loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Wśród skarbów z krwi i żelaza - „Kuźnice Koneckie 2022”

Paweł Goraj - Administrator

Pod takim właśnie hasłem będą się zdjęcie plakatu z zaproszeniem na wydarzenieodbywać XXIII Kuźnice Koneckie. W pierwszym dniu, w sobotę 23 lipca od godz.17.00 ZZH Maleniec proponuje zwiedzanie i poznawanie tajemnic najstarszej huty żelaza z napędem wodnym w kontekście ostatnio emitowanego przez Radio Kielce słuchowiska „Krew i żelazo”. Autorem tej interesującej opowieści osadzonej w realiach Maleńca z początków XIX wieku jest Maciej Chłopek, zarządzający obecnie tym urokliwym, a zarazem bogatym w historyczną przeszłość miejscem. O godz. 19.00 można będzie poznać kulisy realizacji tego zamierzenia artystycznego, które przybliży gościom reżyser słuchowiska Magdalena Galas-Klusek. Przypomnijmy, że główną rolę Jacka Lipskiego, zawiadowcy zakładu w Maleńcu kreuje znany aktor Paweł Deląg. Całość zakończy utrzymana w klimacie miejsca i słuchowiska projekcja filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy na podstawie powieści Stefana Żeromskiego „Popioły” z niezapomnianymi kreacjami legend polskiego kina, takich jak: Beata Tyszkiewicz, Pola Raksa, Daniel Olbrychski czy Bogusław Kierc. Tak więc pierwszy dzień upłynie pod znakiem słowa i opowieści o bogatej historii tego miejsca i losach Polaków marzących o wolnej Ojczyźnie.

 

O niedzieli czyli 24 lipca, drugim dniu Kuźnic Koneckich z pewnością można powiedzieć, że będzie zdominowany przez muzykę. Tuż po uroczystym otwarciu, zostaną laureatom wręczone tradycyjne nagrody „Przyjaciel Powiatu Koneckiego”, „Gwóźdź Sezonu”, „Alchemik” i „Kowal Losu” oraz przyznane zostaną „Marki Koneckie” oraz statuetki „Koła Wodnego”.

Po tej oficjalnej części rozpocznie się niezwykła uczta muzyczna, która swój niepowtarzalny klimat będzie mogła zawdzięczać nie tylko miejscu, ale przede wszystkim wykonawcom. Usłyszymy duet Dominiki i Marcina Wróbla, uczniów Szkoły Muzycznej w Końskich oraz Bożenę Zielińską.

W programie „Miedzy dworem a karczmą”, jeszcze raz powrócimy do przeszłości Maleńca w kontekście wspomnianego wcześniej słuchowiska, a stowarzyszenia eksploracyjne z pewnością zaserwują wiele ciekawostek o tym co kryje ziemia pod naszymi stopami. O to, by spotkanie to nie było ucztą tylko dla duszy, ale i dla ciała zadbają Koła Gospodyń Wiejskich kultywujące bogate tradycje kulinarne regionu.

Ukoronowaniem niedzielnego spotkania i muzyką i historią niewątpliwie będzie autorski program Joanny Aleksandrowicz „Od Nocy do Nocy na Łonie Natury”.

Podsumowując program tegorocznych „Kuźnic Koneckich” można stwierdzić, że będą one spotkaniem ze słowem, muzyką i historią ujętą w ramy urokliwego miejsca, jakim z pewnością jest Zabytkowy zakład Hutniczy w Maleńcu.

Zapraszamy na „Kuźnice Koneckie 2022” w dniach 23-24 lipca do ZZH w Maleńcu!

Adam Kubka