W sobotę 7 września br. pod pomnikiem w Trawnikach odbyła się uroczystość upamiętniająca bitwę i poległych żołnierzy z 3 pp. Legionów AK dowodzonych przez ówczesnego por. Antoniego Hedę „Szarego”. Tu właśnie partyzanci stoczyli bitwę z obławą niemiecką w 1944 r., dokładnie 13 września.
Najważniejszą częścią rocznicowych obchodów była polowa msza św. koncelebrowana w intencji poległych oraz nieżyjącego od 16. lat generała „Szarego”. Liturgii przewodził tradycyjnie od 40 lat ks. kanonik Zbigniew Kołton w asyście o. redempt. Jana Głaza, kapelana Okręgu Kielce Światowego Związku Żołnierzy AK oraz ks. proboszcza parafii Miedzierza Dariusza Maciejczyka.
Wśród przybyłych na podniosłą uroczystość obecni byli m.in.: Starosta Konecki Grzegorz Piec, Wójt Gminy Smyków Beata Janiszewska, Zastępca Wójta Karol Leśniak, Przewodniczący Rady Gminy Dariusz Kucharski z grupą miejscowych samorządowców oraz delegacje środowisk kombatanckich AK i Polskich Drużyn Strzeleckich. Przybył też nowy proboszcz parafii Zaborowice ks. Piotr Ordowicz. Jak co roku w tej patriotycznej chwili uczestniczyło liczne grono mieszkańców z gminy Smyków i Mniów, w tym dyrektorzy szkół i przedszkola, sołtysi, stowarzyszenia, nauczyciele, harcerze i uczniowie okolicznych szkół.
Dostojeństwo chwili podkreślał szpaler sztandarów ustawiony po przeciwnej do pomnika stronie drogi, gdzie stanęło dziesięć pocztów sztandarowych, m. in. OSP z: Kozowa, Królewca, Przyłogów i Zaborowic, Szkół Podstawowych z Królewca, Miedzierzy, Zaborowic, Światowego Związku Żołnierzy AK koło w Końskich, środowiska AK "Szaraków" ze Skarżyska-Kamiennej i Wojsk Powietrzno-Desantowych.
Podczas homilii ks. kapelan Z. Kołton – gen. PDS przypomniał historię tego miejsca związaną z powstaniem pomnika, coroczne odwiedziny partyzantów, postać „Szarego” oraz odniósł się do symbolu Krzyża i jego roli dla współczesnych.
Po mszy św. Marian Wikiera – historyk i regionalista przypomniał wizytę A. Hedy „Szarego” w szkole w Przyłogach w 1992 r. i pomysł nadania tej placówce imienia wymienionego bohatera. Przywołał też pamięć żołnierzy walczących pod Trawnikami, tj. dowódcę 5 kompanii ppor. Ludwika Wiechuły „Jelenia”, na którym spoczął wtedy główny ciężar walki i jego brata bliźniaka Bernarda „Marudę”. Obaj bohaterowie zostali opisani w książce Jakuba Kowalskiego pt. „Cichociemni od Szarego. Historia braci Wiechułów”.
Następnie komendant Polskich Drużyn Strzeleckich gen. Jan Grudniewski podziękował za zaangażowanie i postawę ks. Z. Kołtonowi, wręczając mu nominację na kapelana PDS . Zaś ks. J. Głaz podkreślił obecność na uroczystości kpt. Zdzisława Kowalskiego „Wiśnię”, ostatniego żyjącego w powiecie koneckim podkomendnego „Szarego”.
Natomiast wójt Beata Janiszewska w swoim wystąpieniu podziękowała wszystkim za przyczynienie się do zorganizowania rocznicowej uroczystości. Następnie przybyłe delegację złożyły wiązanki kwiatów.
W części artystycznej wystąpił Zespół "Królewiaczki", pod kierunkiem Agnieszki Nowackiej, który wykonał piosenki : "Dziś idę walczyć, mamo", "Cisza, modlitwa", "Mamo, tyś płakała".
Po zakończeniu części oficjalnej wszystkich uczestników na gorącą zupę, kapustę z grochem i prazoki zaprosiły panie z Kół Gospodyń Wiejskich w Przyłogach, Smykowa i Stanowisk. Rozpalono ognisko, gdzie można było upiec kiełbaski.
W dalszej części tegorocznych obchodów zainteresowani udali się do Muzeum Ludowego w Adamowie, gdzie zainstalowano stosowną wystawę upamiętniającą wydarzenia z 1944 roku.
(Red.)
Galeria zdjęć - Bój pod Trawnikami...
Foto: Gmina Smyków i Starostwo Powiatowe