loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Szlakiem Głazów Pamięci AK po Ziemi Koneckiej

Paweł Goraj - Administrator

Z inicjatywy Andrzeja Kosmy – zdjęcie jednego z pomników pamięciprezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Końskich młodzież szkolna odwiedziła miejsca związane z historią, odwołującą się do uroczystości Koneckiego Września. Oprócz delegacji uczniów z koneckich szkół podstawowych nr 1 i 2 oraz Stadnickiej Woli – placówki noszącej imię Armii Krajowej - uczestniczyli też przedstawiciele wspomnianego środowiska ŚZŻAK. W piątkowy, słoneczny poranek 20 września, ta niecodzienna patriotyczna lekcja historii o tutejszych bohaterach rozpoczęła się od tzw. Budowy, gdzie przy końcu ulicy Warsztatowej wznosi się upamiętnienie kpt. Jana Stoińskiego, który poległ w pobliżu tego miejsca na początku listopada 1942 r.

 

Historyczną narrację poprowadził regionalista Marian Wikiera – naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Końskich, wspominając o tym, kiedy i w jakich okolicznościach powstawały te swoiste „Głazy Pamięci”. W tych opowieściach wspierali go: Bogdan Kuśmierczyk – syn Feliksa – podkomendnego „Robota” oraz Marek Kozerawski – sołtys Rogowa.

Następnie szlak poprowadził do Baryczy - miejsca zrzutu cichociemnych w końcu marca 1942 r. Z kolei w Rogowie pochylono się przed upamiętnieniem braci Ciasiów oraz obeliskiem poświęconym Tadeuszowi Jenczowi „Allanowi”. W Koczwarze zaś zostały wspomniane tragiczne losy rodziny Tworzyańskich.

Po przyjeździe do Niekłania podkreślono zaangażowanie i ofiary miejscowej społeczności na drodze walki o wolną Polskę. Na granicy Furmanowa i Wielkiej Wsi przypomniano postać cc ppor. Waldemara Szwieca „Robota” i jego żołnierzy, którzy polegli wraz z nim 14 października 1943 r.

W Smarkowie przywołano pamięć żołnierzy „Robota” - Adama Modzerowskiego, Jerzego Ciszka i Adama Wolfa – poległych w boju 13 września 1943 r. Opowieści o bohaterach Ziemi Koneckiej zakończyły się przy Pomniku Partyzantów na koneckim cmentarzu.

Warto podkreślić, że organizatorem tej historycznej wycieczki był ŚZŻAK - koło Końskie wraz z Urzędem Miasta i Gminy Końskie. Ponadto stosowne broszury historyczne oraz okolicznościowe przypinki przygotował Wydział Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Końskich.

Marian Wikiera

Galeria zdjęć - Szlakiem głazów...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  12  13

14  15  16

fot. Marian Wikiera, arch. Starostwo Powiatowe w Końskich