loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

DEBATA O BEZPIECZEŃSTWIE W POWIECIE KONECKIM

Paweł Goraj - Administrator

22 października br. w sali konferencyjnej Starostwazdjęcie debata o bezpieczeństwie Powiatowego w Końskich odbyła się debata o bezpieczeństwie. W spotkaniu udział wzięli: Krzysztof Obratański – przewodniczący Rady Powiatu w Końskich, Bogdan Soboń – starosta konecki, podins. Roman Sobczak – zastępca świętokrzyskiego komendanta Policji, mł. insp. Waldemar Cisowski – komendant KPP w Końskich, wraz ze swym zastępcą mł. insp. Robertem Adamczykiem, Michał Cichocki – burmistrz MiG w Końskich, Witold Wójcik – wójt gminy Słupia, Henryk Konieczny – wójt gminy Fałków, Tomasz Słoka – wójt gminy Gowarczów, Józef Śliz – wójt gminy Smyków.

Piotr Gładysiewicz – prokurator z Prokuratury Rejonowej w Końskich, Wiesław Basiak – naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Końskich, a także liczne grono młodzieży szkolnej, przedstawiciele różnego szczebla instytucji z terenu powiatu, dyrektorzy szkół, komendanci Straży, policjanci. Stronę kościelną reprezentował ks. Tomasz Adacha z parafii Lipa pw. Św. Wawrzyńca.

 

„Witam na dzisiejszej debacie społecznej poświęconej bezpieczeństwu publicznemu i porządkowi w powiecie koneckim. Witam młodzież, bo o sprawach bezpieczeństwa nie sposób dyskutować bez młodzieży, szczególnie myśląc o przyszłości. Dzisiejsza debata, to doskonała okazja, aby o wielu problemach można się było dowiedzieć, porozmawiać i wymienić nawzajem poglądy” - mówił Bogdan Soboń – starosta konecki.

„Chcielibyśmy poznać Państwa zdanie na temat tego w jakim kierunku powinniśmy podążać, żeby żyło nam się bezpieczniej, żeby społeczeństwo mogło się rozwijać w takim kontekście w jakim oczekujmy. Naszym głównym celem dzisiejszego spotkania jest poznanie jakie są Państwa wyobrażenia na temat bezpieczeństwa. Proszę o podzielenie się z nami Państwa sugestiami, uwagami, wyobrażeniami. Tutaj nie ma złych pytań”- mówił mł. insp. Waldemar Cisowski – komendant KPP w Końskich.

Na debacie dokonano również analizy i podsumowań z ubiegłorocznej debaty. Z danych statystycznych jakie przedstawiono podczas tegorocznego spotkania wynika , że ogólnie poziom przestępczości na terenie powiatu spadł w sposób bardzo znaczący i w niektórych kategoriach obniżył się nawet o połowę. Jeśli chodzi o tendencje poziomu przestępczości, to obywatele naszego powiatu najbardziej obawiają się takich przestępstw jak: kradzieże, włamania, rozboje, pobicia, bójki, czy uszkodzenia mienia. Powiat konecki, to także miejsce styku 3 województw dlatego też narażeni jesteśmy na różnego rodzaju działania grup przestępczych. W statystycznej prezentacji multimedialnej przygotowanej przez KPP w Końskich poddano również analizie zdarzenia drogowe, gdzie jak wynika z dotychczasowych rejestrów Policji ich poziom kształtuje się na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym. Pytania funkcjonariuszom zadawali między innymi koneccy samorządowcy.

Proszę o częstsze kontrole w godzinach rannych koło szkoły w Stadnickiej Woli, bo czasem są nierozsądni rodzice, którzy dowożą swoje dzieci do szkoły i jeżdżą bardzo szybko. Ulica Południowa po remoncie stała się torem wyścigowym. Zastanawiają mnie również kontrole Policji w poniedziałki rano. Ludzie mówią, że to łapanki dla tych, którzy jeżdżą pod wpływem alkoholu” - pytał Jan Lachowski – sołtys ze Stadnickiej Woli.

„Skoro dzisiaj jest czas pozyskiwania pewnych przykładów z zachodu, to myślę, że powinniśmy do tych rzeczy dosłownie podejść. My się martwimy w tej debacie, kto podniesie pijaka z drogi, a nie martwimy się, że w tym samym czasie, terroryzowana jest kobieta, czy potrzebna jest pomoc, żeby unieszkodliwić bandytę. My za bardzo „cackamy się” w tym kraju z przestępcami, a nie mamy czasu na konkretne rzeczy. Patrzymy na mniejsze rzeczy, a wielkie nam uciekają, myślę, że to błąd” - mówił rozżalony Henryk Konieczny – wójt gminy Fałków.

„Problemów jest wiele, ale ja chciałbym dziś zwrócić szczególną uwagę na jeden z nich. Nasze miasteczka pięknieją, a coraz częściej zdarzają się dewastacje przystanków, elewacji budynków i to w sposób beznadziejnie głupi. Myślę, że powinniśmy wspólnie ze szkołami i klubami kibiców zorganizować spotkanie, gdzie przedyskutujemy pewne działania i ewentualnie pokażemy miejsca, gdzie mogliby malować „coś” o swoim klubie” - mówił Michał Cichocki – burmistrz MiG w Końskich.

Wtorkowej debacie towarzyszyło hasło - „JESTEŚMY WASZĄ POLICJĄ – RAZEM TWORZYMY BEZPIECZNY POWIAT”. Niewątpliwie idea spotkań obywateli z Policją i sygnały jakie płyną podczas tego typu debat, są bardzo istotne w pracy funkcjonariuszy i mają swoje szerokie uzasadnienie. „Jesteśmy policją, która wsłuchuje się w głos ludzi” - zapewniał podczas debaty podinsp. Roman Sobczak, dając tym samym gwarancje otwartości instytucji na głos lokalnych społeczności. Jednym z wielkich wyzwań przed którymi wciąż stoimy jest potrzeba zakorzenienia wśród mieszkańców idei społeczeństwa obywatelskiego, gdzie obywatel będzie nie tylko wyczulony na własne bezpieczeństwo, ale także na bezpieczeństwo sąsiada i swojej miejscowości. W spotkaniu wzięło udział około 90 osób.