loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

tkn  ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Małogoszcz - 160 lat później

Paweł Goraj - Administrator

W niedzielę 26 lutego na Placu Tadeusza zdjęcie przedstawicieli powiatu koneckiego w strojach przy zabytkowej armacieKościuszki w Małogoszczu spotkali się liczni mieszkańcy miasta i gminy, przedstawiciele władz, grupy rekonstrukcyjne, młodzież szkolna, orkiestra, a także uczestnicy 16. Małogoskiego Złazu Historycznego. Uroczysty apel rozpoczął czwarty - oficjalny dzień obchodów 160. rocznicy bitwy pod Małogoszczem, która miała miejsce 24 lutego 1863 r. i była jedną z największych i najkrwawszych podczas Powstania Styczniowego. Po podniesieniu flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt oraz odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał Burmistrz Małogoszcza - Mariusz Piotrowski, który odczytał przesłanie prezydenta RP Andrzeja Dudy napisane specjalne na tę okoliczność.

 Przypomniał przy tym o miejscowej żywej pamięci, o konkretnych postaciach sprzed 160. lat, które są dziś patronami małogoskich ulic i szkół.

Następnie przemawiali: Wiceminister Sportu i Turystyki - poseł Anna Krupka, Wiceminister Spraw Zagranicznych - poseł Piotr Wawrzyk, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego – Marek Bogusławski oraz Starosta Jędrzejowski – Paweł Faryna. Wspólnym akcentem wyrażonych słów było oddanie hołdu walczącym o wolność ojczyzny i podkreślenie analogii do współczesności, a zwłaszcza do rosyjskiego imperializmu.

– „Tak jak 160 lat temu powstańcy styczniowi walczyli z rosyjskim imperializmem, tak dziś walczą Ukraińcy. Wtedy powstanie przegrało m.in. dlatego, że nikt nie poparł powstańców, Europa odwróciła twarz i milczała, a dziś Ukraińcy mają szansę wygrać, bo wszyscy jesteśmy zjednoczeni. Polska zmobilizowała do tego Unię Europejską i Zachód”– zaznaczał Piotr Wawrzyk.

W samo południe, w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małogoszczu rozpoczęła się msza święta w intencji poległych powstańców styczniowych, której przewodniczył ksiądz biskup Andrzej Kaleta.

Po mszy świętej, na cmentarzu parafialnym na wzgórzu Babinek, odbył się apel poległych. Przypomnijmy, że na małogoskiej nekropolii znajduje się mogiła zbiorowa poległych 24 lutego, 175 powstańców z oddziałów generała Mariana Langiewicza i pułkownika Antoniego Jeziorańskiego. W sąsiedztwie mogiły powstańców z 24 lutego, pochowani są również walczący w drugiej bitwie pod Małogoszczem rozegranej 16 września 1863 roku. Na grobach powstańców parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele różnych instytucji oraz mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze i oddali hołd poległym. Można było także przenieść się w dawne czasy dzięki strojom zaprezentowanym przez członków grup rekonstrukcyjnych. Ich pełna prezentacja nastąpiła w Dworskiej Ostoi, gdzie rozegrano rekonstrukcję – inscenizację bitwy pod Małogoszczem. Wśród powstańców dzielnie odpierających atak moskali był pododdział artylerii (z ZZH Maleniec) walczący w szeregach pułku opoczyńskiego.

Patronat Honorowy nad tegorocznymi obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Marian Wikiera

Galeria zdjęć - Małogoszcz...

2  3  4

6  7  11

9  10  8

12  13  14

15  16  17

18  19  20

21  22  23

24  25  26