Powiat Konecki - utworzony w 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej z siedzibą w Końskich. Powiat liczył 84,5 tys. osób zamieszkałych na obszarze prawie 1140 km². Obecnie tworzy go 8 Gmin, w tym 3 Gminy miejsko-wiejskie: Końskie, Radoszyce i Stąporków oraz 5 Gmin wiejskich: Fałków, Gowarczów, Ruda Maleniecka, Słupia Konecka i Smyków.
Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (t.j. Dz. U. z 2021r., poz. 945) w roku 2023 na terenie Powiatu Koneckiego funkcjonują 2 Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz 1 Punkt Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego:
Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w tym nieodpłatnej mediacji, usytuowany w Końskich ul. Stanisława Staszica 2, (siedziba Starostwa Powiatowego), funkcjonujący według następującego harmonogramu:
z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy (w tym świąt państwowych).
W poniedziałki i wtorki pomoc prawna świadczona jest przez adwokata. W środy i czwartki przez radcę prawnego, a w piątki świadczona jest przez radcę prawnego/adwokata – w kolejności: radca prawny, radca prawny, adwokat, adwokat.
Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w tym nieodpłatnej mediacji usytuowany w Fałkowie, ul. Zamkowa 1a, lokal 19 (siedziba Urzędu Gminy), funkcjonujący według następującego harmonogramu:
z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy (w tym świąt państwowych)
Od poniedziałku do piątku poradnictwo świadczone jest przez doradcę obywatelskiego.
Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w tym nieodpłatnej mediacji usytuowany w Stąporkowie, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 132 A (siedziba Urzędu Miejskiego), funkcjonujący według następującego harmonogramu:
z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy (w tym świąt państwowych)
Od poniedziałku do piątku pomoc prawna świadczona jest przez radcę prawnego.
Punkt pomocy prawnej w Stąporkowie oraz punkt poradnictwa obywatelskiego w Fałkowie prowadzony jest przez:
Fundację Rozwoju Świadomości Obywatelskiej Experto Pro Bono
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W ramach działalności wszystkich 3 punktów zlokalizowanych na terenie powiatu koneckiego istnieje możliwość przeprowadzenia nieodpłatnej mediacji:
Końskie - siedziba Starostwa Powiatowego - nieodpłatną mediację prowadzi radca prawny i adwokat posiadający uprawnienia mediatora, który dyżuruje w każdy wtorek oraz w każdy czwartek w godz. 1430-1830 oraz w piątki w godz. 1300-1700 - (raz na 2 tygodnie),
Fałków - siedziba Urzędu Gminy - nieodpłatną mediację prowadzi doradca obywatelski posiadający uprawnienia mediatora, który dyżuruje w każdy czwartek i w każdy piątek
w godz. 700-1100,
Stąporków - siedziba Urzędu Miejskiego - w zależności od bieżącego zapotrzebowania na nieodpłatną mediację, zgłaszanego przez osoby uprawnione, organizuje się w punkcie spotkanie z mediatorem poświęcone nieodpłatnej mediacji.
ZGŁOSZENIA
Od 1 stycznia 2019 r. udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty.
Zgłoszeń dokonuje się telefonicznie w systemie interaktywnej obsługi klienta pod numerem telefonu
(41) 260 48 35
czynnym w godzinach pracy Biura Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Końskich tj.
od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do godz. 15:00 oraz za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej - dla osób doświadczających trudności w komunikowaniu się - pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.
Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Porady co do zasady udzielane są podczas osobistej wizyty w punkcie.
W czasie zagrożenia epidemicznego, w okresie stanu epidemii albo stanu nadzwyczajnego udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego może odbywać się za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość oraz poza lokalem punktu.
Decyzję o wyborze sposobu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego podejmuje starosta, biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną lub sanitarną na obszarze powiatu, jak również bezpieczeństwo mieszkańców powiatu oraz uwzględniając potrzeby lokalnej społeczności.
Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się,
o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017r., poz. 1824) udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej, może odbywać się poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, tj. w miejscu zamieszkania, przez telefon, po umówieniu terminu wizyty pod wskazanym numerem telefonu lub adresem poczty elektronicznej, wskazując preferowany sposób udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej.
Osoba głucha, niedosłysząca lub głuchoniewidoma, chcąca skorzystać z usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika, podczas świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej powinna zgłosić chęć skorzystania z usługi tłumacza ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się, co najmniej na 3 dni robocze przed skorzystaniem z pomocy prawnej, wraz z określeniem w jaki sposób i w jakim zakresie Urząd ma udzielić osobie pomocy.
W przypadku udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego za pośrednictwem środków porozumiewania się odległość lub poza punktem, zgłoszeń również dokonuje się telefonicznie w systemie interaktywnej obsługi klienta pod tym samym numerem telefonu, pod jakim dokonujemy zgłoszeń w celu umówienia terminu wizyty w punkcie tj.
(41) 260 48 35
czynnym w godzinach pracy Biura Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Końskich tj.
od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do godz. 15:00 oraz za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej - dla osób doświadczających trudności w komunikowaniu się - pod adresem:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Na czas trwania stanu epidemii uproszczono procedury udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość oraz poza lokalem punktu. Przed uzyskaniem pomocy prawnej beneficjent nie musi składać pisemnego oświadczenia, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, a osoba fizyczna - przedsiębiorca nie składa oświadczenia o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.
W przypadkach uzasadnionych liczbą osób uprawnionych, którym ma być udzielona nieodpłatna pomoc prawna czas trwania dyżurów może ulec wydłużeniu do co najmniej 5 godzin dziennie we wszystkich punktach na terenie powiatu.
Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej.
Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
Nieodpłatnej pomocy prawnej udziela osobiście adwokat lub radca prawny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach z ich upoważnienia aplikant adwokacki lub aplikant radcowski.
W punktach powierzonych do prowadzenia organizacji pozarządowej pomocy prawnej może udzielać także:
W przypadku świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej przez osoby niebędące adwokatem lub radcą prawnym, osoba uprawniona przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej składa pisemne oświadczenie, że jest świadoma uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej od osoby niebędącej adwokatem, radca prawnym albo doradcą podatkowym.
NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby
o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie może świadczyć osoba, która:
W przypadku stwierdzenia, że przedstawiony przez osobę uprawnioną, problem nie może być rozwiązany w całości lub w części przez udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej adwokat lub radca prawny informuję osobę uprawnioną o możliwościach uzyskania innej stosownej pomocy w jednostkach nieodpłatnego poradnictwa wskazanych na liście sporządzonej przez Starostę.
NIEODPŁATNA MEDIACJA
Jest metodą rozwiązywania sporów, w której neutralna i bezstronna (zaakceptowana przez obie strony sporu) osoba trzecia, pomaga w komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji oraz stara się doprowadzić do wspólnie akceptowalnego porozumienia. Proces ten ma charakter dobrowolny, nieformalny oraz poufny. Mediację można prowadzić w wielu sprawach np. cywilnych, karnych, nieletnich, gospodarczych.
Nieodpłatna mediacja obejmuje:
Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:
Nieodpłatna mediacja może być prowadzona pomiędzy stronami dążącymi do polubownego rozwiązania sporu. Stroną inicjującą przeprowadzenie nieodpłatnej mediacji może być wyłącznie osoba uprawniona. Nieodpłatną mediację prowadzi mediator.
Mediatorem może być osoba wpisana na listę stałych mediatorów prowadzoną przez prezesa sądu okręgowego, o której mowa w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo
o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, 55 i 60), lub wpisana na listę mediatorów prowadzoną przez organizację pozarządową w zakresie swoich zadań statutowych lub uczelnię, o której mowa w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, o której informacje przekazano prezesowi sądu okręgowego.
