loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

„ŚWIĘTO HODOWCÓW RYB I WĘDKARZY – KONECKA RYBA 2012” – UROCZYSTOŚCI DOŻYNKOWE

Paweł Goraj - Administrator

Dnia 23 września uroczystości dożynkowezdjęcie uroczystości rozpoczęły się w kościele w Rudzie Malenieckiej od Mszy św. Licznie zgromadzeni przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz wielu mieszkańców powiatu koneckiego usłyszeli słowa podziękowań i wdzięczności skierowane do rolników i hodowców ryb. „ Należy pamiętać o Was drodzy rolnicy każdego dnia kiedy sięgamy po kromkę chleba. Jest on wyrazem Waszej ciężkiej pracy i współdziałania z przyrodą. Niech naszą wdzięczność dla Was wyrazi Boże błogosławieństwo i słowa modlitwy „dziękujemy Ci Ojcze Nasz – Tobie chwała na wieki” – mówił w kazaniu ks. Mirosław Sochaj.

 

Po dziękczynnej Mszy św. korowód, w którym uczestniczyła delegacja ukraińska z zaprzyjaźnionego rejonu pohrebyszczańskiego na czele z przewodniczącym Rady Włodimirem Oleksjenko prowadzony przez Miejską Orkiestrę Dętą z Końskich przemaszerował na plac koło szkoły. Tam gości powitał gospodarz gminy – przewodniczący Rady gminy w Rudzie Malenieckiej Piotr Pałgan, po czym rolę gospodarza przejął starosta konecki Bogdan Soboń. Jemu właśnie starostowie dożynkowi Mariola Kaczmarek z Sulborowic oraz Aleksander Jerczyński z Wyszyny Fałkowskiej przekazali dary: rybę ze stawów hodowlanych w naszym powiecie i bochen chleba z tegorocznej mąki. Delegacje poszczególnych gmin przynosząc dożynkowy chleb stworzyli mapę powiatu koneckiego. Następnie chlebem rozkrojonym przez starostę i pomagającą mu Danutę Leśniewicz – członka zarządu powiatu, poczęstowano dożynkowych gości. Wśród zaproszonych obecni byli także parlamentarzyści: Jarosław Rusiecki, Jarosław Górczyński i Mirosław Pawlak, którzy w swych przemówieniach mówili o „wielkim szacunku do pracy rolnika i jego przywiązaniu do ziemi”. „Dzisiejsze święto jest czasem wdzięczności i wspólnoty z wszystkimi trudzącymi się na roli. Pragnę w imieniu samorządu powiatowego podziękować za każde ziarno wrzucone w ziemię, z którego otrzymujemy chleb na nasze stoły. Niech nikomu go nie zabraknie i niechaj każdy podchodzi do chleba z szacunkiem” – powiedział starosta. Na placu swe stoiska ustawiły gminy i sołectwa, które częstowały uczestników uroczystości swymi przysmakami regionalnymi jak kugiel radoszycki, zalewajka z Matyniowa czy ryba z Rudy Malenieckiej. Uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego pod opieką dyrektorek Małgorzaty Berbeś – Piórkowskiej i Hanny Panek oraz nauczycielki Hanny Zielińskiej przygotowali prawdziwą ucztę z żurku, pierogów, bigosu, chleba i smalcu. Nic więc dziwnego, że do stoiska ustawiały się gigantyczne kolejki smakoszy. Wielką atrakcją dla przybyłych gości była przygotowana przez Starostwo Powiatowe degustacja smażonego karpia. Podczas niedzielnej zabawy laureaci kilku konkursów otrzymali z rąk starosty Bogdana Sobonia nagrody. W konkursie "Piękna i bezpieczna zagroda przyjazna środowisku” zwyciężyli Teresa Duda z Bębnowa, Anna Skawińska z Pląskowic i Zbigniew Tkacz z Mnina, natomiast w konkursie ichtiologicznym: Damian Wojna z II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich, Kamil Bartosiński z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Stąporkowie i Konrad Pałgan – z I LO w Końskich.