

MALENIEC
GODZINA 16.00 - teren Muzeum Techniki

  • prezentacja zbiorów Muzeum
  • pokaz najstarszej w Polsce linii produkcyjnej zasilanej energią wodną

 SIELPIA
GODZINA 19.00 - Muzeum Zagłębia Staropolskiego

  • przedstawienie celów i założeń festiwalu technologicznego Kuźnice
    Koneckie 2001
  • przedstawienie laureatów Marki Koneckiej i uroczyste wręczenie
    statuetek Koła Wodnego oraz certyfikatów potwierdzających
    przyznanie tych wyróżnień
  • wernisaż wystawy prac plastycznych
  • happening artystyczny
  • bankiet

***

KUŹNICE KONECKIE
cele i założenia

Starosta - Pan Adam Sosnowski - na spotkaniu panelowym w Sielpi, przedstawiając cele i założenia Festiwalu, powiedział:

Szanowni Państwo

Ideą, która przyświecała pomysłodawcom Kuźnic Koneckich, była potrzeba zagospodarowania potencjału, jakim są niewątpliwie wspaniałe tradycje przemysłowe, liczne obiekty muzealne i zabytki techniki - niekiedy unikatowe w skali światowej. Są one na tyle atrakcyjne i oryginalne, że zasługują, aby je pokazywać, i aby stworzyć z nich prawdziwą wizytówkę Ziemi Koneckiej, która oprócz wspomnianych atutów jest przecież niezwykle malowniczą krainą. Tutejsza przyroda przyciąga w końcu nie tylko turystów, którzy każdego lata masowo ściągają do Sielpi - najbardziej znanej miejscowości turystycznej naszego regionu, ale również artystów. Ci ostatni na licznych plenerach malarsko-fotograficznych tworzą osobliwe studium tego zakątka.

Dlatego Kuźnice Koneckie w założeniach organizatorów to przedsięwzięcie promocyjne, mające na celu wyeksponowanie tego wszystkiego, co stanowi o naszej niepowtarzalności, co jest naszym niezaprzeczalnym walorem i może zwrócić uwagę opinii publicznej oraz zainteresować ją naszymi skarbami.

Szanowni Państwo!

To już drugi raz mamy przyjemność spotkać się z tej okazji. Optymizmem napawa fakt, że Kuźnice Koneckie zyskują coraz więcej sympatyków. Myślę, że do idei Kuźnic udało nam się przekonać prawie wszystkich.
Konecczyzna to przecież centrum Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego, gdzie przez stulecia kwitła produkcja, a później przemysł metalurgiczny.
Kuźnice Koneckie w swoich generalnych założeniach mają więc pokazać zabytki techniki, które dzięki olbrzymiej pasji i zaangażowaniu miejscowych kustoszy są ciągle sprawne i wprawiają w zdumienie współczesnych. Rola, jaką odegrało koło wodne w rozwoju tych ziem na przestrzeni dziejów jest osnową tematyczną "Kuźnic". Ta wspaniała historia stała się kanwą poszukiwań miejscowych heraldyków, którzy uznali, że mechanizm koła wodnego charakteryzuje zajęcia miejscowej ludności do tego stopnia, że w pełni zasługuje na status godła i umieścili go na poczesnym miejscu w herbie współczesnego powiatu koneckiego. Przeszło więc ono długą drogę: od praktycznego zastosowania do symbolicznej nobilitacji, którą nadała mu heraldyka - jedna z najbardziej elitarnych nauk humanistycznych.

Szanowni Państwo!

Podczas dwudniowego festiwalu zostaną wyeksponowane:

  • Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi,
  • zabytkowa kuźnia wodna z XVII w. w Starej Kuźnicy, z ciągle sprawnym mechanizmem koła wodnego, gdzie dzisiaj mogliśmy podziwiać jego pracę,
  • Muzeum Techniki w Maleńcu, gdzie z kolei próbowaliśmy obalić mit, że twórcą pierwszej linii produkcyjnej na świcie był niejaki Ford. W obiekcie tym znajduje się zabytkowa linia produkcyjna, zasilana również energią wodną.

