loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

FINAŁ PROJEKTU - „NA RATUNEK PSZCZOŁOM” W ZESPOLE SZKÓŁ NA STADNICKIEJ WOLI

Paweł Goraj - Administrator

6 maja br. w Zespole Szkół w Stadnickiej zdjęcie na ratunek pszczołomWoli odbyło się podsumowanie projektu pod hasłem „Na Ratunek Pszczołom”. Ta niezwykle istotna i ważna inicjatywa realizowana była przez Kluby 4H z terenu województwa świętokrzyskiego. W projekt zaangażowało się, aż 27 Klubów, które reprezentowały powiaty województwa świętokrzyskiego: kielecki, konecki, opatowski oraz włoszczowski. Głównym koordynatorem działań była Pani Renata Gos ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Wsparcie finansowe projektu zapewnił Urząd Marszałkowski w Kielcach. Przedsięwzięciu patronowali: Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego, Polski Związek Pszczelarzy, ambasada amerykańska oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Powiat konecki reprezentowały Kluby 4H z Kazanowa, Modliszewic, Niekłania, oraz Stadnickiej Woli. Organizatorzy przygotowali również wystawę fotografii ukazującej pracę pszczół oraz strojów i wyposażenia bartniczego. Oglądający mogli również ocenić plastyczne zdolności uczestników projektu, oraz skosztować smacznych i zdrowych produktów zawierających polski miód. Uroczystość rozpoczęto od hymnu organizacji 4H, który odśpiewała zgromadzona młodzież. Następnie wszystkich gości zaproszono do obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej i Zespołu wokalno - instrumentalnego „Pasja” z Gimnazjum w Stadnickiej Woli, który opowiadał o życiu pszczół. Głównym celem projektu była edukacja ekologiczna. Wszelkie działania w tym obszarze mają uświadamiać jakie zagrożenia niesie za sobą nieustanie zmniejszająca się populacja pszczół i destrukcyjna działalność człowieka, w tym względzie. Jak mogliśmy się również dowiedzieć działalność rodzin pszczelich ma niebagatelny wpływ na przychody w całej Unii Europejskiej.

„Przekazujcie waszą wiedzę i to hasło „Na Ratunek Pszczołom” waszym rodzicom, może wtedy łatwiej będzie je chronić” - apelował Kazimierz Wiech – prof. dr hab. z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. „Cieszę się, że Państwo sobie tak wspaniale tutaj radzicie i promujecie tą idee. Jeśli wierzymy w to, co robimy to z pewnością jesteśmy na dobrej drodze” - mówił Michael T. Henney – Attaché ds. Rolnych na Europę Centralną i Kraje Bałtyckie z ambasady amerykańskiej.

„To temat niezwykle ciekawy i istotny z punktu widzenia nie tylko regionalnego. Nie chciałbym dożyć chwili, kiedy pszczół zabraknie. Cieszę się, że ta współpraca się rozwija, jest dość ciekawa i ma możliwości edukacyjne” - mówił Bogdan Soboń – starosta konecki. Za podjętą inicjatywę i tematykę związaną z ochroną pszczół dziękował w imieniu Polskiego Związku Pszczelarskiego przewodniczący Rady Polskiego Związku Pszczelarzy – Pan Józef Kołaczek z Fałkowa.

„Polska ma około 1 300 tys. rodzin pszczelich, tylko w tym roku po zimie, zanotowano około 20 % straty. Nadmiernie stosowane środki ochrony roślin, oraz szerzące się choroby mają niebagatelny wpływ na to, co dzieje się w obecnej chwili z pszczołami. Zaszczepianie młodzieży potrzeby dbania o przyrodę jest bardzo ważnym elementem tego, że w przyszłości będzie się nam działo lepiej. Dorośli, ale przede wszystkim nasz Rząd, powinni za wszelką cenę utrzymywać czyste środowisko mimo, że jest to konflikt interesów między osobami, które prowadzą gospodarkę ekspansywną, a przyrodą. Mimo to myślę, że to wszystko można pogodzić. Jeśli my będziemy umieli szanować pszczoły i przyrodę, to z pewnością i ona nas uszanuje.” - podkreślał Pan Józef. „Ich roli nie da się przecenić. Ten projekt dokłada pewną cegiełkę do odbudowy liczebności rodzin pszczelich. Każdy z nas może im pomóc, chociażby poprzez ograniczenie stosowania środków chemicznych, czy sadząc rośliny miododajne, dając tym samym szanse naturalnej równowadze biologicznej” - mówił Jarosław Mostowski – dyrektor ŚODR w Modliszewicach.

9 maja w ŚODR w Modliszewicach odbyło się rozstrzygnięcie finału V Świętokrzyskiego Konkursu Nalewek Miodowych i Miodów Pitnych – Fałków 2013. W konkursie udział brały osoby z powiatu koneckiego, Białej Podlaskiej, Siedlec, oraz województwa kieleckiego, podkarpackiego i wielkopolskiego. W tym roku bezkonkurencyjnym okazał się Pan Michał Kiziński z Kielc, który zajął I miejsce. Laureat był również wyróżniany w 2010 i 2012 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajmował II i III lokaty. „Co roku polskie miody pitne biorą udział nie tylko w konkursie międzynarodowym w Stanach Zjednoczonych, ale również w całej Europie. Ten Konkurs w powiecie koneckim w ogóle nie odbiega jakościowo od tego międzynarodowego, to wielka zasługa konkursowiczów i organizatorów. Jakość i profesjonalizm stoi tutaj na najwyższym poziomie. W tym roku w Stanach brało udział w Konkursie 844 miody pitne, Polska zajęła 3 miejsce” - mówił Bartłomiej Jaros – jeden z właścicieli pasieki i jednocześnie producent miodów pitnych. W Konkursie w Fałkowie rywalizowały 52 nalewki i miody pitne, nad całością konkursu czuwał Pan Józef Kołaczek, który podkreślał zdrowotne walory nalewek i jednocześnie zachęcał do skorzystania z dobrodziejstw naturalnych składników i możliwości jakie daje nam miód w codziennej egzystencji. Patronat honorowy nad V Świętokrzyskim Konkursem Nalewek Miodowych i Miodów Pitnych objął między innymi Bogdan Soboń – starosta konecki.