loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

OBNIŻENIE WIEKU SZKOLNEGO OBOWIĄZEK SZKOLNY DLA DZIECI W WIEKU 6 LAT

Paweł Goraj - Administrator

18 czerwca br. w Szkole Podstawowejzdjęcie 6 - latki Nr. 1, im. Emilii Plater w Końskich odbyło się spotkanie z Maciejem Jakubowskim – podsekretarzem Stanu w MEN. Spotkanie tematycznie odnosiło się do nowej reformy edukacyjnej, która obejmuje najmłodszych, czyli przedszkolaków i dzieci w wieku lat 6. Jak mogliśmy wysłuchać, zmiany będą wprowadzane stopniowo, począwszy od 2014 roku. Każdy z przybyłych na spotkanie mógł skorzystać z folderów, które w swej treści odnosiły się do nowej reformy MEN. Wśród licznych gości obecnych w tym dniu byli: Lucjan Pietrzczyk – poseł na Sejm RP, Grzegorz Dziubek – wicewojewoda świętokrzyski, Grzegorz Świercz – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Grzegorz Bień – świętokrzyski wicekurator Oświaty.

Samorząd powiatowy oraz gminny reprezentowali: Bogdan Soboń – starosta konecki, któremu towarzyszyli: Krzysztof Stachera – naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia oraz Dariusz Kowalski – naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich, Michał Cichocki – burmistrz MiG Końskie wraz ze swym zastępcą Krzysztofem Jasińskim, Jan Wieruszewski – burmistrz Opoczna, Zbigniew Kowalczyk – przewodniczący Rady Miasta w Końskich, Leszek Kuca – wójt Rudy Malenieckiej, Witold Wójcik – wójt Słupi oraz Paweł Binkowski – wójt Radoszyc. Na spotkaniu nie zabrakło również licznie reprezentowanej grupy nauczycieli i pedagogów z ternu powiatu oraz rodziców, których dzieci obejmie zmiana edukacyjna. Rozmowom towarzyszyła również prezentacja multimedialna, oraz hasła prospektowe takie jak:

„Sześciolatek w szkole pozostaje dzieckiem, jednak ma szanse rozwijać się szybciej”.

„Mam sześć lat chce poznawać świat – idę do szkoły”.

Minister przedstawiał argumenty, świadczące o tym, że wczesna edukacja jest szansą dla całych pokoleń młodych Polaków. To trudna zmiana, gdyż odnosi się do pewnej tradycji, a rodzice przed takimi zmianami zawsze mają obawy. W nowej reformie po pewnym okresie przejściowym kolejne pokolenia młodych Polaków mają mieć zagwarantowane miejsca zarówno w Publicznych jak i Niepublicznych Przedszkolach, które działają na zasadach Publicznych placówek. Wszystkie te formalne wymogi ma zapewnić każdy samorząd począwszy od 2017 roku. Już od 1 września 2014 roku klasy pierwsze będą mogły liczyć nie więcej niż 25 uczniów. Zarówno reforma przedszkolna jak i obowiązek szkolny dla dzieci w wieku lat 6 są po części spowodowane skutkami demograficznymi, z którymi już dziś mamy do czynienia. Według badań jakie zostały przeprowadzone na określonej grupie rodziców i dzieci wynika, że aż 84 % rodziców 6 – latków, które podjęły edukację jest całkowicie zadowolona z tej decyzji. Według MEN polskie szkoły w ponad 90 % są przygotowane do tej reformy. Ministerstwo Edukacji uważa, że dając 6 – latkowi szanse skorzystania z nowej podstawy programowej dajemy możliwość znacznie szybszego rozwoju. Nie można zapominać również o niebagatelnym wpływie w cały proces kształcenia rodziców, którzy powinni zadbać o właściwe wychowanie swoich pociech. Na prezentacji multimedialnej można było przeczytać, że wczesna edukacja, to lepsze wyniki w nauce, lepszy rozwój kompetencji społecznych i umiejętności uczenia się, czy wyrównywanie szans edukacyjnych. Końcowym akcentem spotkania było zadawanie pytań, których jak mogliśmy zobaczyć wcale nie brakowało.