Nieodpłatnej mediacji, w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 (tj. przeprowadzenie samej mediacji), nie może prowadzić osoba, która w sprawie którejkolwiek ze stron uprzednio świadczyła pomoc prawną lub poradnictwo obywatelskie, była świadkiem, wydawała opinię, sporządzała wywiad środowiskowy lub prowadziła terapię, a także osoba, co do której zachodzi okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jej bezstronności, z wyłączeniem udzielania pomocy, w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1. W takim przypadku mediator odmawia przeprowadzenia nieodpłatnej mediacji, informując osobę uprawnioną o możliwości skorzystania z nieodpłatnej mediacji prowadzonej przez innego mediatora w tym samym punkcie lub innych punktach,
w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, zwanych dalej "punktami".
W zależności od bieżącego zapotrzebowania na nieodpłatną mediację, zgłaszanego przez osoby uprawnione, w punkcie:
EDUKACJA PRAWNA
Edukacja prawna świadczona będzie przez FUNDACJĘ ROZWOJU ŚWIADOMOŚCI OBYWATELSKIEJ EXPERTO PRO BONO.
Obejmuje ona działania edukacyjne zmierzające do zwiększenia świadomości prawnej społeczeństwa, dotyczące w szczególności upowszechniania wiedzy o:
Zadania w ramach edukacji prawnej mogą być realizowane w formach, które
w szczególności polegają na opracowaniu informatorów i poradników, prowadzeniu otwartych wykładów i warsztatów oraz rozpowszechnianiu informacji za pośrednictwem środków masowego przekazu i innych zwyczajowo przyjętych form komunikacji, w tym prowadzeniu kampanii społecznych.
Więcej informacji na temat bezpłatnej pomocy prawnej znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/nieodplatna-pomoc
LISTA JEDNOSTEK NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA - (plik.pdf) - 320 kb
Przy okazji pobytu posła Krzysztofa Lipca w Końskich, po spotkaniach z mieszkańcami miasta na targowicy starosta zaprosił lidera świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości do siedziby starostwa powiatowego.
Po krótkiej odprawie w gabinecie starosty, podczas której omówiono bieżące sprawy związane z działaniami lokalnego samorządu i inwestycjami prowadzonymi przez Powiat Konecki, poseł Lipiec zapoznał się z postępem prac przy adaptacji IV piętra budynku.
Sprawna i terminowa realizacja tego zadania możliwa była dzięki znacznemu wsparciu z budżetu w ramach rządowego programu inwestycji lokalnych- podkreślił starosta Grzegorz Piec.
Adam Kubka
Galeria zdjęć - Wizyta posła...
fot.arch. Starostwo Powiatowe w Końskich
Dzięki środkom z Rządowego Programu Inicjatyw Lokalnych możliwe jest zrealizowanie wielu potrzebnych mieszkańcom inwestycji. Powiat Konecki wykorzystał to wsparcie w najlepszy, jak się wydaje sposób, poprawiając warunki lokalowe Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Prace na czwartym piętrze budynku starostwa są już na „ostatniej prostej”, wszystko realizowane jest terminowo. Jakość wykonania też nie budzi zastrzeżeń – jak zgodnie podkreślają zgodnie starosta Grzegorz Piec i odpowiedzialna za powiatowe inwestycje naczelnik Wydziału Inwestycji i Mienia Barbara Panek.
Poradnia do nowych pomieszczeń wprowadzi już wkrótce. Placówka do tej pory funkcjonowała w warunkach zupełnie nie spełniających współczesnych standardów, co znacząco utrudniało jej prawidłowe działanie. Nowe warunki lokalowe znacząco wpłyną na organizację i komfort pracy. Bez problemu dostaną się teraz do nowej siedziby poradni osoby niepełnosprawne, korzystając z parkingu i przystosowanej windy.
Dobrze, że dzięki wsparciu rządowego programu możliwe było zrealizowanie tak ważnej dla lokalnej społeczności inwestycji.
Adam Kubka
Galeria zdjęć - Dobrze wydane...
fot.arch. Starostwo Powiatowe w Końskich
Zbliżamy się wielkimi krokami do finału remontu IV piętra Starostwa Powiatowego w Końskich. Jak mogliśmy się przekonać prace są już na bardzo zaawansowanym etapie wykończeń na całej długości wspomnianego piętra.
„Podkreślmy, że IV piętro Starostwa Powiatowego w Końskich, od momentu jego przejęcia przez urząd, nigdy nie było użytkowane i remontowane. Dziś znajdujemy się w końcówce kompleksowego remontu tej kondygnacji. Głównym celem tego przedsięwzięcia, jest oczywiście przeniesienie Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Końskich, gdzie nie ma absolutnie warunków na jej dalszą działalność. (...)
Remont przeprowadzamy dzięki pozyskaniu środków z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, z którego otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 2,5 mln. zł. Co warto zaznaczyć, umowa z wykonawcą została podpisana w grudniu 2021 roku, a dziś jesteśmy na etapie niemalże końcowym. Harmonogram prac nie jest zagrożony i myślę, że na koniec listopada 2022 roku obiekt zostanie oddany. Sama Poradnia będzie przeniesiona i zacznie działać od 1 stycznia 2023 roku. Uważam, że to bardzo dobrze ulokowane środki dzięki którym, dzieci i pracownicy Poradni będą mogli pracować w godnych warunkach” – podkreślał Jarosław Staciwa – członek Zarządu Powiatu Koneckiego.
„Pomoc Starostwa Powiatowego w Końskich z przeniesieniem naszej siedziby jest wręcz niesamowita. Nareszcie dzieci i młodzież, ale również cała kadra Poradni będzie mogła pracować w odpowiednich warunkach. Tu znajdziemy wreszcie windę, łazienki dostosowane do osób niepełnosprawnych oraz dość znaczną liczbę pokoi, w których jednocześnie będą mogli pracować psycholodzy i pedagodzy, bo warunki lokalowe na to po prostu pozwalają. Każdy kto będzie potrzebował naszej pomocy nareszcie, bez ograniczeń będzie mógł tu przyjechać i bez najmniejszych utrudnień architektonicznych dostać się do naszej Poradni. To po warunkach, w których obecnie funkcjonujemy prawdziwy komfort i inna, zdecydowanie przyjazna i komfortowa atmosfera pracy. Serdecznie dziękujemy Zarządowi i wszystkim radnym, za stworzenie takiej możliwości” – podkreślała Monika Zielińska – dyrektor Poradni Psychoogiczno – Pedagogicznej w Końskich.
Paweł Kubiak
Galeria zdjęć - Coraz bliżej finału
fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich
Jak informowaliśmy na początku roku na IV piętrze budynku starostwa Powiatowego w Końskich trwają prace adaptacyjne. Remont pomieszczeń z których niebawem będzie korzystała Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna przebiega zgodnie z harmonogramem. Powoli znika klimat nadgryzionych zębem czasu pomieszczeń biurowych dawnego „Zamtalu”, a w to miejsce pojawiają się nowe, starannie wykończone wnętrza. Zapewnienie sprawnego przebiegu prac jest możliwe dzięki wsparciu z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych w wysokości 2,5 mln złotych.
Przy okazji wizyty w naszym powiecie Przewodniczącego Świętokrzyskiego Sejmiku Wojewódzkiego Andrzeja Prusia, gospodarz obiektu Starosta Konecki Grzegorz Piec, zaprezentował stan zaawansowania prac remontowych. Obecna sytuacja jednoznacznie wskazuje na to, że konecka Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna przeniesie się do nowego lokum zgodnie z planem.
Adam Kubka
Remont w starostwie rozpoczęty
W dniu 29 grudnia 2021 roku została podpisana umowa z wykonawcą prac adaptacyjnych IV piętra budynku Starostwa Powiatowego w Końskich. Powierzchnia nie wykorzystywana do tej pory posłuży jako nowa siedziba Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, która już od wielu lat boryka się z problemami lokalowymi. Wykonanie kosztownych prac remontowo i adaptacyjnych będzie możliwe dzięki Rządowemu Funduszowi Inwestycji Lokalnych, dającemu możliwość dofinansowania w kwocie 2,5 mln złotych.
Pełną funkcjonalność tej powierzchni gwarantuje możliwość dostania się na IV piętro windą od strony parkingu za budynkiem starostwa, gdzie są przygotowane miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Prace ruszyły tuż po świętach, więc nowe, długo wyczekiwane lokum dla poradni będzie gotowe już wkrótce.
Adam Kubka
Galeria zdjęć - Remont w starostwie...
fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich
Premier Mateusz Morawiecki złożył podpis pod decyzją o wydatkowaniu środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Tym samym do województwa świętokrzyskiego trafi ponad 73 mln złotych, obejmując wsparciem powyższego Funduszu aż 66 samorządów. Miło nam zakomunikować, że wśród tych beneficjentów znalazł się Powiat Konecki, otrzymując znaczącą kwotę 2.500.000,00 zł. Środki te mają zapewnić realizację odpowiednich warunków dla osób korzystających z usług Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, jednostek organizacyjnych poprzez przebudowę budynku starostwa.
Przypomnijmy, że obecnie, wspomniana poradnia ulokowana jest w wynajmowanym budynku sprzed 1970 r., bez windy i podjazdów i posiada za małą powierzchnię. Kompleksowa przebudowa dwóch pięter, w tym przebudowa pomieszczeń pod salę konferencyjną, poprawi warunki obsługi klienta i zapewni komunikację dla osób niepełnosprawnych. Umożliwi też lepsze warunki dla organizowania stacjonarnych sesji rady powiatu oraz innych spotkań w siedzibie starostwa.
Zarząd Powiatu w Końskich, na czele ze Starostą Koneckim – Grzegorzem Piecem składa podziękowanie Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za pozytywną odpowiedź na wcześniej złożony wniosek w tej sprawie przez samorząd naszego powiatu.
Marian Wikiera
W dniu 14 kwietnia 2022 roku podpisano porozumienie
pomiędzy Skarbem Państwa - Ministrem Edukacji Narodowej a Powiatem Koneckim
Nr MEN/2022/DWEW/998 na finansowanie działań w ramach OKRO
w latach 2022 - 2026.
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Baryczy, Barycz 64 został wskazany do pełnienia funkcji wiodącego ośrodka koordynacyjno – rehabilitacyjno - opiekuńczego na terenie powiatu koneckiego w ramach rządowego programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, ze szczególnym uwzględnieniem interdyscyplinarnego wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do podjęcia nauki w szkole. Zadania ośrodka określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zadań wiodących ośrodków koordynacyjno – rehabilitacyjno - opiekuńczych (Dz.U. z 2017 r. poz.1712).
Zgodnie z ww. rozporządzeniem ośrodek realizuje następujące zadania:
Ośrodek koordynacyjno – rehabilitacyjno – opiekuńczy:
Adresaci programu:
Nabór dzieci jest prowadzony przez cały rok.
Udział w projekcie jest dla uczestnika bezpłatny.
Szanowny Rodzicu!
Jeśli mieszkasz w Powiecie Koneckim możesz skorzystać z dodatkowych zajęć
wczesnego wspomagania rozwoju dla swojego dziecka
w ramach programu
„Za życiem”
Bezpłatna, natychmiastowa
i specjalistyczna pomoc jest
w zasięgu ręki!
♦ oferujemy zajęcia logopedyczne, pedagogiczne, psychologiczne, rehabilitacji ruchowej z elementami integracji sensorycznej oraz dogoterapię i inne.
♦ do 5 godzin w tygodniu
Dla kogo?
Programem mogą być objęte dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole podstawowej
Co musisz zrobić?
♦ Złożyć odpowiedni wniosek o objęcie dziecka opieką wiodącego ośrodka koordynacyjno-rekrutacyjno-opiekuńczego w ramach rządowego programu
„Za życiem”.
Specjalny Ośrodek Szkolno-wychowawczy w Baryczy
Barycz 64
tel. 41 372 52 19
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.soswbarycz.szkolnastrona.pl
Zadanie z zakresu administracji rządowej, wynikające z programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” jest finansowane z budżetu państwa. Program jest przewidziany na lata 2022-2026.
Do pobrania:
Regulamin
Wniosek zgłoszenia do programu „Za życiem”
Wykaz nieodpłatnego poradnictwa dla rodzin Rozporządzenie (Dz. U. z 2022 r. poz. 64).
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
uprzejmie informujemy, że w dniach od 16 maja 2022 r. do 20 czerwca 2022 r. będzie trwał nabór do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023.
Szczegółowe zasady oraz regulaminy rekrutacji dostępne są na stronach internetowych szkół.
A poniżej zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych, a także z terminami rekrutacji.
Plakat promujący akcję - (plik.pdf) - 350 kb
KALENDARZ IMPREZ
KULTURALNYCH, SPORTOWYCH ORAZ TURYSTYCZNYCH
NA 2022 ROK.
Turystyka - Plan wg zakresu na 2022 r.
L.p. | Nazwa imprezy / organizator | Planowany termin realizacji |
1. | XLVII "Rajd Bab" - PTTK Końskie | marzec |
2. | II Piekielny Maraton Pieszy - Miedzierza - Stowarzyszenie ImperActive | kwiecień |
3. | Pożegnanie z Afryką - Stowarzyszenie ImperActive | czerwiec/lipiec |
4. | XXIX Konecki Rajd Rowerowy - PTTK Końskie | wrzesień |
5. | XXIV Rajd Niepodległości - PTTK Końskie | listopad |
Kultura - Plan wg zakresu na 2022 r.
L.p. | Nazwa imprezy / organizator | Planowany termin realizacji |
1. | VIII Powiatowy Konkurs Literacki dla uczniów Szkół Podstawowych i Szkół Ponadpodstawowych - I LO w Końskich | marzec |
2. | Uroczyste obchody Światowego Dnia Patrona Ośrodka połączone z Programem "Niepodległa" - Stowarzyszenie Przyjazne Schody - Barycz | kwiecień |
3. | Dzień Patrona Szkoły gen. Antoniego Piwowarczyka - ZSP Nr 2 | listopad |
4. | III Spacer Historyczny - PTTK Końskie | maj |
Kultura Fizyczna i Sport - Plan wg zakresu na 2022 r.
L.p. | Nazwa imprezy / organizator | Planowany termin realizacji |
1. | Turniej Tenisa Stołowego Uczniów Szkół Ponadpodstawowych o Puchar Starosty Koneckiego - ZSP Nr 1 w Końskich | kwiecień |
2. | Powiatowe Zawody w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców Szkół Ponadpodstawowych - I LO w Końskich | marzec |
3. | Powiatowy Turniej Piłki Nożnej - Turniej Chłopców o Puchar Starosty Koneckiego - ZSP Nr 1 w Końskich | czerwiec |
4. | Zawody Sportowo - Obronne o Puchar Starosty Koneckiego - ZSP Nr 1 w Końskich | czerwiec |
5. | "Mechanik Biega" - ZSP Nr 1 w Końskich | maj |
6. | Bike Orient Maleniec - Stowarzyszenie ImperActive | czerwiec/lipiec |
7. | Zawody Wędkarskie o Puchar Starosty Koneckiego - PZW Radoszyce | lipiec |
8. | Turniej Badmintona o Puchar Starosty Koneckiego - ZSP Nr 1 w Końskich | wrzesień |
9. | XXX Jubileuszowe Wojewódzkie Biegi Przełajowe OSW Osób Niepełnosprawnych z woj. Świętokrzyskiego - SOSW w Baryczy | wrzesień |
10. | XXI Turniej Piłki Koszykowej o Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Koneckiego - ZSP w Stąporkowie | listopad |
11. | Turniej Absolwentów "Mechanika" - w piłce siatkowej - ZSP Nr 1 | listopad |
Gospodarka Komunalna i Ochrona Środowiska - Plan wg zakresu na 2022 r.
