loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

68 ROCZNICA ODBICIA WIĘZIENIA W KOŃSKICH, RODZINNY FESTYN W KAZANOWIE

3 czerwca 2012 roku w kościele Św. Anny zdjęcie rocznica odbicia więzieniaw Końskich odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji 68 Rocznicy Odbicia Więzienia w Końskich przez żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem Antoniego Hedy - „SZAREGO”. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe, na czele z żołnierzami Armii Krajowej, władze powiatowe, które w tym dniu reprezentował Andrzej Marek Lenart – wicestarosta, władze gminne, które w tym dniu reprezentowała Krystyna Milczarek – naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu MiG w Końskich, oraz poczty sztandarowe reprezentujące koneckie szkoły. Liturgii przewodniczył ks. proboszcz Paweł Wlazło, który powiedział między innymi: „w Święto Dziękczynienia dziękujemy również wraz z całym narodem za dar odzyskania wolności. W tą modlitwę wpisuje się także, dla naszej lokalnej społeczności niezwykła uroczystość patriotyczna.

Dziś wspominamy i polecamy modlitwom żołnierzy Armii Krajowej, waszych kolegów i przyjaciół, których ofiara przyniosła nam upragnioną wolność. Dziś pragniemy również podziękować bohaterom tamtych wojennych zdarzeń za trud i bezgraniczne poświęcenie, jaki wkładali w walkę o Ojczyznę”. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy zgromadzeni przemieścili się w kierunku Pomnika Partyzantów, aby złożyć symboliczne kwiaty i zapalić znicze. Na koniec oddano symboliczną salwę honorową i przypomniano historię odbicia koneckiego więzienia, którą opowiedział jeden z żołnierzy tamtych dni. „Od takich strzałów ginęli nasi koledzy i przyjaciele” - mówił oddając salwę honorową jeden z żołnierzy AK. O tym, że Ziemia Konecka gościła wielu bohaterskich żołnierzy polskiego podziemia, dziś chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Z całą pewnością warto zadumać się nad przeszłością naszych przodków, których patriotyczne poświęcenie było codziennością. W tym dniu odbywał się również Festyn Rodzinny w Kazanowie, który przyciągnął liczną grupę mieszkańców i gości. Wśród licznych atrakcji na jakie można było się natknąć na placu szkolnym, były także nagrodzone wielkimi brawami występy uczniów, które bacznie obserwowali nie tylko rodzice, ale i samorządowcy powiatowi.