loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

SZTUKA NA KÓŁKACH W ZABYTKOWYM ZAKŁADZIE HUTNICZYM W MALEŃCU

Paweł Goraj - Administrator

26 września 2012 roku na terenie zdjęcie sztuka na kółkachZabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, młodzież z Gimnazjum im. Franciszka Staffa w Rudzie Malenieckiej uczestniczyła w tajemniczo brzmiącym projekcie pod tytułem „SZTUKA NA KÓŁKACH”. „Naszą ideą jest wykreowanie w przestrzeni zabytków bliskich i znanych lokalnej społeczności. Zależy nam na otwarciu mieszkańców na lokalne dziedzictwo i na tym, aby na przykładzie zabytkowych obiektów jakie znajdują się w ich miejscowościach nauczyli się patrzeć i „czytać” dzieła sztuki. Chcemy wydostawać sztukę z ram i udowodnić, że można z nią obcować w różnych miejscach, a nie tylko w dużych muzeach i galeriach. Mona Lisa pokazuje, że nie taka sztuka poważna, nieżyciowa i niedostępna jak ją malują” - mówili organizatorzy projektu należący do Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

 

„Cieszę się ogromnie, że udaje nam się uczestniczyć w tego typu projektach i wspólnie z młodzieżą zgłębiać temat szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego” - mówił Emilian Niemiec – dyrektor ZZH w Maleńcu. Zajęcia warsztatowe prowadziły Panie Katarzyna Wydra oraz Barbara Łebkowska z Krakowskiego Oddziału Historyków Sztuki. W quizach, krzyżówkach, zagadkach tematycznych brały udział 3 klasy Gimnazjalne z Rudy Malenieckiej. Młodzież zastanawiała się nad różnymi pojęciami, dyskutowała oraz poznawała tajniki sprzętów używanych do prac konserwatorskich. Projekt ma charakter objazdowy nie mniej jednak doskonale przekazuje niezbędne informacje dotyczące szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego uświadamiając nas wszystkich jak niezmiernie istotną rzeczą jest pamiętać o korzeniach.