L.p. | Nazwa imprezy / organizator | Planowany termin realizacji |
1. | IV Powiatowe Sympozjum Naukowe - ZSP w Stąporkowie | październik |
2. | Wycieczka integracyjna - poznajemy przyrodnicze walory ziemi świętokrzyskiej, połaczona z konkursem wiedzy przyrodniczej - Stowarzyszenie Przyjazne Schody - Barycz | maj |
3. | XII Konkurs plastyczny - Przegląd przyrodniczy miłośników lasu - "Skarby lasów Swiętokrzyskich 2022" - SOSW w Baryczy | kwiecień |
4. | Sztuka z odzysku - ZSP Nr 1 w Końskich | czerwiec |
5. | Powiatowy Geograficzny Konkurs o wiedzy regionu świętokrzyskiego "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - ZSP Nr 2 w Końskich | październik |
6. | IX Turniej Maszyn Wiatrowych - ZSP Nr 1 w Końskich | październik |
7. | Integracyjne śniadanie - udział w ogólnopolskiej akcji "Śniadanie daje moc" - Stowarzyszenie Przyjazne Schody - SOSW w Baryczy | listopad |
Oświata i wychowanie - Plan wg zakresu na 2022 r.
L.p. | Nazwa imprezy / organizator | Planowany termin realizacji |
1. | Powiatowy Przeglą Piosenki Niemieckojęzycznej - ZSP Nr 3 w Końskich | marzec |
2. | VII Międzyszkolny Konkurs Fryzjerski ZSP Nr 2 w Końskich | maj |
3. | Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu - "Polska na niebiesko" - Stowarzyszenie Przyjazne Schody - SOSW w Baryczy | kwiecień |
4. | Konkurs "Wiem co zrobić gdy..." - pierwsza pomoc przedmedyczna - ZSP Nr 2 w Końskich | kwiecień |
5. | Powiatowy Konkurs Kulinarny "Master Chef" dla Szkół Podstawowych - ZSP Nr 3 w Końskich | maj/czerwiec |
6. | Konkurs Wiedzy Komputerowej dla Szkół Podstawowych Nr 3 w Końskich | maj |
7. | Piknik integracyjny - Dzień Dziecka - Konkursy rodzinne - SOSW w Baryczy | czerwiec |
8. | VIII Powiatowy Konkurs Fotograficzno-Literacki dla uczniów Szkół Podstawowych - I LO w Końskich | czerwiec |
9. | XVI Powiatowy Przeglą Piosenki Anglojęzycznej - I LO w Końskich | listopad |
10. | VI Powiatowy Konkurs Jezyka Niemieckiego dla uczniów Szkół Podstawowych - I LO w Końskich | grudzień |
11. | Integracyjne spotkanie wigiline władz Powiatu Koneckiego z wychowankami SOSW - Stowarzyszenie Przyjazne Schody - SOSW w Baryczy | grudzień |
12. | Integracyjna wieczerza wigilijna władz Powiatu Koneckiego z wychowankami SOSW w Baryczy | grudzień |
Ochrona zdrowia - Plan wg zakresu na 2022 r.
L.p. | Nazwa imprezy / organizator | Planowany termin realizacji |
1. | Konkursy organizowane w Szkołach Ponadgimnazjalnych przez PCK oddział w Końskich | czerwiec/wrzesień |
2. | Spotkanie kolektywu Honorowych Dawców Krwi z Władzami Powiatu Koneckiego | listopad |
KOMUNIKATY, INFORMACJE, APELE, WNOISKI
Końskie, 1 grudnia 2022 r.
Konsultant prawny dla obywateli Ukrainy
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego lider projektu finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 pn. „Świętokrzyskie dla Ukrainy” informuje, że w ramach projektu udostępniony został dyżur konsultanta prawnego dla wszystkich obywateli Ukrainy mieszkających w województwie świętokrzyskim, którzy przekroczyli granicę z Polską od 24 lutego 2022 roku.
Rejestracja osób chcących skorzystać z usług konsultanta prawnego odbywa się telefonicznie (41-342-13-88 – osoba ukraińskojęzyczna) od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00 lub za pomocą poczty elektronicznej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Do zadań konsultanta prawnego należą m.in. konsultacje prawne dotyczące możliwości załatwienia różnego rodzaju spraw po przybyciu uchodźców do Polski, w tym w zakresie procedur dotyczących legalizacji pobytu w Polsce. Konsultacje mogą dotyczyć również każdej innej pomocy prawnej wynikającej z dynamicznie rozwijającej się sytuacji, która zaistniała po 24 lutym 2022 roku, w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainie.
Końskie, 25 sierpnia 2022 r.
INFORMACJA - dla Obywateli Ukrainy
Informujemy, że Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego
udostępnił dyżur konsultanta prawnego dla wszystkich obywateli Ukrainy mieszkających w województwie świętokrzyskim, którzy przekroczyli granice z Polską od 24 lutego 2022 roku.
Rejestracja osób odbywa się telefonicznie pod numerem 41 342 13 88 (osoba ukraińsko języczna) od poniedziałku do piątku w godzinach od 800 do godziny 1500 lub za pomocą poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Do zadań konsultanta prawnego należą między innymi konsultacje prawne dotyczące możliwości załatwienia różnych spraw w Polsce.
Jednocześnie przypominamy, że Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego we wrześniu br. rozpocznie nabór do udziału w bezpłatnych kursach języka polskiego wraz z możliwością przystąpienia do państwowych egzaminów certyfikowanych.
Wszelkie informacje dotyczące projektu dostępne są na dwujęzycznej stronie internetowej: www.swietokrzyskie.pro w zakładce Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej – Świętokrzyskie dla Ukrainy oraz pod numerami telefonów 41 342 16 92 oraz 41 342 13 88.
Końskie, 7 kwietnia 2022 r.
Szanowni Państwo, w załączeniu przekazujemy materiały informacyjne, dotyczące ofert przyjęcia uchodźców do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Austrii, celem informacji wśród obywateli Ukrainy przebywających na terenie Państwa Gmin.
W przypadku chęci skorzystania z przedmiotowych ofert, poprzez wypełnienie załączonej tabeli. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego o pierwszeństwie decyduje kolejność zgłoszenia.
Końskie, 24 marca 2022 r.
Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy
W związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, uprzejmie informuję, że Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej uruchomił, na portalu publicznych służb zatrudnienia, nową zakładkę o nazwie „Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy”. Zakładka adresowana jest do obywateli Ukrainy, którzy będą zainteresowani podjęciem pracy w Polsce oraz uzyskaniem wsparcia ze strony polskich urzędów pracy.
Pełna treść pisma – (plik.pdf) – 130 kb
Końskie, 23 marca 2022 r.
Ulotka informacyjna PL - (plik.pdf) - 500 kb - (plik.jpg) - 1.3 Mb
Ulotka informacyjna EN - (plik.pdf) - 500 kb - (plik.jpg) - 1.3 Mb
Ulotka informacyjna UA - (plik.pdf) - 500 kb - (plik.jpg) - 1.3 Mb
Ulotka informacyjna RU - (plik.pdf) - 500 kb - (plik.jpg) - 1.3 Mb
Końskie, 8 marca 2022 r.
