loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA W ZABYTKOWYM ZAKŁADZIE HUTNICZYM W MALEŃCU

15 września w ramach Europejskich Dni zdjęcie dni dziedzictwaDziedzictwa Kulturowego Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu zorganizował obchody w/w wydarzenia prezentując pokaz wypalania wyrobów ceramicznych połączony z wernisażem malarskim Pani Izy Fatalskiej. Wernisaż malarski o zagadkowym tytule „ZMĄCONA CISZA” przedstawiał kilka prac w/w artystki, które eksponowały tytułową materię, gdzie spokój formy przełamywała specyficzna gra, lub jak kto woli nasycenie barw kolorów. Obrazy wkomponowane w scenerię parku maszynowego w ZZH w Maleńcu, w połączeniu z wpadającym światłem słonecznym wyzwalały dodatkową aurę tajemniczości w przedstawianych dziełach. Kolejną atrakcją sobotniego popołudnia było wypalanie ceramiki na terenie zakładu.

 

Wykopano otwór w ziemi gdzie w odpowiedni sposób umieszczono wyroby ceramiczne, które przysypano warstwami trocin i węgla drzewnego, a następnie zaczęto wypalać. Tego typu proces wbrew powszechnemu myśleniu nie jest wcale taki prosty. Złe przygotowanie i zabezpieczenie paleniska powoduje nieodwracalne skutki, których finał skutkuje brakiem ostatecznego sukcesu. Oprócz wielkiej staranności proces ten jest również czasochłonny, ale organizatorzy ostatecznie udowodnili, że przy odpowiednich przygotowaniach jest to jak najbardziej możliwe. „Cieszę się, że tego typu inicjatywy są kontynuowane przez okrągły rok. Dyrektor zaskakuje nas różnorodnymi pomysłami i jednocześnie zaświadcza, że Maleniec pomimo, że jest troszeczkę na uboczu jest miejscem bardzo ciekawym, wciąż tętniącym życiem. Dzisiaj myślą przewodnią jest ceramika, a więc to co kiedyś było również w regionie naszą domeną. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o wspaniałych tradycjach w tej dziedzinie wsi Machory, gdzie funkcjonowała wspaniała kaflarnia” - mówił Bogdan Soboń – starosta. „Pora na kolejne odkrywanie tajemnic dzisiejszego spotkania, pora odkryć tajemnice ceramiczne. Z całą stanowczością podkreślam, że Machory to ważny element naszej historii regionalnej, bo oprócz kaflarni funkcjonowały tu piece hutnicze, co z pewnością przyczyniło się do rozwoju życia społeczno – ekonomicznego na tym terenie. Myślę, że warto odkrywać kolejne ciekawostki z naszego regionu. To historia na nas patrzy, to ona nas inspiruje”- mówił Emilian Niemiec – dyrektor ZZH w Maleńcu. W przerwach między prezentacjami i wernisażem chwile uprzyjemniał gościom zespół GAMMA. Na wszystkich czekały też tegoroczne pieczone ziemniaki i wyborna zalewajka.

 

Galeria - Europejskie Dni ...