loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

ROCZNICOWE OBCHODY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO W POWIECIE KONECKIM

29 lipca 2012 roku w kościele parafialnym zdjęcie rocznica powstania wa-skiegopw. Św. Anny w Końskich odbyło się uroczyste nabożeństwo w intencji 68 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. W liturgii, której przewodniczył ks. proboszcz Paweł Wlazło udział wzięły: poczty sztandarowe, kombatanci, grono samorządowców z terenu miasta i powiatu, na czele ze starostą koneckim Bogdanem Soboniem i jego zastępcą Andrzejem Markiem Lenartem. Wśród uczestników nie zabrakło przedstawiciela parlamentu w osobie posła na Sejm RP Krzysztofa Lipca. Mimo upływu czasu do dziś powstanie warszawskie wywołuje wiele dyskusji i rożne odczucia w społeczeństwie polskim.

 

Plan „Burza” zakładał uderzenie na wycofujących się Niemców, co miało bezpośrednio przełożyć się na przejęcie władzy na ziemiach polskich przez polskie państwo podziemne i nie dopuścić do przejęcia jej przez Armię Czerwoną. Warszawa jako jedno z nielicznych miast zostało okropnie zniszczone, a bierna postawa aliantów zachodnich i przede wszystkim Stalina oraz ich dwoistość pokazała nam Polakom, że sama determinacja i poświęcenie nie wystarczą. Niemniej jednak mimo klęski politycznej i militarnej powstanie warszawskie, a ściślej mówiąc postawa społeczeństwa polskiego w drodze do wolności zasługuje na ogromny podziw i szacunek. „Tak jak nie rezygnujemy z największych wartości Boga, Ojczyzny, Patriotyzmu czy Rodziny, tak dziś nie rezygnujmy z przeżywania tego, co jest naszym wspólnym dobrem” - mówił dr Wacław Mądzik, w krótkim przemówieniu pod tablicą upamiętniającą akcję „Burza” przy kościele Św. Anny. Na koniec uroczystości poszczególne delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów przy miejscach pamięci na koneckim cmentarzu.