loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Pierwsi w Powiecie Koneckim

Paweł Goraj - Administrator

To już kolejna inwestycja, która zdjęcie Pawła Kubiaka przy jednym z urządzeń dostępnościzdecydowanie poprawia dostępność urzędu Starostwa Powiatowego w Końskich. Tym razem pozyskano urządzenia służące przede wszystkim do likwidacji barier informacyjno - komunikacyjnych. A wszystko było możliwe dzięki pomysłowi i zaangażowaniu Pawła Kubiaka - przewodniczącego Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, działającej przy Staroście Koneckim.

 

„Jestem bardzo zadowolony, że jesteśmy na etapie końcowym, jeśli chodzi o realizację projektu - „Dostępny Samorząd – Granty”. To przedsięwzięcie, które wprowadza nas jako urząd, w zupełnie nowe, niezwykle ważne dla osób niepełnosprawnych, możliwości korzystania z usług urzędu. Zgłaszając się do pracy w Radzie postawiłem sobie jako priorytet, podjąć działania zmierzające do poprawy dostępności, szczególnie jeśli chodzi o osoby z dysfunkcjami narządu wzroku i słuchu. Takich możliwości na terenie Starostwa nie było. Stąd moje zdeterminowanie, że dołożę wszelkich starań, aby to zmienić. Dziś mamy już w przestrzeni urzędu bardzo nowoczesny sprzęt, który diametralnie zmienia sytuację osób niepełnosprawnych, chcących samodzielnie załatwić sprawę. Oczywiście czynnik ludzki jest tu równie ważny i pracownicy urzędu zawsze są gotowi pomóc osobie, która takiej pomocy by potrzebowała. I tak, na liście dostępnych już urządzeń, które znajdują się w Starostwie Powiatowym w Końskich są:

- OmniReader - lektorskie urządzenie dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. W pełni udźwiękowione, z wbudowanym 10 – calowym ekranem LCD. Zaletą tego urządzenia jest również jego możliwość przenosin w dowolne miejsce, a konstrukcja i działanie zostały zaprojektowane w taki sposób, by maksymalnie ułatwić obsługę osobom z dysfunkcją narządu wzroku, dla których równie istotna jest prostota korzystania z tego typu rozwiązań. Dostępne urządzenie zawiera lektora, cyfrowy odtwarzacz i powiększalnik elektroniczny.

- CLEAR VIEW C - powiększalnik elektroniczny. Rozwiązanie w bardzo zdecydowany sposób poprawia odczytywanie treści przez osoby słabowidzące. Takie odczytywanie może się odbywać płynnie, w powiększeniu nawet do 75 x. Tu można również regulować jasność, kontrast, zapis, czy lokalizację pozycji. Urządzenie preferuje się jako rozwiązanie stacjonarne.

- YourWay – nadajnik. To rozwiązanie, które pozwala osobom niepełnosprawnym, wyposażonym w aplikacje, które są obecnie bezpłatne, otrzymywać informację tekstową lub w postaci odezwy głosowej, gdzie obecnie się znajdują tzn. na przykład na jakiej kondygnacji są. Wystarczy zainstalować te nadajniki, na każdym piętrze budynku, aby rozwiązanie stało się przyjazne dla osób z dysfunkcją wzroku. Starostwo ma 2 wersje tych urządzeń: Plusa i Boxa.

- Plan tyflograficzny – jest urządzeniem z poddrukiem i opisem w brajlu. Mapy i plany budynków użyteczności publicznej są dostępne zarówno dla osób widzących, jak też dla niewidomych i niedowidzących. Tworzone są w technologii łączącej czarny druk, brajl, elementy wypukłe, dotykowe oraz dźwięk. Tak więc informacje są dostarczane drogą wizualną, dzięki czytelnej i kontrastowej grafice oraz drogą dotykową - za pośrednictwem form przestrzennych i opisów brajlowskich. Wspomniane urządzenie umożliwia zapewnienie informacji na temat rozkładu pomieszczeń budynku, w sposób co najmniej wizualny i dotykowy lub głosowy (Ustawa z dnia 19 lipca 2019 roku).

- Taśma ostrzegawcza – to rozwiązanie, które pozwala osobom niedowidzącym możliwość dostrzeżenia, że np. zbliżają się do przeszkody, jaką stanowią na przykład drzwi, czy schody. W kubaturze budynku urzędu Starostwa zastosowaliśmy tego typu taśmy we wszystkich szklanych drzwiach, w szybie windowym i na schodach.

- Nakładki na poręcze i tabliczki w Breaillu – to rozwiązanie, które jeszcze jest przed nami i mam nadzieję, że zostanie pomyślnie zrealizowane w jak najszybszym czasie” –  mówi Paweł Kubiak – inicjator projektu.

Jak informuje nas przewodniczący, w ramach realizacji projektu - „Dostępny Samorząd – Granty”, udało się również wygospodarować środki, które pozwoliły na zakup: OmniReadera, Clear Viewa C oraz Pętli Indukcyjnej, do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich.

„Dziękuję Panu Pawłowi za zaangażowanie i chęć pomagania osobom niepełnosprawnym. Te działania można podsumować, że „to właściwy człowiek na właściwym miejscu”. Wiem, że nie są to jedyne przedsięwzięcia, jakie Pan przewodniczący podejmuje w tym obszarze. Widzę, jak wielka determinacja towarzyszy temu społecznikowi i mam nadzieję, że kolejne inicjatywy, służące osobom niepełnosprawnym będą mogły być przez niego realizowane” – podkreśla w rozmowie z nami dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Końskich – Urszula Przygodzka.

„Jestem bardzo zadowolony z dotychczasowej współpracy z Panem przewodniczącym. Obserwuję cały czas progres, w jego wykonaniu. Obecny projekt jest już na końcowym etapie realizacji, a jego inicjator pokazuje, że można pokonywać wiele trudności, by pomagać osobom niepełnosprawnym. Dziękuję Panie Pawle za pomysł i jego realizację. Widzę, że Pana działalność w Radzie przynosi same pozytywy, a szeroko rozumiana społeczność osób niepełnosprawnych ma przedstawiciela, który wykazuje się dużym zaangażowaniem w tej kwestii” – zaznacza starosta Grzegorz Piec, który bardzo pozytywnie ocenia dotychczasową współpracę z przewodniczącym Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych - Pawłem Kubiakiem.

Adam Kubka

Galeria zdjęć - Pierwsi w powiecie...

2  3  4

5  6  7

8  10  11

12  13

fot. Adam Kubka, arch. Starostwo Powiatowe w Końskich