PUNKTY SKOORDYNOWANEJ POMOCY DLA UKRAINY
Przekraczając granicę masz zapewnioną bezpłatną pomoc w zakresie transportu, wyżywienia, zakwaterowania i opieki medycznej.
Ulotka Polska - (plik.pdf) - 670 kb
Ulotka Ukraińska - (plik.pdf) - 990 kb
Ulotka Angielska - (plik.pdf) - 970 kb
Ulotka Rosyjska - (plik.pdf) - 1.03 Mb
Końskie, 7 marca 2022 r.
Ulotka informacyjna PL - (plik.pdf) - 420 kb
Ulotka informacyjna EN - (plik.pdf) - 430 kb
Ulotka informacyjna UA - (plik.pdf) - 520 kb
Ulotka informacyjna RU - (plik.pdf) - 500 kb
Końskie, 7 marca 2022 r.
Szanowni Państwo, w związku z napadem Rosji na Ukrainę i zaangażowaniem Polski w udzielanie wszechstronnej pomocy Ukrainie oraz jej obywatelom, licznie przybywającym do naszego kraju, przekazuję (pod linkiem załączonym do niniejszej wiadomości), zgodnie z prośbą przedstawicieli Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji MSWiA, stanowisko Sekretariatu Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji, w sprawie informacji na temat prób wykorzystania uchodźców do pracy przymusowej lub innych form wyzysku w pracy lub usług seksualnych czy też innych przypadków niegodziwego traktowania.
Pełna treść informacji – (plik.pdf) – 115 kb
Końskie, 3 marca 2022 r.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Końskich przekazuje do wiadomości informację o zasadach przemieszczania i "legalizacji" zwierząt towarzyszących uchodźcom z Ukrainy na terenie Polski.
Poniżej niezbedne wnioski do pobrania:
Wytyczne_głównego_lekarza_weterynarii_dotyczące_postępowania_ze_zwierzętami
Wzory oświadczenia i pozwolenia
the_temporary_procedure_of_the_chief_veterinary_officer
EN_templates_application_and_permission
Końskie, 1 marca 2022 r.
Chcesz zaoferować nocleg Uchodźcom z Ukrainy?
Zgłoś zakwaterowanie przez portal pomocowy: PolacyDlaUkrainy.pl
Końskie, 28 lutego 2022 r.
Informacja dla Uchodźców z Ukrainy >>>
- otrzymasz więcej informacji na temat pobytu w Polsce,
- zapewnimy Ci tymczasowe zakwaterowanie w Polsce,
- otrzymasz ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek.
Pełna treść informacji – (plik.pdf) – 3.20 Mb
aktualizacja: 29 marca 2022 r.
INFORMACJA O ŚWIADCZENIU NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ
NA TERENIE POWIATU KONECKIEGO W 2022 ROKU
Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (t.j. Dz. U. z 2021r., poz. 945) w roku 2022 na terenie Powiatu Koneckiego funkcjonują 2 Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz 1 Punkt Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego:
Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w tym nieodpłatnej mediacji, usytuowany w Końskich ul. Stanisława Staszica 2, (siedziba Starostwa Powiatowego), funkcjonujący według następującego harmonogramu:
z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy (w tym świąt państwowych).
W poniedziałki i czwartki pomoc prawna świadczona jest przez adwokata. We wtorki i środy przez radcę prawnego, a w piątki świadczona jest przez adwokata/radcę prawnego – w kolejności: adwokat, radca prawny, radca prawny, adwokat.
Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w tym nieodpłatnej mediacji usytuowany w Fałkowie, ul. Zamkowa 1a, lokal 19 (siedziba Urzędu Gminy), funkcjonujący według następującego harmonogramu:
z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy (w tym świąt państwowych).
Od poniedziałku do piątku poradnictwo świadczone jest przez doradcę obywatelskiego.
Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w tym nieodpłatnej mediacji usytuowany w Stąporkowie, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 132 A (siedziba Urzędu Miejskiego), funkcjonujący według następującego harmonogramu:
z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy (w tym świąt państwowych).
Od poniedziałku do piątku pomoc prawna świadczona jest przez radcę prawnego.
Punkt pomocy prawnej w Stąporkowie prowadzony jest przez:
Fundację Rozwoju Świadomości Obywatelskiej Experto Pro Bono
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Punkt poradnictwa obywatelskiego w Fałkowie prowadzony jest przez:
Fundację Togatus Pro Bono
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W ramach działalności wszystkich 3 punktów zlokalizowanych na terenie powiatu koneckiego istnieje możliwość przeprowadzenia nieodpłatnej mediacji:
Końskie - siedziba Starostwa Powiatowego – nieodpłatną mediację prowadzi radca prawny posiadający uprawnienia mediatora, który dyżuruje w każdą środę w godz.
1430-1830 oraz w piątki w godz. 1300-1700 - (raz na 4 tygodnie),
Fałków - siedziba Urzędu Gminy - nieodpłatną mediację prowadzi doradca obywatelski posiadający uprawnienia mediatora, który dyżuruje w poniedziałki w godz. 1100-1500 oraz we wtorki, środy, czwartki i w piątki w godz. 700-1100,
Stąporków - siedziba Urzędu Miejskiego - nieodpłatną mediację prowadzi radca prawny posiadający uprawnienia mediatora, który dyżuruje w piątki w godz. 800-1200.
DYŻURY SPECJALISTYCZNE NA TERENIE KRAJU
Od 1 stycznia 2022 roku w ramach systemu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego uruchomione zostały punkty specjalistyczne. Wybrane dyżury w niektórych punktach uzyskały określoną specjalizację - w szczególności poprzez wskazanie dziedziny prawa lub innej problematyki albo poprzez wskazanie grupy osób uprawnionych do pomocy. Listę utworzonych na terenie całego kraju punktów z dyżurami specjalistycznymi publikuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Główną ideą tej inicjatywy jest zaoferowanie i wykorzystanie wiedzy oraz doświadczenia prawników i doradców obywatelskich w szerszym zakresie, niż tylko na terenie ich macierzystych powiatów. Za pomocą środków porozumiewania się na odległość z pomocy specjalisty mogą korzystać beneficjenci z całego kraju.
Chcąc skorzystać z porady specjalisty z jednej ze wskazanych na liście dziedzin, można zarejestrować się na wybrany dyżur specjalistyczny - niezależnie od swojego miejsca zamieszkania. Jeżeli (ze względu na dużą odległość do punktu) nie można skorzystać z porady stacjonarnie – można umówić się na wizytę zdalną (czyli przy użyciu środków porozumiewania się na odległość takich jak telefon lub komunikator internetowy). W celu umówienia wizyty proszę odszukać na poniższej Liście interesującą dziedzinę pomocy, właściwy powiat oraz wskazany numer telefonu przeznaczony do zapisów.
Zachęcamy do zapoznania się z przedstawioną ofertą pomocy punktów specjalistycznych i korzystania z szerokiej oferty specjalizacji. Do Państwa dyspozycji pozostaje już ponad 300 dyżurów z 34 dziedzin.
LISTA DYŻURÓW SPECJALISTYCZNYCH: (plik.pdf) – 1.40 Mb
ZGŁOSZENIA
Od 1 stycznia 2019 r. udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty.
Zgłoszeń dokonuje się telefonicznie w systemie interaktywnej obsługi klienta
pod numerem telefonu (41) 260 48 35
czynnym w godzinach pracy Biura Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Końskich tj. od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do godz. 15:00
oraz za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej - dla osób doświadczających trudności w komunikowaniu się - pod adresem:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.
Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie
o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Porady co do zasady udzielane są podczas osobistej wizyty w punkcie.
W czasie zagrożenia epidemicznego, w okresie stanu epidemii albo stanu nadzwyczajnego udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego może odbywać się za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość oraz poza lokalem punktu.
Decyzję o wyborze sposobu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego podejmuje starosta, biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną lub sanitarną na obszarze powiatu, jak również bezpieczeństwo mieszkańców powiatu oraz uwzględniając potrzeby lokalnej społeczności.
Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się
w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się,
o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017r., poz. 1824) udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej, może odbywać się poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, tj. w miejscu zamieszkania, przez telefon, po umówieniu terminu wizyty pod wskazanym numerem telefonu lub adresem poczty elektronicznej, wskazując preferowany sposób udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej.
Osoba głucha, niedosłysząca lub głuchoniewidoma, chcąca skorzystać z usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika, podczas świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej powinna zgłosić chęć skorzystania z usługi tłumacza ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się, co najmniej na 3 dni robocze przed skorzystaniem z pomocy prawnej, wraz z określeniem w jaki sposób i w jakim zakresie Urząd ma udzielić osobie pomocy.
W przypadku udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego za pośrednictwem środków porozumiewania się odległość lub poza punktem, zgłoszeń również dokonuje się telefonicznie w systemie interaktywnej obsługi klienta pod tym samym numerem telefonu, pod jakim dokonujemy zgłoszeń w celu umówienia terminu wizyty w punkcie tj.
(41) 260 48 35
czynnym w godzinach pracy Biura Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Końskich tj.
od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do godz. 15:00
oraz za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej - dla osób doświadczających trudności w komunikowaniu się - pod adresem:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Na czas trwania stanu epidemii uproszczono procedury udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość oraz poza lokalem punktu. Przed uzyskaniem pomocy prawnej beneficjent nie musi składać pisemnego oświadczenia, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, a osoba fizyczna - przedsiębiorca nie składa oświadczenia o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.
W przypadkach uzasadnionych liczbą osób uprawnionych, którym ma być udzielona nieodpłatna pomoc prawna czas trwania dyżurów może ulec wydłużeniu do co najmniej 5 godzin dziennie we wszystkich punktach na terenie powiatu.
Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej.
Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
Nieodpłatnej pomocy prawnej udziela osobiście adwokat lub radca prawny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach z ich upoważnienia aplikant adwokacki lub aplikant radcowski.
W punktach powierzonych do prowadzenia organizacji pozarządowej pomocy prawnej może udzielać także:
W przypadku świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej przez osoby niebędące adwokatem lub radcą prawnym, osoba uprawniona przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej składa pisemne oświadczenie, że jest świadoma uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej od osoby niebędącej adwokatem, radca prawnym albo doradcą podatkowym.
NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby
o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie może świadczyć osoba, która:
W przypadku stwierdzenia, że przedstawiony przez osobę uprawnioną, problem nie może być rozwiązany w całości lub w części przez udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej adwokat lub radca prawny informuję osobę uprawnioną o możliwościach uzyskania innej stosownej pomocy w jednostkach nieodpłatnego poradnictwa wskazanych na liście sporządzonej przez Starostę.
NIEODPŁATNA MEDIACJA
Jest metodą rozwiązywani sporów, w której neutralna i bezstronna (zaakceptowana przez obie strony sporu) osoba trzecia, pomaga w komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji oraz stara się doprowadzić do wspólnie akceptowalnego porozumienia. Proces ten ma charakter dobrowolny, nieformalny oraz poufny. Mediację można prowadzić w wielu sprawach np. cywilnych, karnych, nieletnich, gospodarczych.
Nieodpłatna mediacja obejmuje:
Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:
Nieodpłatna mediacja może być prowadzona pomiędzy stronami dążącymi do polubownego rozwiązania sporu. Stroną inicjującą przeprowadzenie nieodpłatnej mediacji może być wyłącznie osoba uprawniona. Nieodpłatną mediację prowadzi mediator.
Mediatorem może być osoba wpisana na listę stałych mediatorów prowadzoną przez prezesa sądu okręgowego, o której mowa w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo
o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, 55 i 60), lub wpisana na listę mediatorów prowadzoną przez organizację pozarządową w zakresie swoich zadań statutowych lub uczelnię, o której mowa w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, o której informacje przekazano prezesowi sądu okręgowego.
Nieodpłatnej mediacji, w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 (tj. przeprowadzenie samej mediacji), nie może prowadzić osoba, która w sprawie którejkolwiek ze stron uprzednio świadczyła pomoc prawną lub poradnictwo obywatelskie, była świadkiem, wydawała opinię, sporządzała wywiad środowiskowy lub prowadziła terapię, a także osoba, co do której zachodzi okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jej bezstronności, z wyłączeniem udzielania pomocy, w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1. W takim przypadku mediator odmawia przeprowadzenia nieodpłatnej mediacji, informując osobę uprawnioną o możliwości skorzystania z nieodpłatnej mediacji prowadzonej przez innego mediatora w tym samym punkcie lub innych punktach,
w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, zwanych dalej "punktami".
W zależności od bieżącego zapotrzebowania na nieodpłatną mediację, zgłaszanego przez osoby uprawnione, w punkcie:
EDUKACJA PRAWNA
Edukacja prawna świadczona będzie przez Fundację TOGATUS PRO BONO oraz FUNDACJĘ ROZWOJU ŚWIADOMOŚCI OBYWATELSKIEJ EXPERTO PRO BONO.
Obejmuje ona działania edukacyjne zmierzające do zwiększenia świadomości prawnej społeczeństwa, dotyczące w szczególności upowszechniania wiedzy o:
Zadania w ramach edukacji prawnej mogą być realizowane w formach, które
w szczególności polegają na opracowaniu informatorów i poradników, prowadzeniu otwartych wykładów i warsztatów oraz rozpowszechnianiu informacji za pośrednictwem środków masowego przekazu i innych zwyczajowo przyjętych form komunikacji, w tym prowadzeniu kampanii społecznych.
Więcej informacji na temat bezpłatnej pomocy prawnej znajduje się na stronie https://np.ms.gov.pl/
LISTA JEDNOSTEK NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA - (plik.pdf) - 318 kb
RACHUNEK DOCHODÓW STAROSTWA
66 1240 1372 1111 0010 3712 8721
(opłaty komunikacyjne, opłata za wydanie dziennika budowy, kary, opłaty za najem i dzierżawę majątku Powiatu)
RACHUNEK DOCHODÓW GEODEZYJNYCH
84 1240 1372 1111 0010 3741 8718
(opłaty za czynności geodezyjne i kartograficzne)
RACHUNEK DOCHODÓW BUDŻETU PAŃSTWA
78 1240 4416 1111 0000 4950 6743
(opłaty za wieczyste użytkowanie, opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, opłaty za kartę parkingową, dzierżawa gruntów Skarbu Państwa)
RACHUNEK SUM DEPOZYTOWYCH
02 1240 4416 1111 0000 4965 0895
(opłaty ewidencyjne, dzierżawa obwodów łowieckich)
ZABEZPIECZENIE ROSZCZEŃ PRZY MAGAZYNOWANIU ODPADÓW
56 1240 1372 1111 0010 8836 4301
WADIA I ZABEZPIECZENIA NALEŻYTEGO WYKONANIA UMÓW
80 1240 1372 1111 010 4862 1611
Opłatę skarbową z tytułu:
- wydania zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu,
- wydania decyzji na budowę/rozbiórkę,
- za pełnomocnictwo,
- wydania zaświadczenia o uproszczonym planie urządzenia lasu
- wpisu do rejestru zwierząt egzotycznych
należy wpłacać na rachunek bankowy dochodów Urzędu Miasta i Gminy w Końskich
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną przygotowaną przez szkoły, dla których organem prowadzącym jest powiat konecki oraz terminy postępowania rekrutacyjnego, a także terminy składania dokumentów do klas pierwszych i szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych, o których mowa w art. 25 ust. 3 ustawy prawo oświatowe, z wyjątkiem szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz liceów ogólnokształcących dla dorosłych na rok szkolny 2021/2022.
