loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

CZYTANIE SZTUKI BOGDANA GUMOWSKIEGO - „WIZYTA” W ZABYTKOWYM ZAKŁADZIE HUTNICZYM W MALEŃCU

Paweł Goraj - Administrator

15 czerwca br. w scenerii Zabytkowego zdjęcie czytanie w ZZH w MaleńcuZakładu Hutniczego w Maleńcu odbyło się głośne czytanie sztuki pod tytułem „Wizyta” autorstwa Bogdana Gumowskiego. W widowisku teatralnym wraz z autorem uczestniczyli: Barbara Wrońska, wraz ze swym mężem Szczęsnym Wrońskim, którzy jednocześnie są reprezentantami Teatru Promocji Poezji, założonego już w 1996 roku. „Ten tekst posłużył jako materiał do nagrania słuchowiska, które miało już swój debiut na antenie i okazało się na tyle dobre, że na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji w Sopocie zdobyło specjalne wyróżnienie” - podkreślał Bogdan Gumowski – autor sztuki i jednocześnie dziennikarz pracujący na antenie Radia Kielce.

„To już drugi eksperyment teatralny w Maleńcu. Okazuje się, że teatr może być wszędzie, w każdym miejscu i w każdej sytuacji. Po raz pierwszy w Radiu będzie coś widać. Warto zajrzeć do szuflad tych, którzy piszą i posłuchać co mają do powiedzenia. Pan Bogdan Gumowski ma odwagę pisać o naszych trudnych dziejach, które można powiedzieć rzuciły się cieniem na wielu życiorysach. Pisanie o współczesności jest niezwykle trudną i niebezpieczną sprawą. Dlatego ogromnie dziękuję autorom, twórcom, którzy mają odwagę podejść do tych tematów bez przemilczeń i cukierkownia, odnosząc się z właściwą interpretacją do minionej problematyki” - mówił Emilian Niemiec – dyrektor ZZH w Maleńcu.

„Cieszę się, że możemy znów radiowców zobaczyć. W moim przekonaniu czytanie książek, czy słuchanie radia jest niesamowicie klasycznym kontaktem ze sztuką i literaturą. Dziś w dobie komórek i internetu uważam, że to w dalszym ciągu rzecz niezastąpiona” - podkreślał Bogdan Soboń – starosta konecki.

Czytany dramat ukazywał trudną rzeczywistość lat powojennych, gdzie ze szczególną dbałością dbano o tak zwany „porządek”. Sztuka przedstawia losy młodego człowieka, któremu na dalszej drodze rozwoju zawodowego staje Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w osobie oficera w/w Urzędu – Piotra Klucznika. Po wielu perypetiach i dość mało kulturalnych spotkaniach bohaterowie spotykają się w czasach współczesnych w nieco innych rolach i okolicznościach.