loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Marian Tadeusz Jankowski – ostatnie pożegnanie

Beata Kij

We wtorek 21 czerwca zmarł nagle Marian Tadeusz Jankowski na zdjeciu swietej pamieci Marian Jankowski- przewodniczący Rady Miasta i Gminy Radoszyce, wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. W piątkowe południe, dokładnie w dniu zakończenia roku szkolnego, w Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odbyło się uroczyste nabożeństwo żałobne.

Mszę św. celebrował ksiądz proboszcz Marek Bartosiński, zaś homilię wygłosił były uczeń Mariana Jankowskiego – ksiądz Damian Janiszewski, podkreślając pedagogiczne podejście i zaangażowanie swojego nauczyciela.

Podczas pogrzebu zmarłego żegnali licznie przybyli mieszkańcy Radoszyc, ale i całego powiatu koneckiego. Jego byli uczniowie z I LO, koledzy nauczyciele, dyrektorzy szkół, ale i przedstawiciele władzy – między innymi starosta konecki Grzegorz Piec, wiceburmistrz Końskich Marcin Zieliński, wicewójt Smykowa Jerzy Duda, wójt Fałkowa Henryk Konieczny z delegacją, radni powiatowi Marian Król i Bogdan Soboń oraz wielu innych samorządowców i działaczy społecznych.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe, koncert chóru parafialnego oraz brzmienie orkiestry dętej, której M. Jankowski był członkiem. Przemowy żegnające wygłosili: burmistrz Radoszyc Michał Pękala oraz obecny dyrektor I LO w Końskich Wojciech Jasnos. Po mszy kondukt żałobny udał się na radoszycki cmentarz, gdzie zmarły został pochowany w rodzinnym grobie.

Marian Tadeusz Jankowski urodził się 8 września 1950 roku w Radoszycach. To właśnie tej miejscowości i gminie poświęcił dużą część swojego życia. Z wykształcenia był pedagogiem. W 1985 roku trafił do starego ogólniaka. Uczył języka polskiego, a także wiedzy o sztuce. Jednak pierwsze kroki zawodowe stawiał w Koneckich Zakładach Odlewniczych. Potem pracował w Zamtalu, gdzie był redaktorem naczelnym dwutygodnika „Odlewnik”. W roku 1991 objął stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. Piastował je 22 lata. Za Jego sprawą powstało Stowarzyszenie Absolwentów I LO. Szkoła ta do końca pozostawała w jego sercu, wielokrotnie mówił o niej w rozmowach na szczeblu oficjalnym, ale i przyjacielskim. Dzięki Jego inspiracji powstała publikacja pt. „Dzieje koneckiego gimnazjum i liceum 1915-1995” pod redakcją prof. Adama Massalskiego, której był współautorem wraz z piszącym o Nim niniejsze wspomnienie. Współpraca w zespole redakcyjnym w stulecie odzyskania niepodległości zaowocowała wydaniem „100 postaci na 100-lecie niepodległej. Poczet zasłużonych dla Ziemi Koneckiej”. Rok wcześniej M. Jankowski opracował historię PSS Społem w Końskich na 120-lecie tej organizacji. Kiedy odwiedzał Starostwo wspominaliśmy naszą pracę w I LO i snuliśmy kolejne plany wydawnicze o naszej małej ojczyźnie.

Przejście na emeryturę nie zatrzymało Jego aktywności. Był twórcą Gminnego Klubu Cyklistów RANAR i organizatorem corocznego rajdu rowerowego „Radoszycka Szprycha”. Kochał kolarstwo i uprawiał je do ostatnich dni życia.

Dużo czasu poświęcał radoszyckiej społeczności będąc przez wiele lat radnym Rady Gminy, a potem Rady Miasta i Gminy Radoszyce. W latach 90. zasiadał w Zarządzie Gminy. W tej kadencji pełnił funkcję Przewodniczącego Rady. Był ogromnym zwolennikiem i jednym z inicjatorów przywrócenia praw miejskich tej miejscowości, co stało się faktem 1 stycznia 2018 roku, od kiedy to Radoszyce znowu są miastem.

Marian Wikiera

Galeria zdjęć - Marian Tadeusz Jankowski...

   

Pogrzeb Mariana Tadeusza Jankowskiego w Radoszycach 47  Pogrzeb Mariana Tadeusza Jankowskiego w Radoszycach 52 1024x576  Pogrzeb Mariana Tadeusza Jankowskiego w Radoszycach 28

Pogrzeb Mariana Tadeusza Jankowskiego w Radoszycach 39 207x207  Pogrzeb Mariana Tadeusza Jankowskiego w Radoszycach 48 207x207  Pogrzeb Mariana Tadeusza Jankowskiego w Radoszycach 53 207x207

IMG 7030  DSC 0882

5  2

fot.arch. Starostwo Powiatowe w Końskich