Szczegółowe zasady oraz regulaminy rekrutacji dostępne są na stronach internetowych szkół.
Szanowni Państwo, w związku z prowadzonymi pracami związanymi z opracowaniem Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Koneckim na lata 2021 – 2030 informujemy, że opracowana została ankieta celem której jest ocena istniejących problemów społecznych i możliwości ich rozwiązywania oraz zebranie opinii i wniosków mieszkańców powiatu w dążeniu do wyznaczenia celów Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Koneckim na lata 2021 – 2030. Ankieta umożliwi zgromadzenie informacji o potrzebach społecznych mieszkańców powiatu. Wspólne uczestnictwo pozwoli na wypracowanie metod, które umożliwią wczesne diagnozowanie problemów oraz sprawne tworzenie i skuteczną realizację planów rozwojowych przy tworzeniu i wdrażaniu strategii oraz programów w obszarach integracji społecznej i zrównoważonego rozwoju. U podstaw partycypacji leży współpraca różnych grup interesów, pozwalająca trafniej oceniać potrzeby społeczności, projektować zaspokajające je działania i efektywniej korzystać z dostępnych zasobów i kapitałów (nie tylko finansowych, ale również społecznych czy naturalnych). Ankieta jest anonimowa i składa się z pytań zamkniętych z możliwością wniesienia uwag i wniosków przez mieszkańców powiatu. Udostępniona jest na stronie internetowej www.konecki.powiat.pl w okresie do 31 maja 2021 r. Państwa aktywne włączenie się w proces wspólnego podejmowania decyzji umożliwi poznanie opinii dotyczącej problemów społecznych, z jakimi zmaga się Powiat Konecki.
Wydział Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia
Realizacja 2019 rok
L.p | Nazwa zadania | Łączna wartość zadania | Kwota dofinansowania | Wkład własny |
1. |
Przebudowa drogi powiatowej Nr 0396 T Wierna Rzeka – Łopuszno – Mnin – Wólka – Pilczyca – Ruda Pilczycka – gr. woj. świętokrzyskiego – (Przedbórz) w km 8+025 – 9+020 na długości 995 mb (odc. 1: Mnin ), w km 13+070 – 13+976 na długości 906 mb (odc. 2: w m. Wólka ), w km 15+481 – 16+476 na długości 995 mb (odc. 3: w m. Pilczyca) |
1 461 908,64 | 730 954,00 | 730 954,64 |
Realizacja 2019 - 2020 rok
L.p | Nazwa zadania | Łączna wartość zadania | Kwota dofinansowania | Wkład własny |
1. |
Przebudowa drogi powiatowej Nr 0456 T Końskie – Niebo – Piekło – Sielpia Wielka w km 2+900 – 3+890 na długości 990 mb (odc. I), w km 3+890 – 4+880 na długości 990 mb (odc. II) oraz w km 4+880 – 5+700 na długości 820 mb (odc. III) |
829 571,73 | 663 657,00 | 165 914,73 |
Realizacja 2020 rok
L.p | Nazwa zadania | Łączna wartość zadania | Kwota dofinansowania | Wkład własny |
1. |
Przebudowa drogi powiatowej Nr 0391 T Wyszyna Rudzka - Maleniec – gr. woj. świętokrzyskiego – (Grębenice) (odc. I) w km 1+010 – 2+005 na dł. 995 mb, (odc. II) w km 2+105 – 3+100 na dł. 995 mb i (odc. III) w km 3+205 – 4+200 na dł. 995 mb. |
763 287,98 | 457 972,00 | 305 315,98 |
2. | Przebudowa dróg powiatowych: Nr 0401 T Stąporków - Radoszyce - Włoszczowa w km 23+787 – 24+782 na dł. 995 mb (odc. I), w km 25+413 – 26+263 na dł. 850 mb (odc.II) i Nr 0414 T Radoszyce - Jacentów w km 4+741 - 5+341 na dł. 600mb (odc. III). | 938 963,05 | 563 377,00 | 375 586,05 |
3. | Przebudowa drogi powiatowej Nr 0478 T Fałków – Pląskowice – Dąbrowa – Rudzisko w km 0+830 – 1+430 na dł. 600 mb (odc. I), w km 2+010 – 3+000 na dł. 990 mb (odc. II) i w km 5+060 – 6+050 na dł. 990 mb (odc. III) | 883 502,97 | 530 101,00 | 353 401,97 |
4. | Rozbudowa drogi powiatowej Nr 0469T Grzymałków - Gliniany Las - Smyków w km 3+473 do km 5+948 - 2,475 km. ETAP III - odcinek od km 5+260 do km 5+918,02 | 1 041 285,65 | 624 771,00 | 416 514,65 |
5. | Przebudowa drogi powiatowej Nr 0450 T Stąporków – Hucisko – Krasna – Mniów – Węgrzynów – Borki – Kuźniaki – Ruda Strawczyńska w km 0+040 – 0+600, w km 6+051 – 7+097 i w km 8+821– 10+700 na łącznej długości 3,485 km | 1 266 448,50 | 759 869,00 | 506 579,50 |
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Realizacja 2021 rok
Lp. | Nazwa zadania | Łączna wartość zadania | Kwota dofinansowania | Wkład własny |
1. |
Przebudowa drogi powiatowej Nr 0455 T Końskie – Wąsosz – Czarna w km, 1+990 – 5+957 na długości 3,967 km. W ramach zadania zostanie przebudowana droga na długości 3 967 mb. Jezdnia zostanie poszerzona do 5,5 m oraz zostaną wykonane obustronne pobocza szerokości 0,75 m. W ramach zadania zostanie wykonany również kanał technologiczny. |
1 759 983,65 | 1 055 990,00 | 703 993,65 |
2. |
Remont drogi powiatowej Nr 0437 T Samsonów – Odrowążęk – Odrowąż – Wólka Plebańska – gr. woj. świętokrzyskiego w km 17+520 – 20+260 i 20+320 – 22+213 na długości 4633 mb. W ramach zadania zostanie wyremontowana droga na długości 4 633 mb i szerokości 6,0 m oraz zostaną wykonane obustronne pobocza szerokości 1,0 m. W miejscowości Odrowąż zostanie wyremontowany chodnik. |
1 435 788,11 | 861 472,00 | 574 316,11 |
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Realizacja 2022 rok
Lp. | Nazwa zadania | Łączna wartość zadania | Kwota dofinansowania | Wkład własny |
1. |
Remont drogi powiatowej Nr 0466 T Chyby - Adamek w km 2+930-3+490 na dł. 560 mb (odc.1) i ul. Niekłańskiej w Stąporkowie na dł. 1919 mb (odc.2). W ramach zadania zostanie wykonana nowa nawierzchnia na: - drodze powiatowej Nr 0466 T Chyby – Adamek na długości 560 mb i szerokości 5,0 m oraz obustronne pobocza szerokości 1,0 m, - ul. Niekłańskiej w Stąporkowie na długości 1919 mb i szerokości 5 m oraz obustronne pobocza szerokości 1,0 m. |
1 184 234,47 | 947 387,00 | 236 847,47 |
2. |
Remont drogi powiatowej Nr 0471 T w km 2+288 - 4+038 na dł. 1750 mb (odc.1) i Nr 0473 T w km 13+658 - 14+516 na dł. 858 mb (odc.2). W ramach zadania zostanie wykonana nowa nawierzchnia na: - drodze powiatowej Nr 0471 T na długości 1750 mb i szerokości 5,0 m oraz obustronne pobocza szerokości 0,75 m, - drodze 0473 T na długości 858 mb i szerokości 4,0 m oraz obustronne pobocza szerokości 1,0 m. |
1 184 728,93 | 947 783,00 | 236 945,93 |
3. |
Przebudowa drogi powiatowej Nr 0396T Łopuszno – Mnin – Ruda Pilczycka – budowa chodnika w m. Mnin. W ramach zadania zostanie wykonany chodnik na łącznej długości 834 mb i szerokości 2,0 m oraz kanał technologiczny. |
864 876,32 | 432 438,00 | 432 878,32 |
Realizacja 2022 - 2023 rok
L.p | Nazwa zadania | Łączna wartość zadania | Kwota dofinansowania | Wkład własny |
1. |
Przebudowa drogi powiatowej Nr 0425 T Końskie - Proćwin - Nałęczów - gr. woj. świętokrzyskiego - (Sędów). W ramach zadania zostaną wykonane elementy tj.: - nowa nawierzchnia jezdni, - ścieżka pieszo-rowerowa, - chodnik, - pobocza, - przepusty zjazdowe wraz z nawierzchnią, - oznakowanie poziome i pionowe |
6 829 000,00 | 3 372 308,00 | 3 456 692,00 |
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Starostwo Powiatowe w Końskich zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej, zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności ma zastosowanie do Starostwa Powiatowego w Końskich i serwisu www.konecki.powiat.pl
Data publikacji i aktualizacji:
Data publikacji strony internetowej: 2011-02-01
Data ostatniej aktualizacji: 2022-03-14
Status pod względem zgodności
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
- zamieszczone na stronie publikacje w formie plików PDF są dostępne cyfrowo w całości (skan dokumentu), lub zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej i nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań Starostwa Powiatowego w Końskich.
