loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

ukraina     ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Nasz akcent na VI Świętokrzyskim Festiwalu Smaków

Beata Kij

Świętokrzyski Festiwal Smaków to największy w regionie na zdjeciu soltys Wasosza Elzbieta Matoliczkiermasz potraw i produktów regionalnych. Do Tokarni przyjechały gospodarstwa agroturystyczne oraz Koła Gospodyń Wiejskich z daniami nawiązującymi do tradycji regionalnych kuchni. W tym roku nie zabrakło również konkursów i występów zespołów ze świętokrzyskiego oraz z Ukrainy. Wśród stoisk Kół Gospodyń Wiejskich nie zabrakło reprezentantów naszego powiatu. Zestaw regionalnych potraw zaprezentowało KGW „Wąsowianka” z Wąsosza w gminie Fałków.

„Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, tradycyjnie zaprezentowaliśmy potrawy, już dobrze znane w powiecie koneckim- kugiel, chleb z dodatkiem nasion lnu i cebulki- wszystko wypiekane w starym piecu”-  informuje szefowa koła a jednocześnie sołtys tej miejscowości Elżbieta Matolicz.

O KGW w Wąsoszu pisaliśmy w ostatnim wydaniu kwartalnika „Powiat Konecki”. W artykule tym zamieszczone zostały również przepisy na specjały kulinarne w wykonaniu gospodyń z tego koła. Kugiel jest pieczony w solidnych żeliwnych naczyniach przez całą noc w 60-letnim piecu opalanym drewnem w odpowiedniej niezbyt wysokiej temperaturze dzięki temu ma właściwą, kremową konsystencję i niepowtarzalny smak ziemniaczanej masy. Ziemniaczany specjał przygotowany przez panie z KGW w Wąsoszu, jak pokazuje przykład ostatniego festiwalu w Tokarni, podbija serca i podniebienia smakoszy daleko poza granicami powiatu koneckiego.

Jak twierdzą starzy bywalcy, ten rok pod względem frekwencji był rekordowy - korki, parkingi zajęte do ostatniego miejsca i prawdziwe tłumy. Do Tokarni przyjechały całe rodziny. Niewątpliwym sprzymierzeńcem tegorocznej edycji tej imprezy była wspaniała pogoda.

Adam Kubka

 

Galeria zdjęć - Nasz akcent na....

IMG 4425 Copy  IMG 1957c Copy   MG 5029c Copy

279680558 520742639516185 5824236279193862870 n poziom Copy  279734221 520742566182859 366878929280609680 n poziom Copy

fot.arch. Starostwo Powiatowe w Końskich