loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

50 LAT OŚRODKA SZKOLNO – WYCHOWAWCZEGO W BARYCZY

23 maja 2012 roku Ośrodek Szkolno – Wychowawczyzdjęcie 50 lat w Baryczy obchodził swoje 50 – lecie istnienia. Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości, wśród których można było zobaczyć Małgorzatę Muzoł – świętokrzyskiego kuratora oświaty, Bogdana Sobonia – starostę koneckiego, Andrzeja Marka Lenarta – wicestarostę, Danutę Leśniewicz, Renatę Biegaj, Wiesława Basiaka – członków Zarządu powiatu, licznych radnych powiatowych, oraz gminnych na czele z Krzysztofem Jasińskim – wiceburmistrzem MiG Końskie, liczne grono przyjaciół, obecnych i byłych współpracowników, rodziców i sponsorów. Wokół przygotowanej sceny, na stoiskach królowały wystawy ceramiczne, malarskie oraz obszerna ekspozycja fotograficzna ukazująca dzieje Ośrodka na przestrzeni minionych 50 lat.

W piknikowej części „mini miasteczka” królowały pyszne kiełbaski, wędliny, pierogi i smaczne ciasta. W części pierwszej jubileuszu odprawiono uroczystą Mszę Św., w której uczestniczyło liczne grono księży z powiatu koneckiego, a liturgii przewodniczył ks. bp. Henryk Tomasik – ordynariusz Diecezji radomskiej. „Słowa i czyny Jezusa Chrystusa są dla nas drogowskazem, staramy się naśladować dzisiaj Jezusa Chrystusa i stajemy z naszym dziękczynieniem za to dobro, które rodzi się w ludzkich sercach i relacjach międzyludzkich. Dziękujemy za ludzi za instytucje, za wszystkich którzy przychylają się nad dziećmi potrzebującymi pomocy, nad osobami które potrzebują dobrego serca i życzliwej dłoni. Dziękujemy Panu Bogu za ten dar, którym jest zorganizowana pomoc drugiemu człowiekowi. Dzisiaj prosimy o wielką umiejętność naśladowania Chrystusa, który szedł przez ziemię wszystkim dobrze czyniąc, a to jeden z najpiękniejszych wymiarów kształtowania ludzkiego serca, by było wrażliwe i otwarte. Pamiętajmy także o naszej Matce Boskiej, która tego wszystkiego również nas uczy, to serce dobrej Matki zatroskane, wrażliwe, zawsze spieszące z pomocą” - mówił ks. bp. Henryk Tomasik. Po zakończeniu nabożeństwa ks. bp. dokonał uroczystego poświecenia okolicznościowej tablicy umieszczonej przed wejściem do Ośrodka, na której widnieje następująca sentencja:

 

 

„KIEDY ŚMIEJE SIĘ DZIECKO

ŚMIEJE SIĘ CAŁY ŚWIAT”

 

Za udzielone wsparcie i prace społeczną dla dobra wychowanków SOSW w Baryczy oraz za wrażliwą duszę i bezinteresowną pomoc, a także życzliwość wyróżniono liczne grono osób wręczając pamiątkowe dyplomy i statuetki. Okolicznościowe przemówienie wygłosił również dyrektor placówki w Baryczy Jan Słuszniak, który powiedział między innymi: „ mojej pracy ciągle towarzyszy radość choćby z najmniejszych sukcesów i powodzeń moich uczniów, nauczycieli i wychowawców, radość z realizacji projektów, przedsięwzięć służących całej społeczności Ośrodka. Dziś z dumą stwierdzam, że pracuję w tym miejscu już 25 lat, a dzieje naszego Ośrodka tworzyli ludzie , których zaangażowanie i praca złożyły się na dzisiejszy klimat i atmosferę tej placówki. W pracy licznych pedagogów naszego Ośrodka drzemią skarby doświadczeń, które z wielkim szacunkiem przekazujemy następnym pokoleniom”.

„Tu aniołów jest pod dostatkiem i to mniejszych, większych i mam nadzieję, że ten wysyp w postępie geometrycznym będzie nam postępował. Pamiętajmy, że człowieka mierzy się dobrocią serca. W tym miejscu realizuje się właściwą funkcję opieki wychowawczej i dydaktycznej, dlatego też z ogromną pokorą chylę czoła i z głębi serca dziękuję. Ja chyba po raz pierwszy zrozumiałam słowa przymiotnika „ Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy”, bo cóż mogą znaczyć słowa, że ktoś jest naszym specjalnym gościem, czyli jakim ?, najważniejszym i wreszcie rozumiem czemu taka nazwa. To co tu robicie i dla kogo to robicie jest najważniejsze” - mówiła Małgorzata Muzoł – świętokrzyski Kurator oświaty. „Cieszę się z tego jubileuszu. Te 50 lat to historia, a wraz z nią wielkie osiągnięcia. Życzę dyrekcji wielu takich momentów, szczególnie, że praca wszystkich Państwa wcale do najłatwiejszych nie należy. Nasze życzenia i gratulacje muszą być poparte prezentami i w imieniu Zarządu powiatu koneckiego na ręce dyrekcji przekazujemy czek o wartości 5 tysięcy złotych” - mówił Bogdan Soboń – starosta konecki. „Bardzo gorąco dziękuję, każdy grosz się dla Ośrodka przydaje, a taka kwota dla Nas to fortuna i z całą pewnością zrobimy z niej dobry pożytek dla naszych uczniów” - powiedział Jan Słuszniak – dyrektor SOSW w Baryczy. Każdy z przybyłych gości mógł również wpisać się do Pamiątkowej Księgi uwieczniając w ten sposób tą wspaniałą uroczystość. Uczniowie Ośrodka pod opieką nauczycieli i wychowawców przygotowali obszerny program taneczno – wokalny, który z przyjemnością przedstawiali zgromadzonym rodzicom i gościom. Na scenie królowały bociany, kwiaty i żaby, które w tanecznych rytmach wiosennej aury prezentowały swoje umiejętności. Wśród występów nie zabrakło także młodych talentów z Domu Kultury w Końskich, na czele z laureatką „Szansy na Sukces” - Pauliną Tarasińską. Niestety dzieciaki po raz ostatni miały okazję gościć w swojej Szkole Presidenta - „CZARNEJ FLOTY” - ŚP. ARKA SŁOWIŃSKIEGO, który dwa dni później (25 maja) zginął w tragicznym wypadku. Uczniowie jak i grono pedagogiczne Ośrodka ubolewają nad tą wielką stratą i będą z pewnością pamiętać o tym wspaniałym człowieku, który nigdy nie zawodził podopiecznych Placówki i stawiał się, na każde ich zaproszenie.