loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE – PIŃCZÓW 2012

Świętokrzyscy rolnicy dziękowali w niedzielę zdjęcie dożynki 2012za tegoroczne plony podczas Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich w Pińczowie. Była wystawa wieńców z 13 powiatów, tradycyjne obrzędy i występy ludowe. Po mszy świętej w intencji świętokrzyskich rolników poświęcone zostały dożynkowe wieńce przygotowane przez powiaty z terenu naszego województwa. W nabożeństwie uczestniczyli m. in. wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, świętokrzyscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich – na czele z marszałkiem województwa Adamem Jarubasem; starostowie powiatów (powiat konecki – reprezentowali m. in.: Bogdan Soboń – starosta; Czesław Kurcbart – wiceprzewodniczący Rady Powiatu; Agata Binkowska – naczelnik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa oraz Wiesław Basiak – naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego); samorządowcy z gmin regionu i oczywiście rolnicy.

 

Po poświęceniu wieńców barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami Pińczowa na stadion, gdzie odbyła się część obrzędowa święta plonów. Starostowie tegorocznych dożynek Aneta Drabik z Kozubowa (powiat pińczowski) oraz Stanisław Stanik z Jakimowic (powiat konecki) wręczyli gospodarzowi dożynek – marszałkowi województwa Adamowi Jarubasowi – bochen chleba upieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów. Warto zaznaczyć, że wieniec dożynkowy z powiatu koneckiego, który brał udział w konkursie „wieńcowym” otrzymał wyróżnienie. Duma i radość z plonów, którą tu wszyscy wyrażamy, przekłada się na chleb i nasze życie codzienne. Dożynki są nie tylko świętem, ale również najpiękniejszym wyrazem szacunku dla pracy – mówił Włodzimierz Badurak, burmistrz Miasta i Gminy Pińczów, która wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Pińczowie była współorganizatorem Dożynek Wojewódzkich. Trudno znaleźć opłacalną gałąź produkcji. Rolnicy narzekają, że za swoje produkty dostają grosze, a konsumenci w mieście narzekają na wysokie ceny owoców i warzyw. Różnica między jedną i drugą ceną trafia do pośredników i przetwórców – mówił gospodarz dożynek wojewódzkich, zachęcając rolników do organizowania się w grupy producenckie. Po części obrzędowej swój dorobek zaprezentowały kapele i zespoły ziemi pińczowskiej w ludowo-folkowym widowisku „Świętokrzyski jarmark artystyczny”. Dożynkom towarzyszyła wystawa płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej.