loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

„KOMERCYJNE WYKORZYSTYWANIE SEKSUALNE” – SPOTKANIE SZKOLENIOWE W RAMACH „KDP”

Dnia 21 maja 2012 roku w siedzibie zdjęcie konferencja KDPMiejsko – Gminnego Domu Kultury w Końskich odbyło się spotkanie szkoleniowe zorganizowane przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną oraz Komendę Powiatową Policji w Końskich z przedstawicielami Fundacji „Dzieci Niczyje” z Warszawy. W spotkaniu uczestniczyło liczne grono nauczycieli, pedagogów, psychologów placówek oświatowych z terenu powiatu koneckiego wraz z grupą osób odpowiedzialnych za organizację VII „Koneckich Dni Profilaktyki”.

Fundacja „Dzieci Niczyje” prowadzi kampanię informacyjno - edukacyjną na temat zagrożeń dzieci i młodzieży komercyjnym wykorzystywaniem seksualnym, rozumianym jako wykorzystywanie dzieci do świadczenia usług seksualnych w zamian za wynagrodzenie lub inne korzyści. Głównym celem kampanii jest ograniczenie występowania problemu poprzez podniesienie świadomości społecznej oraz ochronę dzieci i młodzieży przed komercyjnym wykorzystywaniem seksualnym.

 

Adresatami działań kampanii są:

  • dzieci i młodzież w wieku 13-18 lat,

  • profesjonaliści pracujący z młodzieżą,

  • służby zaangażowane w przeciwdziałanie komercyjnemu wykorzystywaniu dzieci i handlowi dziećmi,

  • polscy i zagraniczni turyści, kibice, którzy mogą stać się sprawcami lub być świadkami przypadków komercyjnego seksualnego wykorzystywania dzieci.

Komercyjne wykorzystywanie podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. Kampania realizowana jest 4 miastach goszczących Mistrzostwa w Polsce, w graniczącym z Ukrainą województwie podkarpackim oraz w 4 miastach goszczących Mistrzostwa na Ukrainie, pod patronatem instytucji rządowych oraz z organizacjami pozarządowymi, współpracującymi z Fundacją Dzieci Niczyje w ramach Koalicji przeciwko komercyjnemu wykorzystywaniu seksualnemu dzieci. Doświadczenia innych krajów wskazują, że podczas międzynarodowych mistrzostw w piłce nożnej, gdy do miast goszczących rozgrywki zjeżdżają się kibice z kraju i z zagranicy, istnieje ryzyko wystąpienia przypadków czerpania korzyści z komercyjnego wykorzystywania dzieci. Turyści mają poczucie anonimowości, co zwiększa ich gotowość do korzystania komercyjnych usług seksualnych; a spożywanie alkoholu towarzyszące imprezom może dodatkowo nasilić ryzyko zaistnienia niebezpiecznych dla dzieci i młodzieży sytuacji. Zorganizowane grupy przestępcze, mogą wykorzystać napływ turystów do procederu komercyjnego wykorzystywania dzieci. Ponadto mistrzostwa mogą przyciągnąć młodzież z wielu miejscowości, zainteresowaną przeżyciem przygody, a jednocześnie nieświadomą istniejących zagrożeń.