loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Brzask 1940 – Pamiętamy!

Paweł Goraj - Administrator

W sobotnie przedpołudnie, 18 zdjęcie pomnikaczerwca br. w Brzasku pod Skarżyskiem – Kamienną, odbyła się patriotyczna manifestacja upamiętniająca tragiczne wydarzenia z 29 czerwca 1940 r. Pod wspomnianą datą doszło do masowej egzekucji obywateli polskich przeprowadzonej przez okupantów niemieckich w pobliskim lesie. Podczas trwającej cały dzień masakry funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali 760 osób. W gronie zamordowanych znaleźli się m.in. członkowie polskich organizacji podziemnych oraz przedstawiciele elity społecznej i intelektualnej z terenów przedwojennego województwa kieleckiego, aresztowani w ramach tzw. Akcji AB.

Wśród ofiar znalazło się też 20 rolników z Królewca, z gminy Smyków, pojmanych w kwietniu 1940 r., podczas niemieckiej obławy na oddział Hubala.

Zbrodnia na Brzasku była największą egzekucją przeprowadzoną na Kielecczyźnie w okresie okupacji niemieckiej. Jak dotąd nie udało się ustalić wszystkich nazwisk straconych wtedy Polaków.

Na tą podniosłą uroczystość przybyły środowiska kombatanckie, młodzież szkolna i okoliczni mieszkańcy. Władze państwowe reprezentowali posłowie: Krzysztof Lipiec, Marek Kwitek oraz wojewoda świętokrzyski – Zbigniew Koniusz. Delegacji samorządowej przewodził marszałek Andrzej Bętkowski ze starostą koneckim – Grzegorzem Piecem.

Pomnik jaki powstał w miejscu tej kaźni wraz z umieszczonym na nim napisem stanowi ponadczasowe przesłanie - Przechodniu powiedz Polsce, tu leżym Jej syny, posłuszni i wierni do ostatniej godziny”.

Marian Wikiera

Galeria zdjęć - Brzask 1940...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  12  13

14  15  16

17  18  19

fot: Marek Kwitek