- część z publikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego, mają one charakter promocyjny i zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej lub nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań Starostwa Powiatowego w Końskich.
- wszelkie elementy nietekstowe, umieszczone na stronie internetowej, takie jak: zdjęcia, obrazki ozdobne, ikony, loga itp., mogą nie posiadać szczegółowego opisu (prace nad dostosowaniem wciąż trwają).
- filmy posiadają audio deskrypcję od dnia 29 września 2020 roku.
- użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab.
Wyłączenia:
Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:
pod adresem https://niepelnosprawni.konecki.powiat.pl znajduje się wersję kontrastowa serwisu (czarne tło, żółte litery),
możliwość zmiany rozmiaru tekstu.
Data sporządzenia deklaracji
Deklarację sporządzono dnia 2020-09-14
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez zespół pracowników Starostwa Powiatowego w Końskich.
Skróty klawiaturowe
Na stronach internetowych można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Wersja mobilna
Stronę serwisu z łatwością można przeglądać na ekranach urządzeń mobilnych, takich jak tablety, palmtopy, laptopy, telefony komórkowe.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt.
Osoba do kontaktu w sprawie dostępności:
Paweł Goraj – Koordynator ds. dostępności - Administrator strony
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Telefon: 41 260 4717
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Procedura wnioskowa - skargowa
Każdy ma prawo do wystąpienia z zapytaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Zapytanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 30 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 3 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dostępność architektoniczna
Budynek: Starostwo Powiatowe w Końskich, ul. Stanisława Staszica 2, 26-200 Końskie
Do budynku prowadzą 4 wejścia od ul. Stanisława Staszica oznaczone literami A, B i C oraz wejście D z windą z tyłu budynku od ulicy Ceramicznej, za obecnym Powiatowym Urzędem Pracy.
Do wejść i drzwi głównych prowadzą chodniki z kostki. Teren jest płaski. Za drzwiami wejściowymi znajdują się schody. Przy schodach do wejścia B i C znajduje się podjazd dla wózków inwalidzkich, kobiet z dzieckiem i osób z niego korzystających. Dla gości przeznaczone jest wejście A, gdzie znajduje się punkt obsługi klienta i biuro podawcze.
Recepcja znajduje się po lewej stronie od wejścia A. Wejście B, to poczekalnia do Wydziału Komunikacji i Transportu.
Dla osób na wózkach dostępne są: parter, pierwsze, drugie i trzecie piętro. Winda do budynku znajduje się z tyłu budynku, od parkingu – brama A - za Powiatowym Urzędem Pracy.
Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze, pierwszym i drugim piętrze przy windzie po lewej stronie. Dodatkowo wejście do budynku B, podjazdem na wprost oraz wejście z podjazdem wejście C, po lewej stronie od wejścia.
Przed budynkiem od ulicy Stanisława Staszica wyznaczono 5 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Natomiast od strony windy – Brama A - 2 miejsca wyznaczone.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W Starostwie Powiatowym w Końskich nie ma pętli indukcyjnych.
W budynku oznaczeniami w alfabecie brajla oznakowane są wejścia A, B i D gdzie jest winda i jej guziki, dodatkowo winda posiada syntezator mowy, informujący o wysokości piętra. W budynku częściowo zamontowano oznaczenia kontrastowe (pola uwagi), lub w druku powiększonym dla osób słabowidzących.
Na korytarzach po lewej i prawej stronie, umieszczone są krzesła – dla osób oczekujących na złożenie dokumentów poszczególnych Wydziałów.
Wszystkie wyżej wymienione dostosowania są dostępne w godzinach pracy urzędu. Usługi są bezpłatne.
Aplikacje mobilne
Starostwo Powiatowe w Końskich nie posiada dodatkowych aplikacji mobilnych.
Spis telefonów do Wydziałów Urzędu - Starostwo Powiatowe w Końskich
Sekretariat tel. 41 260 47 00; fax: 41-372-83-20
Biuro Obsługi Klienta tel. 41 260 48 35
Wydział Organizacji i Informatyzacji Powiatu tel. 41 260 47 59
Wydział Budżetu i Finansów tel. 41 260 47 05
Wydział Inwestycji, Zamówień Publicznych i Mienia Powiatu tel. 41 260 47 79
Wydział Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa tel. 41 260 47 92
Wydział Komunikacji i Transportu tel. 41 260 48 10
Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami tel. 41 260 47 42
Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej tel. 41 260 47 56
Wydział Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej tel. 41 260 47 86
Wydział Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia tel. 41 260 47 19
Wydział Zarządzania Kryzysowego tel. 41 260 47 85
Wydział Promocji i Kultury tel. 41 260 47 27
Biuro Rady Powiatu tel. 41 260 47 81
Powiatowy Rzecznik Konsumentów tel. 41 260 47 80
Geolog Powiatowy tel. 41 260 47 82
Specjalista ds. BHP tel. 41 260 47 20
Pełnomocnik Systemu Zarządzania Jakością tel. 41 260 47 99
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności tel. 41 260 49 68
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego tel. 41 372 84 07
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie tel. 41 260 49 71; fax:41 372 57 60
Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy tel. 41 372 90 50
Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego - (plik.pdf) - 105 kb
Plan działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami w Starostwie Powiatowym w Końskich - (plik.pdf) - 860 kb
Sporządził: Paweł Goraj
Koordynator ds. dostępności
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.
Informujemy, że:
8. Podanie przez Pani/Pana danych osobowych jest wymogiem ustawowym, w przypadku niepodania danych nie jest możliwe rozpoznanie wniosku i załatwienie sprawy lub realizacji zadań nałożonych na Administratora danych.
9. Pani/Pana dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.