loga gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiegologa gmin powiatu koneckiego

ikonka raportu Coronawirusa COVID-19   RODO - Klauzula Informacyjna O Przetwarzaniu Danych Osobowych   bip   Projekt Termomodernizacji Budynków Użyteczności Publicznej Ankieta dla Klientów Starostwa Powiatowego w Końskich Termomodernizacja Budynku DPS "Cichy Zakątek" w Końskich

   ikona kont bankowych kont starostwa  NUMERY KONT BANKOWYCH   e puap

plcsenderuuk

komunikaty

Kontakt

Aktualności i wydarzenia

Trzej Królowie niosą nadzieję

Paweł Goraj - Administrator

Już po raz szósty przeszedł zdjęcie ołtarza i świętej rodziny ulicami Końskich Orszak Trzech Króli. Monarchowie przynieśli Dziecięciu Bożemu mirrę, kadzidło i złoto, a mieszkańcom naszego powiatu otuchę, wiarę i nadzieję na lepszy 2022 rok. Każda z trzech grup wyruszyła z innej parafii, by spotkać się ostatecznie przed kolegiatą św. Mikołaja. W tym roku organizatorem Orszaku Trzech Króli było Towarzystwo Wspierania Rozwoju Powiatu „Wszechnica Konecka” i trzy koneckie parafie. Jako pierwszy na szlak wyruszył orszak z kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy, na czele z afrykańskim królem Baltazarem, w którego rolę wcielił się Witold Pawlik. Jako drugi wyruszył orszak z parafii Chrystusa Odkupiciela z królem Melchiorem – w tej roli Artur Milczarek. Jako ostatni wyruszyli parafianie z kolegiaty św. Mikołaja, a przewodził im europejski król Kacper – Michał Kołodziejczyk.

 

Wydarzenie, mimo trudnego czasu pandemii, cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy z balkonów i okien witali uczestników orszaków. Wśród zmierzających do kolegiaty widać było przedstawicieli władz powiatowych - starostę Grzegorza Pieca, członków zarządu Jarosława Staciwę i Dariusza Banasika oraz wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Łukasza Kubkę i radnego Wojciecha Owczarka, a także Jacka Werensa - dyrektora PUP i Marcina Wiadernego zastępcę naczelnika Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia.

Po wędrówce, przy Ołtarzu Polowym, orszaki przywitał gospodarz imprezy – ksiądz dziekan Andrzej Zapart, który podziękował wszystkim zgromadzonym za przybycie – „Te wszystkie przemarsze, które w tym dniu są organizowane, cieszą i radują wszystkich, którzy podziwiają i stroje i pomysły ludzkie, na to świętowanie w dniu dzisiejszym. Za to wszystko, bo tyle razy już to podkreślano żeby to było świętowanie radosne, dziękuję i ja też życzę żeby było radosne i wlewało otuchę w nasze serca. Szczęść Boże” – mówi ksiądz Andrzej.

Trzej Królowie oddali pokłony i złożyli dary przed Święta Rodziną – w role rodziców Jezusa wcielili się Alicja Woldańska i Patryk Młynarczyk. Historyk i naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Końskich Marian Wikiera przytoczył historię święta Trzech Króli na przestrzeni wieków, aż do czasów obecnych.

„W Polsce ta uroczystość również była dumnie obchodzona. W latach 60-tych została zniesiona i od 11 lat przywrócono temu świętu godność” – podkreślił na zakończenie Marian Wikiera, a zapowiadając kolejny punkt programu przypomniał: „Koncert chóru rozpocznie kolęda Cicha noc – Sille Nacht, którą ułożył wikary kościoła św. Mikołaja, a muzykę do niej skomponował organista z tejże świątyni. Był rok 1818, kiedy na pasterce w austriackim Oberndorf wierni usłyszeli jej pierwsze wykonanie. Autor słów to Joseph Mohr, zaś nuty zawdzięczamy Franzowi Gruberowi. Polskie słowa tej bardzo znanej kolędy ułożył ponad sto lat później Piotr Maszyński.

Każdy uczestnik wydarzenia mógł posilić się pyszną grochówką, a także gorącą kawą i herbatą. Nad bezpieczeństwem zebranych czuwali członkowie jednostek strzeleckich 2026 Końskie i 2160. Pragniemy, przy tej okazji podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszego święta. A w szczególności:

- księdzu prał. Dziekanowi Andrzejowi Zapartowi i parafii św. Mikołaja,

- Staroście Koneckiemu – Grzegorzowi Piecowi,

- Towarzystwu Rozwoju Powiatu Wszechnica Konecka z prezesem Jarosławem Staciwą,

- ks. proboszczowi Tomaszowi Janickiemu i parafii Matki Boskiej Nieust. Pomocy,

- ks. proboszczowi Arturowi Kowalczykowi i parafii Chrystusa Odkupiciela,

- księżom, Pawłowi i Michałowi,

- Chórowi im. Błogosławionego ks. Kazimierza Sykulskiego pod batutą Marka Samsonowskiego,

- Państwo Izabeli i Andrzejowi Kosom ze Stowarzyszenia „Progress”,

- Rycerzom Kolumba,

- Ośrodkowi Szkolnemu w Baryczy,

- Zespołowi Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Rotmistrza Pileckiego w Końskich,

- Jednostkom Strzeleckim – 2026 oraz 2160,

- ZDZ w Końskich,

- Hufcowi ZHP w Końskich,

- a także, co oczywiste, Fundacji ORSZAK TRZECH KRÓLI z Warszawy i WSZYSTKIM LUDZIOM DOBREJ WOLI!

Adam Kubka

Galeria zdjęć - Trzej Królowie niosą nadzieję...

2  3  4

5  6  7

8  9  10

11  12  13

14  15  16

17  18  19

20  21  22

23  24  25

26  27  28

29  30  31

32  33  34

35  36  37

38  39  40

41  42

fot. arch. Starostwo Powiatowe w Końskich