loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

DZWON – ODLEW Z SERCEM - INTERESUJĄCY WYKŁAD O DZWONACH W ZZH W MALEŃCU

Paweł Goraj - Administrator

W piątek 5 kwietnia br. w sali zdjęcie dzwony w Maleńcukonferencyjnej ZZH w Maleńcu odbyło się spotkanie z prof. Franciszkiem Binczykiem z Politechniki Śląskiej. Tematem przewodnim wykładu był „Dzwon”. Wszyscy obecni na spotkaniu mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o „Dzwonach” dotyczących zarówno ich historii, technologii wykonania, budowy, czy dźwięków jakie się z nich wydobywają. „Dzwony towarzyszą nam od bardzo dawna, są nieodłącznym aspektem naszego życia. Ludwisarze stanowią w dzisiejszym społeczeństwie pewną elitę zawodowo – artystyczną, gdzie tajniki zawodu są pieczołowicie przekazywane tylko z ojca na syna, tak by właściwie strzec indywidualnej” receptury” odlewu.

 Jednym z najlepszych materiałów służących dziś do odlewów jest z pewnością, tak zwany „spiż”, czyli stop miedzi z cyną, do którego dodawane są niewielkie dodatki bardzo rożnych składników, takich jak choćby ołów, żelazo, złoto, czy nawet wełna, krew lub zwierzęce i ludzkie odchody. Tego typu działania są czynione po to, by z powstającego dzwonu wydobyć najwłaściwszą siłę i barwę. Ja osobiście uważam, że najpiękniejszy dźwięk na świecie wydaje dzwon „Zygmunta”. Można powiedzieć, że od setek tysięcy lat w sztuce wykonywania dzwonów prawie nic się nie zmienia” - mówił prof. Franciszek Binczyk – prowadzący wykład. Panu prof. Franciszkowi Binczykowi towarzyszyła grupa naukowców w osobach: prof. Adam Hernas, prof. Marek Cieśla, dr Donat Renowicz – z Politechniki Śląskiej oraz prof. Anna Barga - Więcławska z UJK w Kielcach. Starostę koneckiego – Bogdana Sobonia w tym dniu reprezentował Roman Struzik – sekretarz Powiatu. Gminę Rudę Maleniecką – reprezentował wójt – Leszek Kuca. „Dziś możecie Państwo posłuchać interesującego wykładu w wykonaniu wielkiego autorytetu w dziedzinie konstrukcyjnych materiałów odlewniczych prof. Franciszka Binczyka.

Tytuł dzisiejszego spotkania jest wszechstronny, zachęcam do posłuchania i analizy tego pięknego zjawiska jakim są „Dzwony”. Jestem przekonany, że dziedzina odlewnictwa jest niezwykle ciekawa i pasjonująca, ale wciąż nie do końca taka oczywista, skrywająca pewne tajemnice i sekrety dostępne tylko nielicznym” - mówił Emilian Niemiec – dyrektor ZZH w Maleńcu. Podczas prelekcji goście mogli dowiedzieć się jakie, są poszczególne etapy wykonywania dzwonów, zobaczyć technologię ich odlewania, sposoby zawieszania dzwonów, posłuchać ich brzmienia i melodii. Prezentacja multimedialna wzbogacona została krótkimi filmami, oraz dokumentacją zdjęciową i opisową, co dodatkowo urozmaiciło wykład. Największym istniejącym dzwonem na świecie, który z przykrością trzeba stwierdzić, niestety milczy jest „Dzwon - CAR KOŁOKOŁ” znajdujący się w Moskwie. Waży on około 212 ton i został odlany w latach 1733 – 1735. Same przygotowania do jego odlania trwały bagatela, aż 1,5 roku. Jak mogliśmy się przekonać ludwisarstwo jest niezwykle wymagającym zawodem, w którym dominuje wielka staranność, precyzja i tajemnica składników z jakich ma być wykonany „Dzwon”. Na koniec autor wykładu wyświetlił kilka sentencji podkreślających dostojność i niezwykłość „Dzwonów”, które brzmiały następująco:

 

„MIASTA I WSIE POZBAWIONE DZWONÓW SĄ MARTWE”

„BICIE DZWONÓW TO JAK BICIE SERCA, A TAM GDZIE BIJE SERCE

JEST ŻYCIE!”

„DŹWIĘK DZWONÓW TOWARZYSZY NAM OD CHWILI NARODZIN

AŻ PO KRES NASZEGO ŻYCIA”

„WARTO CZASEM WSŁUCHAĆ SIĘ W TĘ MUZYKĘ

CHOĆBY PO TO, ŻEBY PRZEZ CHWILĘ ZASTANOWIĆ SIĘ NAD PRZESZŁOŚCIĄ I POMYŚLEĆ O TYM

CO W ŻYCIU JEST NAJWAŻNIEJSZE”.