loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

ŚWIĘTO HODOWCÓW RYB I WĘDKARZY - KONECKA RYBA 2012

Cykl wydarzeń związanych z Konecką zdjęcie konferencja konecka ryba 2012Rybą 2012 zapoczątkowały konferencje naukowe, które odbyły się na terenie Sielpi i ŚODR w Modliszewicach. Tematem przewodnim pierwszej, odbywającej się w Sielpi w dniach 20 – 21 września było „Partnerstwo na rzecz rozwoju obszarów rybackich – Święto hodowców ryb i wędkarzy”. Prelekcje przygotowano w ścisłej współpracy z 3 Lokalnymi Grupami Rybackimi działającymi na terenie województwa świętokrzyskiego i były to: Świętokrzyski Karp – Lokalna Grupa Rybacka, Lokalna Grupa Rybacka – Jędrzejowska Ryba oraz Lokalna Grupa Rybacka – Między Nidą a Pilicą. Wspaniały dorobek Franciszka Staffa oraz jego postać zgromadzonym gościom przybliżył Marian Soboń.

 

„Stacja rozpoczęła działalność 8 listopada 1912 roku. Staff przebywając w Rudzie Malenieckiej postawił sobie za cel prowadzenie badań nad grupą ryb tak zwanych łososiowatych, a to skala dość szeroka. Szybko zorientował się jednak, że największą wartość handlową ma jednak gatunek karpia i dlatego w 1914 roku Staff ogłosił, że gatunek karp rasy polskiej jest wart szczegółowych badań i rokuje wielkie nadzieje pod każdym względem. Jego dorobek naukowy świadczy jakim tytanem myśli i pracy był ten człowiek. O Franciszku Staffie z całą pewnością można powiedzieć, że był ojcem nowoczesnego rybactwa i rybołówstwa, który był również inicjatorem wielu zmian i ustaw dotyczących w/w tematu” - mówił Marian Soboń – jeden z prelegentów panelu. Patronat nad wydarzeniami związanymi z Konecką Rybą 2012 objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stanisław Kalemba, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas oraz Rektor SGGW – prof. Alojzy Szymański. Wśród gości, którzy przysłuchiwali się wykładom można było odnaleźć przedstawicieli sektora rybackiego, wędkarzy, przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawicieli samorządu szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, przedstawicieli świata nauki oraz Lokalnych Grup Rybackich. „Myślę, że po uroczystościach związanych z Konecką Rybą będziemy mogli sobie wspólnie powiedzieć, że wiemy o wiele więcej i innym będziemy mogli również to przekazać” - mówił Bogdan Soboń – starosta.