loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Odszedł na wieczną służbę st. bryg. w st. spocz. Andrzej Wyciszkiewicz

Beata Kij

W czwartek  9 maja br. o godz. na zdjeciu sw pamieci Andrzej Wyciszczkiewicz10.30 w kościele św. Anny w Końskich odbyła się ceremonia pogrzebowa st. bryg. w st. spocz. Andrzeja Wyciszkiewicza, wieloletniego Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi, dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 10 w Łodzi, dowódcy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego Łódź i starszy instruktor ratownictwa wysokościowego KSR-G.

Śp. st. bryg. w st. spocz. Andrzej Wyciszkiewicz pochodził z Końskich. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich, a następnie do koneckiego „Mechanika”. W 1978 roku rozpoczął naukę w Szkole Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. W 1980 roku związał się z łódzką Strażą Pożarną. W 1987 roku ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie i otrzymał szlify oficerskie. Uzyskał także uprawnienia płetwonurka i kierownika robót podwodnych. Współtworzył i rozwijał ratownictwo specjalistyczne na terenie Łodzi oraz sekcję ratownictwa wodnego, która po 1992 roku przeobraziła się w Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodnego.

Uzyskał najwyższe kwalifikacje w zakresie ratownictwa wysokościowego, a swoją pasją zaraził współpracowników, dając początek specjalistycznym działaniom wysokościowym w obrębie województwa łódzkiego. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego została powołana w 1998 roku, a na jej czele jako dowódca stanął właśnie śp. st. bryg. w st. spocz. Andrzej Wyciszkiewicz. Poprzez Sekcję Doskonalenia Zawodowego przy Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi przekazywał swoją wiedzę, szkoląc ratowników Państwowej Straży Pożarnej oraz członków innych podmiotów ratowniczych w trudnej sztuce ratownictwa wysokościowego, prowadzonego zarówno w infrastrukturze miejskiej, jak i z pokładu śmigłowców ratowniczych. 

W latach 1992-1997 był dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 Państwowej Staży Pożarnej w Łodzi. Powierzone mu również zostało pełnienie obowiązków komendanta Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. W sierpniu 1997 roku mianowany na dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 10 Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Pod jego przywództwem prężnie rozwijały się i odnosiły sukcesy dwie ratownicze grupy specjalistyczne, zarówno wodna jak i wysokościowa. W kolejnych latach Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Nr 10 stała się w połączeniu z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą Nr 4 kolebką powstania Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.

Śp. st. bryg. w st. spocz. Andrzej Wyciszkiewicz brał udział w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych, które swoim charakterem, rozmiarem i przebiegiem zapisały się na kartach historii zarówno łódzkiej jak i ogólnokrajowej straży pożarnej, był również wielokrotnym reprezentantem województwa łódzkiego oraz Polski w sportach pożarniczych.

Uhonorowaniem prawie trzydziestoletniej służby było powołanie go w roku 2008  na stanowisko zastępcy komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, a w roku 2009 na stanowisko komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Ze służbą pożegnał się w 2018 roku. Z formacją strażacką związany był blisko 40 lat.

W czasie pełnionej służby otrzymał odznaczenia i wyróżnienia:

1995 r. - Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa
1997 r. – Brązowy Krzyż Zasługi
2003 r. – Srebrny Krzyż Zasługi
2003 r. – Brązowa Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”
2006 r. – Za Zasługi dla Obronności Kraju
2014 r. – Medal Złoty za Długoletnią Służbę
2015 r. – Brązowy Medal za Zasługi dla Policji.

Hołd zmarłemu oddały warty honorowe w składzie: nadbryg. Krzysztof Ciosek, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP oraz nadbryg. w st. spocz. Andrzej Witkowski, a także nadbryg. w st. spocz. Krzysztof Hejduk oraz nadbryg. w st. spocz. Grzegorz Janowski. Kolejną wartę honorową tworzyli nadbryg. Mariusz Feltynowski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej oraz st. bryg. Piotr Rudecki, Łódzki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, a także bryg. Mariusz Kawnik, dowódca JRG 10 w Łodzi oraz mł. bryg. Artur Kijanka, zastępca Dowódcy JRG 10 w Łodzi.

W imieniu Starosty Koneckiego w tej żałobnej uroczystości uczestniczyli: członek Zarządu Powiatu Dariusz Banasik i naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Marian Wikiera

Beata Kij

Galeria zdjęć - Odszedł na...

663cc5d9ebe6c o xlarge  663cc5d68dd7b o xlarge  663cc5d82fb5b o xlarge

663cc5dbd4fcc o large  663cc5dd9691e o xlarge  663cc5df6f96d o xlarge

663cc5e2ab594 o large  663cc5e9b3267 o large  663cc5e10c781 o xlarge

663cc5e68e199 o xlarge  663cc5e481de6 o xlarge  663cc5eccd5bd o xlarge

663cc5ef7fbec o large  663cc5f5cf865 o xlarge  663cc5f158ba5 o xlarge

fot. arch. Wojewódzka Komenda Straży Pożarnej w Łodzi