loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

ZAPROSZENIE - XII ŚWIĘTOKRZYSKIE DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE

Wystawa wieńców, dożynkowe obrzędy zdjęcie dożynki wojewódzkieoraz ludowo-folkowe widowisko regionalne "Świętokrzyski jarmark artystyczny"- to niektóre z atrakcji, które przygotowano z okazji XII Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich. Tegoroczne święto plonów obchodzić będziemy 9 września w Pińczowie. Organizatorami Dożynek Wojewódzkich są: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Pińczowski, Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów oraz Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej. Rolnicze świętowanie rozpocznie o godz. 11.00 przemarsz delegacji dożynkowych w uroczystym korowodzie do Kościoła p.w. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie. O godz. 11.30 odbędzie się uroczysta dożynkowa Msza Święta w intencji świętokrzyskich rolników.

 

Poświęcone zostaną chleby dożynkowe oraz powiatowe wieńce. Po nabożeństwie, korowód dożynkowy przejdzie ulicami miasta na stadion, gdzie odbędzie się część obrzędowa święta plonów. Tradycyjnie, Starostowie Dożynek, którymi będą Aneta Drabik z Kozubowa w powiecie pińczowskim i Stanisław Stanik z Jakimowic w powiecie koneckim wręczą Gospodarzowi Dożynek – Marszałkowi Województwa - bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Odbędą się także prezentacje "ośpiewania" i " obtańczenia" wieńców dożynkowych, przygotowanych przez poszczególne powiaty. Swój dorobek artystyczny w ludowo - folkowym widowisku regionalnym pt. " Świętokrzyski jarmark artystyczny" zaprezentują kapele i zespoły ludowe Ziemi Pińczowskiej i Świętokrzyskiej, m.in. Orkiestra Dęta z Pińczowa, "Rytm" ze Skalbmierza, "Uśmiech" ze Świętokrzyskiego Klubu Dzieci Specjalnej Troski, Klub 4H Iskra z Ożarowa oraz zespoły z europejskich miast partnerskich i laureaci "Buskich Spotkań z Folklorem". Obejrzeć będzie również można specjalny pokaz w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Ogłoszone zostaną także wyniki konkursu "Piękna i bezpieczna zagroda, przyjazna dla środowiska" oraz na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Dożynkom towarzyszyć będzie wystawa płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej. O godz. 19.00 wystąpi gwiazda wieczoru zespół TOP ONE. a od godz. 20.00 królować będzie zabawa dożynkowa "W ponidziańskich rytmach".

zdjęcie zaproszenie

(kliknij aby powiększyć)

 

STAROSTOWIE DOŻYNEK WOJEWÓDZKICH

 

zdjęcie starosta dożynekStarosta Dożynek Stanisław Stanik mieszka w Jakimowicach w powiecie koneckim. Od 1989 roku wraz z małżonką Marią prowadzi gospodarstwo rolne, które przejął po rodzicach. Wtedy liczyło ono 9 ha powierzchni. Systematycznie powiększali areał i obecnie posiadają około 20 ha gruntów własnych i około 10 ha dzierżaw, głównie są to gleby 5 i 6 klasy, które wymagają agrotechniki. Dużą część zajmuje uprawa kukurydzy. W pracy w gospodarstwie państwu Stanikom pomagają dzieci - córka Joanna, studentka chemii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i syn Krzysztof, który studiuje informatykę w Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji mleka i hodowli bydła mlecznego. Ocenę użytkowości stada prowadzi Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Gospodarstwo posiada kwotę mleczną w wysokości 80 000 kg oraz spełnia normy cross - cornplience. Dzięki środkom z SAPARD-u i późniejszych programów rozwoju obszarów wiejskich, zostało wyposażone w nowoczesne maszyny, m.in . wóz paszowy, który dozuje paszę w ściśle od ważonych proporcjach czy dojarkę przewodową , dzięki której w czasie udoju mleko przepływa wprost do schładzalnika. Do mycia urządzeń dojarskich, ciepła woda pochodzi z instalacji solarnej. Pan Stanisław pełni funkcję przewodniczącego Rady Powiatowej Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Powiatu Koneckiego. W wolnym czasie lubi słuchać muzyki i czytać książki historyczne. Jego marzeniem są podróże.

 

Starościna Dożynek Aneta Drabik wspólnie z mężem zdjęcie starościna dożynekAndrzejem w Kozubowie w powiecie pińczowskim prowadzi 40-hektarowe gospodarstwo ukierunkowane na produkcję mleka. Kwota mleczna dla gospodarstwa w ujęciu rocznym wynosi 120 tys. kg mleka . Stado liczy 16 krów i 20 jałówek. Zboża, kukurydza i lucerna to główne uprawy w gospodarstwie państwa Drabików. Pozostałe to tytoń, ziemniaki, ogórki i użytki zielone. Jako jedni z pierwszych w gminie, państwo Drabikowie zaczęli ubiegać się o unijne dofinansowanie na zakup maszyn. W dużej części sprzęt, w jaki wyposażone jest gospodarstwo został zakupiony na przestrzeni ostatnich 9 lat z programów takich jak SAPARO czy "Modernizacja Gospodarstw Rolnych". Najnowszym nabytkiem jest dojarka przewodowa. Właściciele chcą nadal rozwijać gospodarstwo, wzbogacając park maszynowy w coraz nowocześniejsze urządzenia. Państwo Drabikowie korzystają także z programów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego, m.in. z dopłat bezpośrednich oraz płatności tytoniowych. Pani Aneta aktywnie uczestniczy w specjalistycznych szkoleniach organizowanych przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Pińczowie i Świętokrzyską Izbę Rolniczą . Zdobytą tam wiedzę wykorzystuje w prowadzeniu własnego gospodarstwa. Od 2 lat pełni funkcję sołtysa wsi Kozubów. Dzięki staraniom pani Anety w sołectwie działa koło gospodyń wiejskich zrzeszające 20 pań. W tym roku wspólnie z OSP zorganizowały zabawę wiejską, na dożynki gminne chcą wykonać wieniec dożynkowy. Pani Aneta jest osobą niezwykle aktywną, zasiada w Radzie Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Pińczowie, jest członkiem zarządu Świętokrzyskiego Związku Hodowców Bydła, pełni także funkcję Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej Okręgowego Związku Plantatorów Tytoniu w Kielcach. W pracy w gospodarstwie pomagają cztery córki: Alicja, Małgorzata – studentka medycyny, Anna - tegoroczna maturzystka, Aleksandra – uczennica VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach oraz mama i siostra. Zdaniem pani Anety najważniejszą inwestycją jest wykształcenie dzieci. Relaksuje się jeżdżąc na rowerze.

 

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

zaproszenie dożynki 2012 program dożynek

opracowano za: "NASZ REGION"