Należy wspomnieć w tym miejscu, że koła wodne, zarówno w Sielpi jak i w Maleńcu, napędzał nurt tej samej rzeki - Czarnej Koneckiej, którą nasi przodkowie w dobie rozkwitu Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego, uznali za "najpracowitszą rzekę Rzeczpospolitej". I jak pokazuje historia, w pełni zasłużyła na to miano.
Czarna Konecka - prawy dopływ Pilicy - przepływa przez sześć z ośmiu gmin powiatu. I chociaż omija niektóre z gmin, to bynajmniej nie wyklucza ich z kręgu oddziaływania obyczajowości, którą ukształtowała ta rzeka. Nurt Czarnej napędzał liczne koła wodne, przyczyniając się do tworzenia osadnictwa. Był on duchem sprawczym kształtowania się zorganizowanej społeczności, z jej instytucjonalnymi atrybutami.
Obecnie powiat konecki jako nowa jednostka samorządowa, w wyniku reformy administracyjnej otrzymał granice, które w istocie pokrywają się z historycznym usytuowaniem Ziemi Koneckiej. Jesteśmy więc spadkobiercami wspaniałych tradycji, które tworzyły znane rody magnackie oraz nietuzinkowe osobowości, nierozerwalnie związane z tym miejscem.
Jestem przekonany, że pozostające na naszym terenie oraz w pieczy naszych przyjaciół z Muzeum Techniki zabytki są na tyle interesujące i oryginalne, aby ich niepowtarzalny charakter oraz historię przybliżać nie tylko pasjonatom techniki, ale wszystkim, dla których tradycja i to, co się z nią wiąże, ma wartość ponadczasową. Kuźnice Koneckie poprzez aktywną edukację i zabawę, łączą przyjemne z pożytecznym, a ubiegłoroczny sukces zachęcił nas do kontynuowania tej formy promocji.

Szanowni Państwo!

Niech mi wolno będzie w tym miejscu podziękować wszystkim tym, dzięki którym to przedsięwzięcie mogło dojść do skutku.

***

MARKA KONECKA
cele i założenia

Bardzo ważnym elementem tegorocznych Kuźnic Koneckich było wręczenie po raz pierwszy w historii powiatu koneckiego prestiżowej nagrody Marki Koneckiej, której cele i założenia na spotkaniu panelowym w Sielpi przedstawił naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu, Pan Emilian Niemiec:

Szanowni Państwo

Naszą intencją, jako Samorządu, jest uczynić powiat konecki nowoczesnym i otwartym na wyzwania współczesności. Mamy świadomość tego, że ludzie, którzy swoją pracą wzbogacają dorobek całej powiatowej społeczności, zasługują na popularyzację ich osiągnięć.
Marka Konecka to program, który został zapisany w niedawno uchwalonej przez Radę Powiatu, Strategii Rozwoju - i ma na celu realizację tych założeń.
Wyzwalanie ducha przedsiębiorczości jest bowiem jednym z ważniejszych postulatów Samorządu, a lansowanie takiego modelu postawy obywatelskiej powinno przybrać formy instytucjonalne i stać się obowiązkiem edukacyjnym naszych placówek oświatowych.
Pozytywne wzorce w tej dziedzinie należy szeroko prezentować opinii publicznej, a zwłaszcza ludziom młodym, startującym dopiero w dorosłe życie - bo być może kryje się w nich recepta na sukces!

Szanowni Państwo!

Jakość jest zawsze wyzwaniem przyszłości, a teraźniejszość kładzie podwaliny pod nasze przyszłe sukcesy - albo przeciwnie, poprzez grzech zaniedbania, zaprzepaszcza potencjalne szanse.

Te słowa to misja!

Za podstawowe i jedyne kryterium wyboru laureatów pierwszej edycji uznaliśmy, że pretendenci do tego zaszczytnego miana muszą być bezwzględnie kojarzeni z terenem powiatu koneckiego oraz powinni bezpośrednio w swojej działalności nawiązywać do jego specyfiki kulturowej, obyczajowej i gospodarczej. Powinni oni w sposób istotny wzbogacać dorobek społeczności powiatowej oraz tworzyć nową jakość, przyczyniając się do poprawy infrastruktury powiatu w jego najbardziej strategicznych aspektach.
Dla uhonorowania laureatów została odlana z żeliwa szarego statuetka Koło Wodne, której projektodawcą jest Pan Marian Nowak. Znaczący udział w powstaniu tej statuetki miała firma FANSULD oraz firma PROMUS, którym serdecznie dziękuję.
Przy wyborze ostatecznego kształtu dla statuetki kierowano się następującymi przesłankami, które zostały zawarte w credo:

