loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Pamięci mieszkańców wsi Luta – Wielki Tydzień 1943

Paweł Goraj - Administrator

Wydarzenia z kwietnia 1943 roku, zdjęcie grupowe uczestników mszypomimo upływu 80 lat, ciągle pozostają żywe w pamięci nie tylko społeczności wsi Luta. Przypomnijmy, że w wyniku dwóch akcji pacyfikacyjnych, 18 i 22 kwietnia 1943 roku, z rąk okupanta niemieckiego śmierć poniosło 30 mieszkańców tej miejscowości z czego 7 kobiet z dziećmi spalono żywcem. Wielki Tydzień i czas przygotowań do najważniejszych chrześcijańskich Świąt Zmartwychwstania nie były przeszkodą, by dokonać tak bestialskiego mordu. Pamięć o tej gehennie przez wiele lat kultywowali zwłaszcza nieżyjący już dziś Władysława Lisowska i Jan Bednarz – naoczni świadkowie tej tragedii, szczególnie dotknięci stratą bliskich.

 

Zatem nie bez przypadku w Niedzielę Palmową, 2 kwietnia w budynku szkolnym w Lutej odbyła się podniosła uroczysta. Rozpoczęła ją liturgia poświęcona pamięci ofiar tych tragicznych wydarzeń, którą poprowadził ks. kan. Bogusław Żyła w asyście ks. Sylwestra Guli.

Licznie zebranych przywitała Joanna Bartosińska – sołtys Lutej. Z kolei Lilla Brożyna – radna Rady Powiatu w Końskich - podkreśliła swoje związki z rodzinną miejscowością i tragedią jaka się rozegrała 80 lat temu, przywołując na koniec słowa C. K. Norwida - „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracące pamięć, tracą życie”. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Krasnej słowem i pieśnią wprowadzili, wśród wszystkich zebranych, wzruszającą i podniosłą atmosferę, zwłaszcza po zaintonowaniu - przez najmłodszych z oddziału zerowego – Roty M. Konopnickiej i F. Nowowiejskiego.

Szczególną wymowę stanowiły zapalane znicze ułożone na przygotowanym Krzyżu, które miały dobitnie przypomnieć imiona straconych. Do wyrażanej chwili odnosiła się też przygotowana przez Monikę Mieszalską scenografia utkana z kwiatów, gdzie na zielonych listkach znajdowały się nazwiska tych co oddali życie, za to że byli Polakami.

Po występie uczniów głos zabrali: poseł na Sejm Mariusz Gosek, starosta konecki Grzegorz Piec oraz burmistrz Stąporkowa – Dorota Łukomska. Odnosząc się do przeżytej uroczystości przypomnieli postać Jana Pawła II, który 18 lat temu odszedł do Domu Ojca.

Po nabożeństwie pod tablicą upamiętniającą wszystkich pomordowanych mieszkańców wsi Luta delegacje samorządowców i miejscowej społeczności złożyły wiązanki kwiatów. W imieniu Powiatu Koneckiego uczynili to: starosta – Grzegorz Piec z członkiem zarządu – Dariuszem Banasikiem oraz radni: Lilla Brożyna, Danuta Leśniewicz i Grzegorz Jóźwik.

Tegoroczną uroczystość w Lutej przygotowali: sołtys – J. Bartosińska wraz Radą Sołecką, burmistrz D. Łukomska, radni Gminy Stąporków – Elżbieta Jóźwik, Krzysztof Chrzan i Sławomir Dąbrowski. Radni powiatowi – L. Brożyna i G. Jóźwik.

Szczególne podziękowanie należy się uczniom ze szkoły w Krasnej wraz z ich opiekunami (Renacie Drogosz, Lilli Kłosowskiej, Krystynie Bartosińskiej, Aleksandrze Stacherze oraz wspomnianej M. Mieszalskiej), co podkreśliła dyrektor placówki – Ewa Rupniewska, przypominając, iż „Perełki” i „Krasnowianie” wraz Kubą Karolakiem to laureaci XVIII Konkursu „Kocham Moją Ojczyznę”, jaki odbył się w połowie marca w Gowarczowie.

Marian Wikiera

Galeria zdjęć - Pamięci mieszkańców...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

fot. Marian Wikiera, arch. Starostwo Powiatowe w Końskich