loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

90 – LECIE MIEJSKO – GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W KOŃSKICH

Historia koneckich bibliotek sięga 1922 roku. zdjęcie biblioteka KońskiePodczas „IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek” obchodzono jubileusz 90-lecia Biblioteki Publicznej w Końskich. W trakcie tego czasu miało miejsce wiele wydarzeń kulturalnych odbywających się w koneckiej bibliotece. Zarówno potwierdzenie tych działań, jak i pochwała pracy bibliotekarzy były tematami przewijającymi się podczas jubileuszu, który odbył się 8 maja w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Końskich. Potwierdzali to nie tylko goście: przedstawiciele lokalnego samorządu, na czele z wicestarostą koneckim – Andrzejem Markiem Lenartem; zastępcami burmistrza Miasta i Gminy Końskie – Krzysztofem Jasińskim i Jackiem Materą; dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, jak i czytelnicy.

 

Na przestrzeni 90 lat jest się czym pochwalić. Zwłaszcza podczas ostatniego okresu placówka nabrała prędkości. Po 2003 roku w bibliotece powstało Centrum Edukacji Ekologicznej, Galeria „Arslibris”, czy Gminne Centrum Informacji, które przekształcono w pracownię komputerową. Ważną rolę w zachowaniu dziedzictwa kulturowego pełni Wydawnictwo „Arslibris”. Książki, które powstają w zabytkowym pałacu Tarnowskich, sprzedawane są w całej Polsce. Podczas spotkania zaprezentowano premierową publikację Agnieszki Werens – pracownika Centrum Informacji Turystycznej - „Antoni Borowiec. Zapomniany artysta”. Dzisiejsza biblioteka to nowoczesne centrum z możliwością elektronicznego wyszukiwania książek bez wychodzenia z domu – mówił podczas spotkania Dariusz Kowalczyk, dyrektor biblioteki. Na zaproszonych gości czekało wiele atrakcji. Jedną z nich był koncert Piotra Salaty, który zaprezentował kilka utworów ze swojej debiutanckiej płyty „Czuła gra”. Również Paulina Tarasińska, laureatka „Szansy na Sukces” oczarowała słuchaczy swoim śpiewem. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prezentująca dokumenty i fotografie z archiwum biblioteki. Z okazji jubileuszu koneckiej biblioteki dla zaproszonych gości przygotowano słodki „upominek” w postaci tortu.