loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

DZIEŃ ZWYCIĘSTWA - ZAKOŃCZENIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

Paweł Goraj - Administrator

8 maja br. minęło 68 lat od zakończenia zdjecie rocznica II wojnyII wojny światowej. W związku z tym wydarzeniem władze Powiatu Koneckiego, oraz MiG w Końskich wraz z poszczególnymi delegacjami i młodzieżą z Gimnazjum Nr 2 w Końskich przybyły na konecki cmentarz, by pokłonić się i oddać hołd przy grobie Partyzantów. Symboliczne wiązanki i znicze składali: Bogdan Soboń – starosta, Michał Cichocki – burmistrz, Wiesław Basiak – naczelnik Zarządzania Kryzysowego w Starostowie Powiatowym w Końskich, Krzysztof Jasiński – wiceburmistrz, oraz delegacje kombatantów, partii politycznych i młodzieży. „Ta nasza obecność w dzisiejszym dniu, w tym miejscu świadczy, że pamiętamy. Myślę, że młodzież tą pamięć poniesie na dalsze lata, bo przecież Ci co zginęli warci są naszej pamięci.

 

W imieniu samorządu powiatowego wszystkim serdecznie dziękuję i proszę o dalszą pamięć w kolejnych latach” - mówił Bogdan Soboń – starosta konecki. „Wolność nie ma koloru, jest wartością ponad czasową. Jak dziś patrzę na roześmiane buzie młodzieży, to sądzę, że jest to wartość, która pozwala nam żyć w pokoju” - mówił burmistrz Michał Cichocki. „To skromne obchody, ale takie, które pozwalają przywołać pamięć sprzed wielu lat” - podkreślał Krzysztof Jasiński – wiceburmistrz Końskich. W ramach programu opieki nad grobami wojennymi młodzież z Gimnazjum Nr 2 w Końskich zobowiązała się również zatroszczyć o grób śp. Kazimierza Piescha – pedagoga uczącego przed wojną w Gimnazjum w Końskich, gdzie dziś mieści się I LO, a który zginą tragicznie 4 września 1939 roku na terenie Końskich. Władze jak i poszczególne delegacje odwiedziły również radziecki cmentarz wojenny mieszczący się na Baryczy, gdzie spoczywają bestialsko zamordowani jeńcy radzieccy. Tu w asyście Tomasza Słoki – wójta gminy Gowarczów, złożono również kwiaty i zapalono znicze. „Kule nie czytają ludzkich życiorysów. Nasza ziemia konecka usłana jest gęsto mogiłami imiennych i bezimiennych bohaterów” - podkreślał jeden z kombatantów.