loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Ręczne arcydzieła w Adamowie

Paweł Goraj - Administrator

W sobotnie, słoneczne popołudnie zdjęcie grupowe wszystkich uczestników wystawy w Adamowie29 czerwca do Adamowa w gminie Smyków przybyło wielu gości. Stało się tak za sprawą inauguracji Wystawy Robótki Ręczne Pani Teresy Strycharczyk, która zagościła w obejściu Muzeum Ludowego Państwa Teresy i Jana Krawczyków. Trzeba tu nadmienić, że pani Teresa z Piasków Królewieckich od najmłodszych lat zajmuje się szydełkowaniem. Tworzyła nawet wtedy, kiedy pracowała w tutejszej Gminnej Spółdzielni i wychowywała dzieci. Przez lata powstało mnóstwo, mniejszych lub większych, arcydzieł ręcznych prac, nie tylko szydełkowych.

 

Na bogatą Wystawę złożyły się misterne prace wykonane w wielu technikach: koronki szydełkowej, koronki richelieu, prac płaskich i przestrzennych wykonanych na drutach i obrazków stworzonych haftem krzyżykowym. Poza serwetkami, obrusami, haftowanymi poszewkami, pojawiły się ozdoby świąteczne, dekoracje czy elementy ubiorów.

Wśród zwiedzających wystawione eksponaty znaleźli się m.in. Grzegorz Piec - starosta konecki, Beata Janiszewska - wójt Gminy Smyków, Dariusz Kucharski - przewodniczący Rady Gminy Smyków, Izabela Arwaj – prezes TWRP „Wszechnica Konecka”, były wicewójt gminy – Jerzy Duda, czy też znana poetka konecka Janina Malicka, która na okoliczność spotkania przygotowała stosowny wiersz. Przybyli też dawni i obecni mieszkańcy Adamowa i okolicznych wsi. Warto też podkreślić, że w tej świątecznej dla pani Teresy chwili towarzyszyła jej najbliższa rodzina.

Duchowe wrażenia tej wyjątkowej Wystawy wzbogaciły występy miejscowych zespołów muzycznych - Smykowii oraz Królewiaczek. Tymczasem o doznania podniebienia zadbały panie ze wszystkich kół gospodyń wiejskich z gminy Smyków, przygotowując kulinarne wspaniałości.

Godzi się przypomnieć, że organizatorem tego udanego wydarzenia było Prywatne Muzeum Ludowe w Adamowie przy współpracy z Gminą Smyków. Porządku pilnowała Ochotnicza Straż Pożarna w Królewcu.

Szczególnie zainteresowanych twórczością T. Strycharczyk oraz tym, co ma do powiedzenia odsyłam do materiału filmowego przygotowanego przez Kamila Olesińskiego i zamieszczonego pod koniec kwietnia br. na internetowym portalu.

Marian Wikiera

Galeria zdjęć - Ręczne arcydzięła...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

fot. Marian Wikiera, arch. Starostwo Powiatowe w Końskich