Symbolika koła jest uniwersalna i powszechnie zrozumiała. Koło jest najdoskonalszym kształtem w naturze - jest również synonimem rozwoju i postępu. Idea koła wodnego, podobnie jak idea samego koła, zrewolucjonizowała myśl techniczną napędzając mechanizmy coraz to doskonalszych manifestacji ludzkiego geniuszu. W związku ze swoją znakomitą przeszłością odkryto je dla heraldyki i umieszczono w herbie powiatu, o czym była już mowa.
To prawdziwy spiritus movens dla Ziemi Koneckiej.













Szanowni Państwo

Tegoroczna Marka Konecka jest nagrodą prestiżową, nadaną uznaniowo przez Kapitułę, w skład której weszli:

  1. Adam Sosnowski - Przewodniczący
  2. Waldemar Komorowski
  3. Bogdan Soboń
  4. Emilian Niemiec - Sekretarz
  5. Henryk Popik
  6. Leopold Garbacz
  7. Zbigniew Kijewski
  8. Ryszard Świercz
  9. Mirosław Nowak
  10. Ryszard Myszkowski
  11. Henryk Konieczny
  12. Stanisław Pol
  13. Tomasz Głębocki

Szanowni Państwo!

Mam przyjemność i prawdziwą satysfakcję przedstawić tegorocznych laureatów.

Markę Konecką oraz statuetkę otrzymują:

  • Bank Spółdzielczy w Końskich
  • OSM w Końskich
  • HENKEL Bautechnik (Polska) w Starej Górze
  1. HYDROMEL sp. z o.o. w Końskich
    oraz Ceramika GRES S.A. w Kopaninach i sekcja piłki ręcznej MKS Końskie, jako wydarzenia roku w powiecie koneckim.

***

WERNISAŻ

Doskonałą oprawę artystyczną dla ceremonii wręczenia statuetek i certyfikatów stanowiła wystawa prac plastycznych, której komisarzem była Pani Elżbieta Musiał, konecka poetka i malarka. Zresztą wystawa taka towarzyszy festiwalowi od początku jego istnienia i jest jego integralną częścią. To największe przedsięwzięcie artystyczne w powiecie koneckim. W tym roku swoje prace prezentowało dwudziestu artystów, których 150 prac tworzyło niepowtarzalną i niezapomnianą atmosferę. Artystyczne wizje i przestrzenie starych murów Muzeum przeniosły nas w inną rzeczywistość, metafizyczną.

Po gali wręczenia laureatom "Marek Koneckich" statuetek, pałeczkę przejęła wspomniana już Ela Musiał, znana czytelnikom "Przeglądu Koneckiego" również jako ELLA. Wprowadziła nas w świat sztuki, przygotowała bowiem prawdziwą duchową ucztę.

***

... I HAPPENING ARTYSTYCZNY

Specjalnym gościem "Kuźnic Koneckich" była Aldona Orman - aktorka warszawskiego teatru "Kwadrat". (Cieszy nas to niezmiernie, ponieważ Końskie są jej rodzinnym miastem) Jej talent i urodę mogliśmy podziwiać na żywo.
Mamy nadzieję, że tę sentymentalną podróż będzie mile wspominać. Aktorka czytała erotyki w sposób niezwykle sugestywny. Jej głos w połączeniu z treścią wierszy, jak również z tłem, którym były malarskie akty oraz piramida światła kaskadą spływająca po stromych bokach niekonwencjonalnego świecznika, zrobiły swoje. Odrealniło to zupełnie wnętrza Muzeum ...

***

BANKIET

Powrót do rzeczywistości?

Doświadczyliśmy prawdziwej duchowej uczty. Było też coś dla ciała. Podziwialiśmy kulinarny kunszt podopiecznych Pani Grażyny Tomali, dyrektorki koneckiego ZDZ.

NIEDZIELA
22 LIPCA 2001 godz. 13.00

SIELPIA
teren Muzeum Zagłębia Staropolskiego

WIELKI FESTYN RODZINNY

"Kuj żelazo, póki gorące!"