loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

W stulecie reformy walutowej – wyróżnienie dla Szkoły i Powiatu

Beata Kij

W piątek 22 listopada na zdjeciu organizatorzy wydarzeniaw nowej siedzibie delegatury kieleckiego Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się konferencja pn. „Złoty polski – stulecie reformy walutowej. To wyjątkowe wydarzenie zostało zorganizowane z zamiarem uczczenia stulecia reformy walutowej, która miała kluczowe znaczenie dla stabilizacji gospodarki Polski. Współorganizator tej konferencji, Małgorzata Łakomiec - dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, podkreśliła rolę jaką odegrał Władysław Grabski sto lat temu, który dokonał wydawałoby się rzeczy niemożliwej: Przywrócił wartość polskim pieniądzom, zahamował niesamowitą inflację i spowodował, że złotówka zyskała wartość na rynkach europejskich i nie tylko. Przeprowadził reformy w sposób bardzo szybki i skuteczny…

Drugi współorganizator, Robert Piwko - naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej zaznaczył, że ta konferencja służy temu, aby dowiedzieć się, jak tego typu zadania się realizuje, jakie były skutki reformy walutowej. Wpisuje się ona w najjaśniejsze blaski i osiągnięcia naszych bankowców i elitę polityczną II Rzeczpospolitej.

Z kolei Monika Wojciechowska, pełnomocnik ministra finansów do spraw strategii edukacji finansowej, przypomniała powieść Janusza Korczaka „Bankructwo małego Dżeka” - pierwszą książkę o tematyce finansowej dla dzieci i młodzieży. W tym roku na wniosek ministerstwa finansów została ona włączona do lektur nieobowiązkowych w szkole podstawowej dla kas 4-8.

Swoje wystąpienia podczas konferencji mieli też przedstawiciele: Narodowego Banku Polskiego, Archiwum Państwowego w Kielcach, Muzeum Historii Kielc oraz Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Konferencja była nie tylko uczczeniem ważnej rocznicy w historii Polski, ale także unikalną okazją do spotkania się przedstawicieli środowisk samorządowych, sektora bankowego, instytucji kultury i oświaty.

Należy zaznaczyć, że w spotkaniu tym uczestniczyła delegacja Powiatu Koneckiego ze starostą Grzegorzem Piecem i skarbnik Edytą Drążkiewicz oraz grupa młodzieży szkolnej z Technikum nr 3 im. Władysława Grabskiego w Końskich z opiekunem Samorządu Uczniowskiego Anną Sorn Wodecką. Okazuję się, że popularny Ekonomik jest drugą placówką w województwie świętokrzyskim mającą za patrona W. Grabskiego.

Podczas tego wydarzenia przedstawicielom Technikum nr 3 im. Władysława Grabskiego w Końskich wręczone zostało wyróżnienie za wkład w szerzenie wiedzy historycznej. Przyznało je ŚCDN w Kielcach oraz Delegatura IPN w Kielcach. Podobne wyróżnienie skierowano dla Powiatu Koneckiego – odebrał je osobiście starosta G. Piec. Zebrani mogli obejrzeć krótki film z ubiegłorocznej uroczystości nadania imienia popularnemu Ekonomikowi.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Marian Wikiera

Galeria zdjęć - W stulecie...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  12  13

14  15  16

e  f  g

1.1. Wyroznienie IPN  j

fot. arch. Dariusz Skrzyniarz IPN Kielce i Oliwia Pękala ZSP nr 3