loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

„Boże Ciało – Jezus pośród ludzi”

Paweł Goraj - Administrator

Uroczystość Najświętszego zdjęcie obrazu podczas procesji Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa, inaczej nazywana Bożym Ciałem, jest największym świętem Kościoła, kiedy oddajemy cześć Eucharystii. W kalendarzu Kościoła jest ona obchodzona 60 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa. Kościół katolicki po raz pierwszy obchodził to święto w 1246 r. w Leodium (Liege), na terenie dzisiejszej Belgii. Natomiast cały Kościół rozpoczął świętowanie od 1317 roku. W Polsce zostało ono wprowadzone przez krakowskiego biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320 roku.

 

Uroczystość ma charakter procesyjny, a Najświętszy Sakrament przenoszony jest do 4 ołtarzy. Kapłani odczytują Ewangelie dotyczące cudu rozmnożenia chleba oraz o winnym krzewie. Przy każdym z ołtarzy wiernym udzielane jest uroczyste błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Wierni śpiewają hymn „TE DEUM” – „Ciebie Boga wysławiamy”.

Nasza redakcja uczestniczyła w tym wyjątkowym święcie w parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Końskich. Jak mogliśmy usłyszeć od uczestników uroczystości: „To procesja, która przede wszystkim ważna jest dla wierzących, ale także pokazuje i przypomina tym, którzy zbłądzili, odeszli od Kościoła, że wiara jest ciągle żywa, a jej uczestnicy właśnie ją poświadczają”. Całe rodziny, dzieci w strojach pierwszo komunijnych, posypujące drogę płatkami kwiatów, asysta ministrantów i straży, setki wiernych, biorący czynny udział w asyście przy Najświętszym Sakramencie, są doskonałym świadectwem uwielbienia Ciała i Krwii Jezusa Chrystusa, a spożywanie Eucharystii ma napełniać nas ufnością i wypełniać serca nadzieją każdego dnia. Jak podkreśla papież Franciszek: „Eucharystia jest spotkaniem, które zmienia nasze życie” i właśnie takiej zmiany życzymy wszystkim, którzy pragną uczestniczyć w tej niepojętej tajemnicy.

Paweł Kubiak, Marcin Wiaderny

Galeria zdjęć - "Boże Ciało...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  12  13

14  15  16

 17  18  19

20  21  22

23  24  25

fot. Paweł Kubiak, arch. Starostwo Powiatowe w Końskich