loga aloga bloga c

 RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

NOC ŚWIETOJAŃSKA 2012 W ZABYTKOWYM ZAKŁADZIE HUTNICZYM W MALEŃCU

30 czerwca 2012 roku Zabytkowy Zakład zdjecie noc świetojańskaHutniczy w Maleńcu wraz ze Stowarzyszeniem „W Dolinie Czarnej” zorganizowali imprezę pod hasłem „NOC ŚWIĘTOJAŃSKA”. Przybyłych gości serdecznie przywitał gospodarz imprezy Emilian Niemiec – dyrektor ZZH w Maleńcu, który jednocześnie zachęcał do odwiedzania Muzeum i pozostania nie tylko na części artystycznej imprezy, ale przede wszystkim na jej bogato rozbudowanej części obrzędowej, ukazującej staropolskie obyczaje i tradycje. „Cieszę się, że Pan dyrektor Emilian Niemiec i Pan prezes Jerzy Kowalski podjęli się trudu organizacji tego starego obrzędu jakim jest „Noc Świętojańska”. Któż z nas nie czytał „Starej Baśni”, czy „Sobótki”.

 

Nasze kultywowanie tego typu obrzędów jest bardzo ważne nie tylko dla nas jako Polaków, ale jest także niezmiernie istotne w wymiarze europejskim, co pozwala budować pewien przekaz kulturoznawstwa o szerokim zasięgu. Dziękuję wszystkim Państwu, że w ten upalny dzień zechcieliście odwiedzić Maleniec i uczestniczyć w tych obrzędach, jednocześnie chciałbym przypomnieć i zachęcić do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca w dniach 14 – 15 lipca na tegorocznych Kuźnicach Koneckich, gdzie również będzie czekać na Państwa bardzo wiele atrakcji” - mówił Bogdan Soboń – starosta. Widzowie mogli także obejrzeć i wysłuchać bajki w wykonaniu uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej pod tytułem „Opowieść o Michasiu i zdrowiu pewnej ryby”. Głównym przesłaniem tego spektaklu był morał, który mówił, że należy doceniać to co się ma, bo zawsze może być gorzej, a w życiu nie ważne są rzeczy materialne tylko zdrowie, bo wtedy można robić to na co ma się ochotę i spełniać swoje marzenia. „Piękną promocję zrobili nam młodzi artyści dla Maleńca, cieszę się ogromnie z tego programu i gratuluję opiekunom młodzieży” - mówił Bogdan Soboń – starosta. W pomieszczeniach ZZH można było delektować się wspaniałymi widokami maszyn i koła wodnego jak również oglądać dzieła rękodzieła ludowego w postaci tkaniny artystycznej wykonanej jako gobelin oraz dzieł malarskich w wykonaniu artystów z O.K.K KSM „MiNiATURA” z Kielc pod opieka dyrektor Emilii Bernatek. Na scenie zaprezentował się Zespół Ludowy „Korniczanka”, który przedstawił recital pieśni ludowej. W części wokalnej nie mogło zabraknąć rodzimego akcentu w postaci występu zespołu „Integral” z Rudy Malenieckiej, natomiast gwiazdą wieczoru był koncert zespołu „Kapela na dobry dzień” z Ustrzyk Dolnych, który główną inspirację czerpie z folkloru łemkowskiego , bojkowskiego jak również polskiego. Prezentując oryginalne słownictwo i melodię, połączoną ze współczesnym brzmieniem zespół wprowadził widzów w specyficznym klimat Bieszczad dając jednocześnie wspaniały pokaz umiejętności wokalno – muzycznych. W całość programu obrzędowo – artystycznego wspaniale włączyło się również Stowarzyszenie „Razem na rzecz Gminy Psary i Gmin województwa śląskiego”. Członkowie zespołu w przepiękny sposób wyjaśniali i zrekonstruowali obrzędowość „Nocy Świętojańskiej”. Na zakończenie części obrzędowej ukwiecony orszak dziewcząt przy dźwiękach ludowych udał się nad wodę by puszczać wianki.

 

Galeria - Noc Świętojańska ...