loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Z okazji 600-lecia pszczelarstwa na ziemi fałkowskiej

Paweł Goraj - Administrator

Zabytkowy Zakład Hutniczy w zdjęcie prowadzących spotkanie w sali konferencyjnej ZZH w MaleńcuMaleńcu, to tu odbyło się okolicznościowe spotkanie pszczelarskiej braci, gromadząc swych przedstawicieli z trzech województw naszego kraju: świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Głównym organizatorem, opłatkowego spotkania z okazji 600 - lecia pszczelarstwa na Ziemi Fałkowskiej, był Józef Kołaczek – prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Fałkowie i jednocześnie wiceprezes Regionalnego Koła Pszczelarzy w Piotrkowie Trybunalskim.

 

„Dziękuję Państwu za dzisiejszą obecność, za wasze serca, które kochają ludzi, pszczoły i kwiaty. Jednocześnie życzę, aby już rozpoczęty Nowy Rok wniósł do naszego życia nadzieję, która będzie motorem napędowym w pokonywaniu trudów życia codziennego” – podkreślał prezes Józef Kołaczek. 

W tej uroczystości udział wzięli miedzy innymi: starosta – Grzegorz Piec wraz z małżonką, Henryk Konieczny – wójt Fałkowa wraz z Anna Wajnberger - skarbnik gminy, Stanisław Ból – wiceprezydent PZP, Marcin Wiaderny – zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej Oświaty i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Końskich, Anna Hucał – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Końskich, dr Maciej Chłopek – dyrektor ZZH w Maleńcu, Czesław Korpysa – wiceprezes RZP w Piotrkowie Trybunalskim oraz członkowie Zarządu RZP w Piotrkowie Trybunalskim: Stanisław Ślęzakiewicz, Adam Wawrzyńczak, Józef Olejniczak oraz Wojciech Dziuba.

Sześć wieków pszczelarstwa na ziemi fałkowskiej, to z pewnością ogromne osiągnięcie. Jak podkreślali obecni na spotkaniu pszczelarze, ta pasja, bo tak przede wszystkim trzeba rozumieć umiejętność i zaszczyt przebywania z pszczołami, może dawać nie tylko wymierne korzyści, ale napełniać serce pszczelarza dużą dawką piękna, samorealizacji i spełnienia.

„To wspaniała pasja, której Państwo się poświęcacie. Dziękuję za wasze trudy, wielkie serca i codzienną troskę o pszczoły, bez których nasze życie byłoby niemożliwe” – dziękował Starosta Konecki – Grzegorz Piec.

„Mój tata był pszczelarzem. Wiem ile wyzwania, ile miłości trzeba poświęcić temu powołaniu, tym bardziej, że nie każdy z nas ma takie usposobienie” – zaznaczał Henryk Konieczny – gospodarz Gminy Fałków. Wice Prezydent PZP - Stanisław Ból podczas swojego wystąpienia przedstawił informacje o pszczelarstwie w Polsce oraz założenia dalszej pracy związku. Jak mogliśmy usłyszeć Zarząd PZP prowadzi intensywny dialog z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi na tematy związane z przyszłością tak ważnej dla gospodarki dziedziny jaką jest pszczelarstwo. Po wystąpieniach gości, gospodarze wręczyli medale za propagowanie idei pszczelarstwa, które otrzymali: Starosta Konecki – Grzegorz Piec i Wójt Gminy Fałków - Henryk Konieczny. Okolicznościowe dyplomy powędrowały do: Grzegorza Pieca, Henryka Koniecznego, Stanisława Bóla, Anny Wajberger, Agaty Hucał, Macieja Chłopka, Mateusza Łosia, Szymona Tutaka i Antoniego Trojanowskiego.

„Te małe owady odgrywają trudną do przecenienia rolę w rolnictwie, ogrodnictwie oraz całym ekosystemie. Musimy pamiętać, że dbając o pszczoły myślimy o przyszłości, a jednocześnie, dzięki szkoleniom podnosimy świadomość społeczną w tym zakresie. Warto wiedzieć, że pszczoła miodna jest jedynym owadem, który produkuje żywność spożywaną przez człowieka. Oprócz miodu i wosku pozyskujemy również propolis, pyłek, mleczko i jad pszczeli. Pszczelarze w tym trudnym czasie pandemicznym wiedzą, że ,,najlepsze leki są z pszczelej apteki'' – podkreślał podczas rozmowy z nami Stanisław Cezary Jastrzębski – prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Moszczenicy.

Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z urządzeniami termowizyjnymi, dzięki którym można kontrolować, zupełnie bezinwazyjnie bieżącą sytuację w ulu i odpowiednio wcześnie podjąć szybkie działania pozwalające zgromadzonym tam pszczołom na przeżycie, o czym opowiadał Bernard Koryciński – prezes RKP w Ręcznie. Pszczelarska brać miała również możliwość zwiedzenia ZZH w Maleńcu, a szczegółowych informacji o tym unikatowym zabytku w skali światowej udzielał sam dyrektor obiektu dr Maciej Chłopek. Ewangelię (Łk2,1-14) odczytał Józef Olejniczak – członek Zarządu, po czym prezes Koła Pszczelarzy w Fałkowie złożył życzenia i po wspólnym zaśpiewaniu kolędy, dokonał obrzędu, symbolicznego przełamania się opłatkiem.

Paweł Kubiak

Galeria zdjęć - Z okazji 600-lecia pszczelarstwa...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  12  13

14  15  17

16  18

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich