loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W POWIECIE KONECKIM

Paweł Goraj - Administrator

4 marca br. kombatanci, władze samorządowe zdjęcie narodowy dzieńi konecka młodzież wzięły udział w uroczystościach upamiętniających Narodowy Dzień „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”. Pierwsza część obchodów odbyła się przed pamiątkową tablicą jaka umieszczona jest na budynku przy ulicy I – go Maja. Tu kombatanci oraz władze samorządowe w osobach: Andrzeja Marka Lenarta – wicestarosty koneckiego, któremu towarzyszyli Krzysztof Stachera – naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia, oraz Dariusz Kowalski – naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich, Michała Cichockiego – burmistrza MiG w Końskich, któremu towarzyszyli Krzysztof Jasiński – wiceburmistrz i Zbigniew Kowalczyk – przewodniczący Rady.

 Uczniowie z gimnazjum Nr 1, 2 oraz ze Stadnickiej Woli, uczniowie z I i II LO, oraz ZSP Nr 1, 2 i 3 w Końskich złożyli wiązanki kwiatów i zapalili symboliczne znicze. Druga część obchodów odbyła się w budynku I LO im. KEN w Końskich, gdzie zgromadzonej młodzieży towarzyszyli kombatanci w osobach: Janiny Śliwińskiej, Krystyny Pol, Franciszka Teleckiego, Zdzisława Kowalskiego, Jana Lagnera i Andrzeja Kosmy. Po powitaniu zgromadzonych gości Wojciech Jasnos – dyrektor I LO w Końskich poprosił wszystkich o powstanie i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrał Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki. „Dziś macie jeszcze unikalną możliwość wysłuchania tych ostatnich z żyjących „Żołnierzy Wyklętych”, którzy byli naocznymi świadkami tego, co się wydarzyło w czasie i przede wszystkim po wojnie na naszym terenie. Mówiąc o „Żołnierzach Wyklętych” mamy na myśli to podziemie, które nie pogodziło się z układami Jałtańskimi. To pokolenie patriotów, które wykrusza się z dnia na dzień. Ostatnio na wieczną wartę odszedł Mieczysław Kosmulski, dlatego w jego intencji i wszystkich pozostałych, proszę o powstanie i uczczenie ich bohaterskiej postawy symboliczną minutą ciszy” - mówił wicestarosta konecki – Andrzej Marek Lenart. „Dziękuję tym, którzy przygotowali tą dzisiejszą lekcję historii. Dziękuję nam dziś tu zgromadzonym za obecność i za to, że o tym pamiętamy” - podkreślał Michał Cichocki – burmistrz MiG w Końskich.

„To Liceum jeszcze przed wojną było wylęgarnią utalentowanych i mądrych głów. Dziś chciałbym wam powiedzieć kilka słów kim byli Ci „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI”. Tak naprawdę Oni nigdy nie byli żołnierzami w znaczeniu prawa międzynarodowego. Wówczas była to grupa ludzi „wyjętych spod prawa”, która miała tylko za sobą prawo moralne. Oni mieli być zapomnieni, wyklęci z historii Polski na zawsze. 16 stycznia 1945 roku w Końskich rozpoczęła się druga okupacja. Już 19 stycznia został aresztowany i wywieziony na Syberię Mieczysław Zasada ps. „Wrzos”. Dziś żyjecie w bezpiecznym kraju i możecie śmiało mówić, że ktoś walczył za Was, żebyście mogli dziś mówić swobodnie. Śledztwa historyczne to specyficzne dochodzenia, które zawsze trzeba doprowadzać do końca mimo wielu trudności. Trzeba to jednak robić w taki sposób, aby można było wyraźnie podkreślić kto zawinił i bezpośrednio przyczynił się do popełnienia tych zbrodni” - mówił Marek Jedynak z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

„16 stycznia 1945 roku nie było dla nas żołnierzy podziemia wyzwoleniem, to było kolejne zniewolenie do granic bestialstwa. Wojna się skończyła, a ja musiałem uciekać na przymusową emigrację. Ten okres wspominam jako zamianę okupanta, ustąpił hitleryzm przyszedł stalinizm. Hitlerowcy zgotowali nam obozy koncentracyjne, pacyfikacje wsi, a sowieci kopali doły począwszy od 1939 roku. Dla żołnierzy podziemia były to lata prześladowań, strachu, beznadziejności i niepewności jutra. Przeżyć ten okres było nam bardzo trudno, Cieszę się z licznie dziś zgromadzonej młodzieży, bo to Wy jesteście przyszłością tego narodu” - mówił wyraźnie wzruszony Franciszek Telecki jeden z nielicznie żyjących koneckich „Żołnierzy Wyklętych”.

„Ze swej strony uważam, że nazwa ulicy 16 – go Stycznia nie przystoi Konecczanom i powinna ona być zmieniona” - apelował Marian Wikiera – zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli. Podczas uroczystości można było zobaczyć wartę honorową młodzieży z I LO w Końskich, która ucharakteryzowana była w historyczne mundury i broń z epoki udostępnione przez Adama Kwiela. Zgromadzeni uczniowie z wielkim skupieniu wsłuchiwali się we wspomnienia obecnych kombatantów i gromkimi brawami podziękowali za ich obecność i możliwość bezpośredniego kontaktu ze świadkami tamtych trudnych czasów. Dzień „Żołnierzy Wyklętych” jest dla wielu z nas przypomnieniem trudnych czasów, gdzie panował strach, bezsilność, bestialskie mordy i sfingowane procesy tysięcy wspaniałych żołnierzy i patriotów państwa polskiego. Ich szczątki spoczywają w bezimiennych grobach, a często nawet i ich brakuje. Ktoś kiedyś powiedział, że naród „nie może zapomnieć o przeszłości, bo straci swoją pamięć”. Ta pamięć jak widać przetrwała i próbuje dociekać sprawiedliwości, lecz nie zawsze może liczyć na zrozumienie i zatrzymanie winnych.